S približavanjem roka za podnošenje godišnjih prijava poreza na dohodak za 2024. godinu, važno je razumjeti tko ima pravo na povrat poreza i kako izračunati očekivani iznos.
Rok za predaju prijava je 28. veljače 2025. godine.
Povrat poreza neće biti isplaćen onim građanima koji imaju nepodmirene obveze prema državi, poput dugova za porez na dodanu vrijednost, porez na nekretnine ili neplaćenih doprinosa.
07:20Prije 64 d02.05.2025
Zakon o porezu na dohodak kaže da mlade osobe do 25 godina života imaju pravo na umanjenje poreza za 100 posto, a one od 26 do 30 godine života za 50 posto. Drugim riječima, kroz povrat poreza 2025. prvoj skupini vratit će se sav uplaćeni porez, a ovoj drugoj polovina uplaćenog poreza.
Povrat poreza 2025.: Imate li pravo na 50 ili 100 posto?
Prema pravilniku o porezu na dohodak u skupinu mladih koji mogu očekivati 50 posto povrata poreza ulaze oni rođeni između 1994. i 1998. godine, uključujući i te dvije godine. Povrat poreza od 100 posto dobit će svi rođeni od 1999. naovamo. Koliki postotak povrata poreza za porezno razdoblje u 2024. godini možete očekivati, detaljno možete proučiti u tablici.
Treba naglasiti da se ovo ne odnosi na studente koji rade preko student servisa jer oni formalno primaju naknadu za rad, nego mlade osobe u redovitom radnom odnosu koji dobivaju plaću.
Podatke o primicima i doprinosima možete pronaći u sustavu e-Građani. Nakon prijave u sustav e-Građani pomoću vjerodajnice koju inače koristite, npr. onu svoje banke, do podataka za kalkulator dolazite prateći sljedeće korake:
1. korak: Nakon prijave u sustav, odabirete uslugu ePorezna, a zatim na jedinstvenom portalu Porezne uprave odabirete crvenu ikonu i opciju ‘Ulaz’. Potom u lijevom stupcu možete vidjeti svoj profil.
2. korak: Tu je potrebno odabrati opciju ‘Moj JOPPD’, a nakon toga kliknuti na karticu ‘Uvid u IP1/IP2’.
3. korak: Odabrana godina mora biti 2024., a zatim kliknite na opciju ‘Prikaži’.
4. korak: Otvara vam se novi zaslon s popisom podnositelja na kojemu je potrebno odabrati ‘Zbrojni pregled’. Tu će vam se prikazati dvije tablice, a vi u kalkulator na stranicama Porezne uprave unosite podatke iz posljednjeg retka donje, koja se odnosi na isplaćene primitke.
5. dodatna napomena: treći stupac tablice vašeg obrasca koji se naziva ‘Iznos primitka’ podatak je koji u kalkulator unosite pod opciju ‘Isplaćeni bruto primici’.
Automatski povrat poreza
Za ostvarenje povrata poreza nije potrebno podnositi poseban zahtjev; postupak je automatiziran.
Prošle godine, isplate su započele početkom svibnja, a sličan se raspored očekuje i ove godine.
Prema podacima Porezne uprave, tijekom prošle godine pravo na povrat ostvarilo je 212.378 osoba mlađih od 30 godina, s ukupnim iznosom povrata od preko 164 milijuna eura.
Kako izračunati očekivani povrat?
Porezna uprava nudi informativni kalkulator pomoću kojeg možete procijeniti iznos povrata poreza.
Kalkulator je dostupan na službenim stranicama Porezne uprave.
Za dodatne informacije i detalje o povratu poreza, posjetite službene stranice Porezne uprave ili se obratite nadležnoj poreznoj ispostavi.
Prema navodima organizatora, na mjestu događaja nalazi se 504 tisuće ljudi, čime je ovaj koncert postao najveći glazbeni događaj takve vrste u Hrvatskoj.
Sve počinje već 7. srpnja sa snažnim predznakom romantike, jer vas od 21 sat na starogradskom trgu uz Battistelinu šternu, čeka još jedno izdanje popularnih Vinskih večeri.
"Ovdje sam s prijateljima i mogu reći da je atmosfera stvarno moćna. Oko nas su rijeke ljudi kojima se ne vide kraja. Sigurno će ovo biti dan za pamćenje", poručio je čitatelj.
Što se tiče privedenih osoba, u jednom slučaju riječ je o remećenju javnog reda i mira, a četiri osobe privedene su zbog pirotehnike. Ukupno je oduzeto 23 komada.
Za potrebe koncerta bit će angažirano više od 6500 policajaca. Na sigurnost će uz njih paziti i nešto manje od 5000 zaštitara koje je angažirao organizator. Na Bundeku će, osim policije, biti spasioci, ronioci i policijska plovila.
Članove Prometne jedinice mladeži redovito ćete susretati na najfrekventnijim križanjima u Medulinu, Premanturi i Pješčanoj uvali. Trenutno jedinica broji deset članova, uz mogućnost priključenja novih, s ciljem pokrivanja još većeg broja prometno opterećenih lokacija.
"Tresla se brda, rodio se miš... Nema nikakve gužve, normalno smo putovali i stigli u Zagreb. Što nas čeka popodne, tek ćemo vidjeti, no zasad je situacija baš mirna...", poručio je čitatelj portala IstraIN koji je s ekipom stigao u Zagreb danas u jutarnjim satima.
Na lokaciji su uočili veliko stablo dužine preko 10 metara kako nekontrolirano pluta morem, ugrožavajući sigurnost svih plovila u tom dijelu akvatorija.
Ovo istraživanje, koje se provodi svaka tri mjeseca, donosi detaljne podatke o vrstama putovanja – od privatnih, poput odlaska na more, planinarenja, krstarenja, wellness odmora ili posjeta rodbini i prijateljima, do poslovnih putovanja, edukacija ili vjerskih putovanja.