Komemoracija za žrtve nemilosrdnog nasilja i terora nacističkog okupatora nad mještanima Male Gajane, koji se dogodio prije 81. godinu, održana je u ponedjeljak 27. siječnja 2025. godine.
Predstavnici Grada Vodnjana, antifašističkih udruga Vodnjana, Istarske županije i Republike Hrvatske položili su vijenac i zapalili svijeće na spomenik te pozvali okupljene da minutom šutnje odaju počast žrtvama tzv. Rommelove ofenzive u Istri.
Događaju su prisustvovali i potomci stradalih, a pjesmom je i ove godine skup uveličao Mješoviti zbor KUD-a "Matko Brajša Rašan" iz Pule.
Gajana pamti jedan od najstrašnijih zločina na ovom području – divljanje okupatora počelo je u noći s 26. na 27. siječnja 1944. godine. Na licu mjesta ubijeno je 15 mještana Male Gajane, dok su 10 žena i 10 muškaraca završili u Dachau i Auschwitzu.
Iz koncentracijskih logora vratilo se devet žena i samo jedan muškarac. Na spomeniku u Maloj Gajani zapisana su imena 42 osobe, koliko ih je s područja Gajane izgubilo živote pružajući otpor njemačkom okupatoru. Ovo je ponosno selo podnijelo ogromnu žrtvu u Drugom svjetskom ratu i dalo veliki doprinos slobodi Istre.
"Stradanje u maloj Gajani obilježava se na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. I naše Gajanke i Gajanci bili su žrtve istog Hitlerovog plana istrebljenja. Nažalost, danas smo suočeni sa sve brojnijim relativizacijama žrtava nacizma i fašizma. Zato mi moramo biti još odlučniji u očuvanju naše antifašističke tradicije i prenositi na mlade naše antifašističke vrijednosti", poručio je gradonačelnik Vodnjana Edi Pastrovicchio.
Podsjetio je i na riječi pokojnog Toneta Frlina, svjedoka ovih događaja: "Vrime će nas sve pojisti, ali užance ne smimo zabiti prenositi novom pokoljenju".
Elvis Marić je u ime Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Vodnjana istaknuo da je događaj u Gajani snažno odjeknuo među narodom Puljštine i Istre te rezultirao većom mobilizacijom za organiziranu borbu protiv nacifašista.
"To je za ono vrijeme bio okupatorski način rada koji nije priznavao postojanje našeg naroda, a najgore od svega je što je krvnicima podilazila i služila šaka bijednih domaćih izdajnika koje je kasnije sustigla pravda i smrtna kazna", rekao je Elvis Marić te dodao da je jedini ispravni put mladima promicati činjenice i istine iz prošlosti kako bi gradili bolje društvo, suživot i toleranciju na ovim prostorima.
Okupljenima se obratila i Ada Damjanac, predsjednica Saveza udruga antifašista Istarske županije i dopredsjednica SABA-e Republike Hrvatske.
"Mi u Istri smo prvi osjetili kakvo je zlo fašizam i prvi u Europi smo mu se suprotstavili, a pri tom je Istra dala ogromne nedužne žrtve. Zato smo ovdje, da se ne zaboravi, da se borimo protiv zla fašizma koji se pojavljuje u novim oblicima. Mi ne želimo da naša djeca i unuci prolaze strahote koje su prošli naši djedovi i bake i naši roditelji", zaključila je Ada Damjanac.