MUP brine o mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj zaštiti svojih djelatnika
Danas je u prostorijama Policijske uprave istarske održano prvo predavanje na temu "Mentalno zdravlje i psihosocijalna zaštita u MUP-u". Predavanju su prisustvovali rukovoditelji policijske uprave i policijskih postaja s ciljem daljnje motivacije zaposlenika.
Ministarstvo unutarnjih poslova kontinuirano ulaže u dobrobit svojih djelatnika kroz sustavnu brigu o mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj zaštiti. U sklopu tih nastojanja, Odjel za psihosocijalnu zaštitu nastavlja s organizacijom tematskih predavanja i radionica, čiji je cilj stvaranje i održavanje zdravog radnog okruženja te povećanje zadovoljstva zaposlenika.
Danas je u prostorijama Policijske uprave istarske održano prvo predavanje na temu "Mentalno zdravlje i psihosocijalna zaštita u MUP-u". Predavanju su prisustvovali rukovoditelji policijske uprave i policijskih postaja s ciljem daljnje motivacije zaposlenika. U narednom razdoblju predavanje će biti dostupno svim policijskim i državnim službenicima te namještenicima, kako bi se dodatno podigla svijest o važnosti mentalnog zdravlja i dostupnosti stručne podrške u slučaju potrebe.
Predavanje je održala psihologinja Tamara Komadina, koja je naglasila da su problemi mentalnog zdravlja u porastu i javljaju se u sve ranijoj dobi. Statistike pokazuju da će jedna od četiri osobe tijekom života razviti neki oblik mentalnih poteškoća.
Stoga je ključno voditi brigu o vlastitom mentalnom zdravlju, u skladu s definicijom Svjetske zdravstvene organizacije, koja zdravlje definira kao stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti ili slabosti.
Mentalno zdravlje podrazumijeva stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, uspješno se nosi sa stresom svakodnevnog života, radi produktivno te doprinosi svojoj zajednici. Ključnu ulogu u tome imaju sustavna briga za zaposlenike i snažna institucionalna podrška.
Foto: PU istarska
Briga o mentalnom zdravlju uključuje niz pozitivnih životnih navika, poput kvalitetnog i redovitog sna, tjelesne aktivnosti, odmora, održavanja bliskih odnosa, provođenja vremena u prirodi i na suncu, smanjenja vremena provedenog pred ekranima, prakticiranja zahvalnosti, pozitivnog razmišljanja, učenja i osobnog razvoja, kao i traženja stručne pomoći kada je to potrebno.
Policijski posao jedan je od pet najstresnijih zanimanja na svijetu, stoga je važno otvoreno razgovarati o mentalnom zdravlju u policiji.
Evaluacije psiholoških intervencija u policijskim sustavima potvrđuju da aktivna briga o mentalnom zdravlju i preventivne mjere donose brojne koristi: smanjenje rizika od sagorijevanja na poslu, rano prepoznavanje poteškoća, jačanje mentalne otpornosti, poboljšanje radne učinkovitosti i međuljudskih odnosa te povećanje motivacije i zadovoljstva poslom.
Ministarstvo unutarnjih poslova razvilo je sustav psihosocijalne zaštite kako bi svaki djelatnik mogao dobiti stručnu pomoć u suočavanju s izazovima u osobnom i profesionalnom životu. Jer, briga o sebi nije luksuz - ona je nužnost.
Mihovilović: Za kandidaturu me motivirala želja da svome gradu ponudim drugačiju perspektivu, umjesto sivila i tone praznih priča, odgođenih projekata, želim grad u kojem se radi i stvara, investira, podiže standard!
Inspirativno predavanje bit će uvod u proljetnu akciju "Pčelinje paše", koju Grad Pula-Pola i Pula Herculanea provode u suradnji s Udrugom pčelara Pula. Cilj projekta je potaknuti građane i učenike na promjene u održavanju zelenih površina te prilagodbu košnje!
Program integrira različite načine ekspresije djeteta, osnažuje, jača i razvija samopouzdanje i samopoštovanje, osjećaj osobne moći te ljubav prema sebi.
Projekt je neposredno sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u okviru mjera prilagodbe klimatskih promjena iz nacionalnih i lokalnih planskih i strateških dokumenata.
Ključni cilj projekta bio je povezivanje hitnih službi, vatrogasaca, medicinskog osoblja i volontera kroz zajedničke obuke i planove za krizne situacije.
Ponašanje sudionika ključna je sastavnica sigurnosti cestovnog prometa, stoga se pozivaju svi vozači da se, radi osobne sigurnosti i sigurnosti svih sudionika u prometu, pridržavaju prometnih pravila i propisa.
Centar za rehabilitaciju Down syndrom centar Pula nevladina je i neprofitna ustanova socijalne skrbi osnovana 2005. godine i jedinstven je u Hrvatskoj i izvan nje, a njegove usluge koriste i osobe s Downovim sindromom i iz drugih županija i zemalja.
Voditelj Odsjeka za sport, socijalnu skrb, vatrogastvo i civilno društvo Dragan Poropat je naglasio kako je u Proračunu Grada Rovinja-Rovigno za 2025. godinu predviđeno 2.271.000,00 EUR, što je znatno povećanje u odnosu na prošlu godinu kad je bilo planirano 1.870.000,00 EUR.
Posjete na Odjelima odvijaju se radnim danom, vikendima i blagdanima isključivo u vremenskom razdoblju od 14:30 do 17 sati u vrijeme besplatnog parkinga.
Prijatelji životinja naglašavaju potrebu za izmjenama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja prije prosinca "kako bismo sljedeće blagdane dočekali u zdravijem, mirnijem i sigurnijem okruženju".