![Snažan potres kod Gospića, osjetio se i na području Istre](/data/images/2025-02-11/3899_istrain-breaking1_kf.jpg)
Grupa za civilni nadzor Kaštijuna: Dosta odgađanja – hitno donesite odluke o lokacijama ključnih postrojenja!
Medijima je poslano priopćenje Radne grupe za civilni nadzor nad tvrtkom Kaštijun d.o.o.
![Grupa za civilni nadzor Kaštijuna: Dosta odgađanja – hitno donesite odluke o lokacijama ključnih postrojenja!](/data/images/2024-12-25/652_kastijun-large2_f.jpg?timestamp=1739228400)
Županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun česta je tema u javnosti zbog brojnih problema s kojima se suočava u radu, ali i zbog nesnosnog smrada koji uzrokuje probleme stanovnicima okolnih područja.
Jasne smjernice i upozorenja dolaze i iz Zelene Istre, ali i mnogih drugih udruga pa tako i Radne grupe za civilni nadzor.
Priopćenje Radne grupe za civilni nadzor nad tvrtkom Kaštijun d.o.o. prenosimo u cijelosti u nastavku.
"Istarska županija, Grad Pula i sve općine i gradovi u Istri moraju hitno donijeti odluke i konsenzus o lokacijama nedostajućih postrojenja – kompostane, bioplinskog postrojenja i sortirnice. Njihovo stalno odgađanje, bilo zbog očite međusobne nesuradnje na razini županije, promjena uprave, due diligence analiza ili restrukturiranja, vodi samo u daljnju degradaciju prostora i produbljenju postojećih problema. Očito je da ne postoje zajednički napori i politička volja da se nađe zajedničko rješenje.
Kaštijun ne može nastaviti s radom u ovakvim uvjetima – bez cjelovitog sustava obrade otpada i bez jasne strategije gospodarenja otpadom u cijeloj županiji. RDF bale se gomilaju bez rješenja, neprikladan otpad i dalje stiže u centar, a okolišna i financijska održivost Kaštijuna ostaje upitna.
Netransparentnost i ignoriranje građana
Grad Pula je naručio due diligence analizu poslovanja ŽCGO Kaštijun, a Grupa za civilni nadzor, iako ranije pozvana na sastanak na kojem je analiza trebala biti predstavljena, na kraju nije bila uključena. Ovaj postupak dodatno potvrđuje netransparentnost i ignoriranje glasova građana koji već godinama upozoravaju na probleme u radu Kaštijuna.
Rezultati analize - Posljedice bez rješenja
Rezultati analize, prema današnjem članku iz Istra24, nisu donijeli ništa novo – Kaštijun i dalje ne može podnijeti sezonske viškove otpada, ulazni materijal nije odgovarajuće kvalitete, a gomilanje RDF bala ostaje neriješen problem. Dojam je da su obrađene posljedice, ali ne i uzroci i rješenja. Tako se spominje da je nužno osigurati kvalitetniji ulazni materijal, odnosno povećati odvojeno prikupljanje otpada od strane komunalnih društava, s posebnim naglaskom na odvajanje biootpada.
Međutim, ne spominje se izostanak ključnih postrojenja poput kompostane, sortirnice i bioplinskog postrojenja, a osnovni razlog stanja je visoka cijena predaje biorazgradivog otpada privatnicima jer javna usluga, uz primjerenu cijenu koja bi motivirala na promjene ne postoji.
Nedostatak ključnih postrojenja – prijetnja za budućnost
Naš stav ostaje nepromijenjen: Kaštijun ne može učinkovito funkcionirati bez cjelovitog sustava gospodarenja otpadom. Od samog početka upozoravamo na to da lokacija nije adekvatna za daljnje širenje kapaciteta te da problemu treba pristupiti sustavno, a ne parcijalnim mjerama koje ne rješavaju temeljne uzroke ekoloških i financijskih poteškoća.
Posebno je zabrinjavajuće što se u raspravama o rješenju problema ne spominje bioplinsko postrojenje ili neki sličan model obrade cjelokupnog biorazgradivog otpada. Istra, kao regija oslonjena na turizam, proizvodi velike količine kuhinjskog i biorazgradivog otpada, koji se trenutno odvajaju u vrlo malim količinama koje se predaju oporabiteljima za visoke iznose jer javna usluga ne postoji.
Bioplinsko postrojenje ili drugo odgovarajuće rješenje za takav ulazni sastav materijala omogućilo bi energetsko iskorištavanje tog otpada kroz proizvodnju bioplina i električne energije, smanjujući istovremeno količinu otpada koji završava na Kaštijunu te emisije neugodnih mirisa, onečišćenje PM česticama koji godinama narušavaju kvalitetu života stanovnika okolnih naselja. Ignoriranje ovog problema dovodi do ekoloških i financijskih posljedica koje se više ne mogu zanemarivati.
Kaštijun – lokacija koja više ne smije biti opterećena
Grupa za civilni nadzor Kaštijuna također izražava zabrinutost jer je lokacija kompostane još uvijek u GUP-u grada Pule na Kaštijunu. Zahtijevamo hitno izmještanje na novu lokaciju u generalnom urbanističkom planu. Lokacija je već zasićena samim postrojenjem i odlagalištem koje zbog prisutnosti procjednih voda (mimo dozvole) ispušta plinove i zagađuje okoliš.
Materijal koji je na plohi koja se koristi mora ostati gdje je, uz velike rizike dugoročnog onečišćenja. Zbog tih rizika građani ne prihvaćaju nikakve nove procesne jedinice na toj lokaciji.
Poziv na hitno djelovanje i odgovornost
Grupa za civilni nadzor Kaštijuna zahtijeva da Grad Pula i Istarska županija hitno donesu odluke o lokacijama za kompostanu, bioplinsko postrojenje i sortirnicu te bez daljnjeg odgađanja pokrenu sve potrebne procedure za njihovu realizaciju.
Ova ključna postrojenja nužna su za rješavanje problema gospodarenja otpadom u Istri, a svaki trenutak oklijevanja povećava ekološke i zdravstvene rizike za građane. Nema više vremena za oklijevanje – odgovornost za budućnost Istre zahtijeva brze i odlučne korake uz aktivno uključivanje građana i stručne javnosti", poručili su iz Radne grupe za civilni nadzor Kaštijuna.