Obilježava se Hrvatski dan liječnika, u Istri nedostaje barem 30 obiteljskih liječnika
"Liječnici i medicinske sestre su srce zdravstvenog sustava, oni su tu kada je čovjeku najteže. Želim im poručiti da ustraju u svom radu, a mi ćemo im osigurati podršku, dobre uvjete rada i mogućnost usavršavanja", poručila je Gordana Antić, županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb.
Dan liječnika, koji se obilježava na dan osnivanja Hrvatskog liječničkog zbora 26. veljače 1874. godine, spomendan je kojim se iskazuje podrška liječnicima da nastave svoj put cjeloživotnog obrazovanja s ciljem dobrobiti zdravlja naroda.
Ovim je povodom u današnjoj emisiji Radio Ordinacije na Rovinj FM-u gošća bila Gordana Antić, županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb.
Uputila je čestitku svim liječnicima, dodavši kako su oni koji su uvijek tu kada nam je najteže, kada izgubimo ono što je čovjeku najvrjednije, a to je zdravlje.
"Svaki dan pričamo o deficitu kadra, naročito je tu liječnički kadar, naravno i sestrinski. Liječnici rade jako puno bi rekli jer u zadnjih 10-15 godina, tehnologija je napredovala i medicina je napredovala. To je struka gdje se čovjek stalno mora usavršavati, gdje svaki dan mora nešto novo pročitati kako bi to mogao implementirati i biti bolji u onome što radi", naglašava Antić.
"Medicina više nije samo interni, kirurgija, pedijatrija, opća medicina, obiteljska, nego se ona širi na različite subspecijalizacije jer se znanost razvija. To je jednostavno, često kažemo poziv, i onaj tko se odluči upisati studij medicine mora biti spreman na učenje cijeli život, na predani rad i da nema radno vrijeme.
Nažalost, kod mladih ljudi nema više toliko interesa kao što je to nekad bilo za liječničku profesiju koja je uvijek bila priznata i posebno cijenjena u društvu jer u neko naše staro doba prije 30 godina ili više kad se upisivali na medicinu bilo nas je jedan na osam - jedno mjesto osam kandidata na prijemnim ispitima, a danas nažalost čak se prvi rok niti ne popuni. Interes je pao, ali oni koji ga odaberu, nadamo se da su to oni pravi, oni koji će pružati pomoć kojima neće biti ništa teško da učine za čovjeka", ističe pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije.
Foto: IstraIN
Program mjera za zadržavanje i privlačenje deficitarnog kadra, gdje su svakako liječnici, sada već obuhvaća 27 različitih mjera. One su usmjerene na javni zdravstveni sustav, koji je nešto što čovjek dobiva besplatno i što mu pripada.
"Mi smo biti na neki način sljedbenici dr. Andrije Štampara koji je imao 10 postulata. Jedan od postulata je bio da jednako imaju pristup i pravo na zdravstvenu zaštitu i oni ekonomski jaki i ekonomski slabi.
I da se liječnika ne smije staviti u poziciju na financije u odnosu na bolesnika. To je ono što je u javnom sustavu i borimo se za javni sustav da ga održimo tako da imamo mjere za privlačenje onih koji nam nedostaju, liječnici naročite obiteljske medicine pa i pedijatri, oni mogu dobiti čak financijski bonus dobrodošlice u iznosu 6.000 EUR.
S tim da se obvezuju ostati minimalno 5 godina u našem sustavu, nadamo se onda i trajno do njihove mirovine. Imamo zatim mjere, to nam je bitno za one koji su nam u sustavu, koji rade duže od 5 godina, odnosno od 10 godina, dobiju financijski bonus vjernosti. Pa imamo mjere, financijski bonus za stanovanje, mi ukupno 1.200 stanarina po 300 EUR plaćamo za naš javni zdravstveni sustav", objašnjava Antić.
Tu su obuhvaćeni liječnici i ostali deficitarni kadrovi. Dobivaju dodatke za ljetnu sezonu, kada rade s turistima i druge beneficije. "Želimo razviti karticu pogodnosti, koja je sad u početnoj verziji, gdje su nam se neki priključili obrtnici, koji daju popuste onima koji su deficitaran kadar, koji su u javnom zdravstvenom sustavu i koji su primijetili povećanu potrošnju u svojim trgovinama, odnosno u svojim uslugama.
Pa to nam je nešto što mislimo da bi bilo dobro da cijela zajednica se uključi, da u cijeloj županiji ipak ti naši liječnici, a isto tako i deficitarni ostali kadrovi dobiju popuste, da učinimo dobro i jednima i drugima", kaže Gordana Antić.
Foto: Pexels
Kakva je trenutno situacija s dostupnošću liječnika u Istarskoj županiji? Postoje li neka područja s izraženijim nedostatkom kadra?
Imamo ukupno devet ustanova, pet zdravstvenih i četiri socijalne, i skeniramo i radimo paralelno u svim ustanovama. Svuda osiguravamo dostupnu zdravstvenu zaštitu, s tim da je u velikom dijelu to u prekovremenom radu postojećih zaposlenika, a u nekom dijelu su to mladi liječnici koji dolaze i odlaze.
Tako da smo u izuzetnoj potrazi za liječnicima obiteljske medicine, odnosno mladim liječnicima koji to žele postati. Trenutno nam nedostaje 30 novih obiteljskih liječnika zbog starosne strukture, jer veliki broj liječnika ulazi u dob za odlazak u mirovinu.
Koje mjere provodite kako biste privukli mlade liječnike?
Nudimo stipendiju od 1000 eura za studente četvrte, pete i šeste godine medicine, ali samo za liječnike obiteljske medicine, kako bi ih potaknuli da se odluče za taj poziv. Ako prime stipendiju 10 mjeseci, moraju odraditi 20 mjeseci rada.
Od 10 ponuđenih stipendija, 7 smo prošli tjedan podijelili i planiramo ponoviti natječaj. Također, planiramo opremanje obiteljskih i pedijatrijskih ambulanti te izgradnju novih stanova za liječnike kako bismo im omogućili bolje uvjete rada i života.
Što se pokazalo nakon uvođenja tih mjera? Ostaju li liječnici u Istri ili odlaze u inozemstvo nakon obaveznog razdoblja rada?
Primjećujemo da ostaje veći broj liječnika nego što odlazi. Povećane su plaće u zdravstvenom sektoru, a uz dodatne mjere i kvalitetu života u Istri, smatramo da liječnici imaju manje razloga za odlazak.
Također, imali smo i dva poziva iz inozemstva od liječnika koji žele doći raditi u Istru, što pokazuje da naše metode privlačenja kadra daju rezultate.
Što mislite, što je osim financija ključno za zadržavanje liječnika u Hrvatskoj?
Nije sve u novcu. Osim financijske pozicije, ključni su i uvjeti rada, mogućnost stručnog usavršavanja te dobar odnos prema radnicima. Mladi liječnici žele raditi u okruženju gdje se brine o njima, gdje imaju prilike za razvoj i gdje se osjećaju cijenjeno.
Imate li neku poruku za liječnike povodom njihovog dana?
Liječnici i medicinske sestre su srce zdravstvenog sustava, oni su tu kada je čovjeku najteže. Želim im poručiti da ustraju u svom radu, a mi ćemo im osigurati podršku, dobre uvjete rada i mogućnost usavršavanja. Zahvaljujem se svim liječnicima koji predano rade, ostaju i kada bi mogli otići u mirovinu, te doživljavaju svoj posao kao poziv. Empatija je najvažnija.
Platforme poput Instagrama i TikToka postale su svojevrsni izlozi isključivo pozitivnih trenutaka. Tu se ne prikazuju računi u minusu, stres zbog duga ili nesigurnost na poslu – samo filteri, sunčani zalasci i savršeno servirana jela.
Ova tradicionalna smotra istarskih volova ponovno je okupila ljubitelje domaće baštine, uzgajivače, stručnjake i turiste, potvrdivši još jednom svoj status nezaobilaznog događaja ljeta.
Kao član Ribona osvojio je niz natjecanja na državnoj razini i time priskrbio članstvo u reprezentaciji Hrvatskog saveza za športski ribolov na moru. Prvo mjesto, ekipno, osvojio je na Svjetskom prvenstvu u sportskom ribolovu, održanom u Belgiji, kao član hrvatske reprezentacije 2007.
Novo, četvrto izdanje Festivala kratkog metra Novigrad, jedine filmske manifestacije koja diljem Istre prikazuje isključivo kratkometražne filmove, održat će se od 5. do 7. rujna u Novigradu.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje uveo je novi način isplate sredstava bolnicama: 90% iznosa ide unaprijed, dok preostalih 10% dolazi tek nakon izvršene usluge.
Provale se nerijetko pomno planiraju, a meta su često slabo zaštićeni objekti u kojima se nalazi vrijedni predmeti i novac, no „poziv“ provalniku su i oni objekti kod kojih vlasnik ili korisnik vlastitom nepažnjom stvori priliku za krađu.
U cilju povećanja sigurnosti u cestovnom prometu, Postaja prometne policije Pula-Pola će u noći sa subote na nedjelju, 26. na 27. srpnja od 22 do 6 sati provoditi preventivno-represivnu prometnu akciju ''Nadzor alkoholiziranosti vozača i nadzor upravljanja vozilom pod utjecajem droga''.
Cilj projekta je provedba sveobuhvatne energetske obnove zgrade, čime će se ostvariti značajna ušteda energije, smanjenje troškova grijanja te poboljšanje uvjeta boravka i rada u prostoru za sve korisnike.
Ukupno 23 djece, većinom osnovnoškolaca s područja općine, svakog je jutra organiziranim prijevozom odlazilo na kupalište Jedro u Poreču, gdje su pod stručnim vodstvom i uz pratnju dvije odgovorne osobe pohađali školu plivanja.
Ovogodišnje izdanje trajalo je čak pet tjedana, tijekom kojih je Park kroz deset raznolikih programa postao mjesto susreta ljubitelja filma, glazbe, igara, kazališta i drugih sadržaja.
Pripadnici jedinice prisjetili su se svojih poginulih suboraca – petorice koji su dali živote u ratu te jednog koji je stradao tijekom humanitarnog razminiranja.