(FOTO) Uz brojnu publiku u Poreču otvorena obnovljena Romanička kuća
Gradonačelnik Loris Peršurić: "Poreč je grad bogate povijesti, a upravo ovakvi projekti omogućuju nam da prošlost učinimo živom, da je sačuvamo za buduće generacije i da pokažemo kako baština nije samo statična – ona živi kroz nas, kroz naš trud i ljubav prema svom gradu"
Nedavno obnovljena Romanička kuća u Poreču, jedan od simbola grada, od sinoć je i službeno otvorena za publiku prigodnom svečanošću na kojoj je predstavljen stalni muzejski postav. Nakon što su prošle godine završeni opsežni građevinsko-obrtnički radovi na uređenju ovog zaštićenog kulturnog dobra, na red je došlo opremanje zgrade.
Realizacija multimedijalnog muzejskog postava povjerena je kustosima porečkog muzeja, a autorstvo nad postavom, koji nosi naziv „Kultura stanovanja u Poreču u 19. i 20. stoljeću“, potpisuju dr. sc. Elena Uljačić, Vltava Muk i Gaetano Benčić.
Nataša Basanić Čuš bila je dio tima koji je upravljao Gradom Porečom, gdje je imala značajan doprinos u dijelu socijalne zaštite i unapređenja zdravlja. Potom se posvetila vođenju Zdravog grada Poreč s ciljem pružanja najbolje moguće skrbi stanovnicima Poreča.
09:07Prije 84 d12.04.2025
Autorica likovnog postava je Kristina Kalčić Brajković iz porečkog Studija KKA. Na sedamdesetak kvadrata izložbenog prostora, koji se prostire na tri etaže, posjetitelji će imati prilike ući u najintimniji segment življenja Porečana, kroz interpretaciju povijesti kulture stanovanja.
"Tema nam se logično nametnula s obzirom na uščuvanost interijera iz doba talijanske uprave koji su gotovo savršena kulisa za ovakvu vrstu postava. Moglo bi se reći da smo tretirali samu palaču kao muzejski predmet.
Kultura stanovanja je vrlo prisutna tema u svim lokalnim zajednicama. Življenje podrazumijeva ostavljanje za sobom materijalnih tragova koje naravno baštine muzeji. Zasigurno ima boljih postava i sredina s bogatijom poviješću, no postav koji otvaramo danas je samo i isključivo naš i zato je jedinstven. Iz njega se može iščitati o multikulturalnosti sredine, o obrtima, trgovini, tekstilima, navikama, intimi malih života unutar četiri zida", rekla je Uljančić na otvaranju.
"Poreč je grad bogate povijesti, a upravo ovakvi projekti omogućuju nam da prošlost učinimo živom, da je sačuvamo za buduće generacije i da pokažemo kako baština nije samo statična – ona živi kroz nas, kroz naš trud i ljubav prema svom gradu. Hvala svima koji su sudjelovali u ovom projektu – stručnjacima iz Muzeja, restauratorima, konzervatorima, gradskim službama i dizajnerima, čiji je rad doveo do ovog trenutka.
Od obnove zgrade, do izrade postava. Poreč se već godinama dokazao kao grad koji uspješno čuva svoju baštinu, jer je to naša obaveza i dužnost, a istovremeno ulažemo u modernu infrastrukturu i ponudu za kvalitetan život", kazao je gradonačelnik Loris Peršurić.
Čestitkama na otvorenju objekta, ali i drugih kulturnih projekata na kojima u Poreču konstantno rade, pridružio i pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica.
Postav se može razgledati svakih radnim danom od 11 do 14 sati, a besplatan ulaz i stručno vođenje bit će moguć i u Noći muzeja, 31. siječnja, od 18 do 22 sata.
Romanička kuća predstavlja jednu od najprepoznatljivijih zgrada u Poreču te će ovom građevinskom sanacijom i otvaranjem stalnog postava unaprijediti porečka turistička ponuda, ali i muzeološko predstavljanje materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa grada.
Projekt je u potpunosti financiran sredstvima Grada Poreča-Parenzo, čime se nastavilo najveće ulaganje u kulturnu baštinu u modernoj povijesti Poreča nakon obnove Gornjeg vrtića - Radost II, Palače Sinčić - sjedišta Zavičajnog muzeja Poreštine, obnove gradske rive, kontinuiranu obnovu Eufrazijane i obnovljen zvonik, aktualne obnove crkve Gospe od Anđela i lučke kapetanije te obnovljene rodne kuće narodnog heroja Joakima Rakovca u obližnjim Rakovcima.
Prema navodima organizatora, na mjestu događaja nalazi se 504 tisuće ljudi, čime je ovaj koncert postao najveći glazbeni događaj takve vrste u Hrvatskoj.
Sve počinje već 7. srpnja sa snažnim predznakom romantike, jer vas od 21 sat na starogradskom trgu uz Battistelinu šternu, čeka još jedno izdanje popularnih Vinskih večeri.
"Ovdje sam s prijateljima i mogu reći da je atmosfera stvarno moćna. Oko nas su rijeke ljudi kojima se ne vide kraja. Sigurno će ovo biti dan za pamćenje", poručio je čitatelj.
Što se tiče privedenih osoba, u jednom slučaju riječ je o remećenju javnog reda i mira, a četiri osobe privedene su zbog pirotehnike. Ukupno je oduzeto 23 komada.
Za potrebe koncerta bit će angažirano više od 6500 policajaca. Na sigurnost će uz njih paziti i nešto manje od 5000 zaštitara koje je angažirao organizator. Na Bundeku će, osim policije, biti spasioci, ronioci i policijska plovila.
Članove Prometne jedinice mladeži redovito ćete susretati na najfrekventnijim križanjima u Medulinu, Premanturi i Pješčanoj uvali. Trenutno jedinica broji deset članova, uz mogućnost priključenja novih, s ciljem pokrivanja još većeg broja prometno opterećenih lokacija.
"Tresla se brda, rodio se miš... Nema nikakve gužve, normalno smo putovali i stigli u Zagreb. Što nas čeka popodne, tek ćemo vidjeti, no zasad je situacija baš mirna...", poručio je čitatelj portala IstraIN koji je s ekipom stigao u Zagreb danas u jutarnjim satima.
Na lokaciji su uočili veliko stablo dužine preko 10 metara kako nekontrolirano pluta morem, ugrožavajući sigurnost svih plovila u tom dijelu akvatorija.
Ovo istraživanje, koje se provodi svaka tri mjeseca, donosi detaljne podatke o vrstama putovanja – od privatnih, poput odlaska na more, planinarenja, krstarenja, wellness odmora ili posjeta rodbini i prijateljima, do poslovnih putovanja, edukacija ili vjerskih putovanja.