
Ministarstvo na sastanku s ravnateljima o organiziranju rada škola za vrijeme štrajka
08:42Prije 49 d17.03.2025
"Zbog svega što je u posljednjih deset godina napravljeno za unaprjeđenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju, ne nalazimo nikakav razlog za štrajk."
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih nakon najave jednodnevnog štrajka učitelja i profesora ponovno podsjeća na povećanja plaća koja su djelatnici u obrazovanju imali u posljednjih nekoliko godina. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Zbog svega što je u posljednjih deset godina napravljeno za unaprjeđenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju, ne nalazimo nikakav razlog za štrajk. Od početka mandata Vlade, svake godine povećavana je plaća zaposlenicima u sustavu obrazovanja pa sada već govorimo o više od 60% kumulativnog povećanja.
08:42Prije 49 d17.03.2025
Čak i za vrijeme korona krize kada je BDP pao za više od 8 posto, kada su plaće u privatnom sektoru padale i kada nije bilo govora o inflaciji, plaće zaposlenicima u obrazovanju povećane su za 2 %. U osnovnim školama učitelju mentoru plaća je rasla 66 posto, a učitelju savjetniku 70 posto.
U srednjim školama, od 2019. godine do danas nastavniku je plaća narasla 70 posto te iznosi 1589 eura, nastavniku-mentoru rasla je 70 posto, a nastavniku savjetniku 71 posto.
U visokom obrazovanju, od 2019. do danas prosječna plaća asistenta ukupno je povećana 58 posto, višeg asistenta 54 posto, docenta 54 posto, izvanrednog profesora 60 posto, redovitog profesora 56 posto, a redovitog profesora u trajnom zvanju 47 posto. Prosječna plaća redovitog profesora u trajnom zvanju iznosi 3178 eura.
Uz to, ovaj mjesec svim zaposlenicima isplaćena je uvećana plaća za 3% te će im do kraja godine plaća biti uvećana za dodatnih 3%. Osim toga, za tri mjeseca ponovo počinju pregovori sa sindikatima o dodatnom povećanju plaća.
Ako govorimo o utjecaju inflacije, prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja bila je 28,1%, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67% što nam pokazuje da je usprkos inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno. Cjeloviti podaci o rastu plaća nalaze se ovdje.
Što se tiče organizacije odgojno-obrazovnog rada, on će se odvijati na jednak način kao i u danima kada nije štrajk, što znači da svi učenici dolaze u srijedu u školu. Na web stranicama škole bit će objavljene obavijesti ukoliko neka škola neće moći organizirati niti dio odgojno obrazovnog rada.
Za ponedjeljak su sazvani sastanci sa svim ravnateljima osnovnih i srednjih škola na kojima će im biti dane i detaljne upute o organiziranju odgojno-obrazovnog rada za vrijeme štrajka, kao i upute o provođenju njihovih zakonskih obaveza o vođenju evidencije radnog vremena.", stoji u priopćenju.
Na četvrtom izdanju manifestacije Viva Vino, više od 300 posjetitelja iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Njemačke, Austrije i Engleske prošetalo je slikovitim stazama kroz krajolik Vižinade, uz nezaboravno iskustvo kušanja vina lokalnih vinara.
13:06Prije 2 h05.05.2025
Za tu je namjenu iz proračuna osigurano 5.000 eura, a pojedinačna potpora može iznositi najviše do 1.000 eura po kažunu.
12:05Prije 3 h05.05.2025
Kroz obilazak učionica i stručnih kabineta – od zdravstvene njege, masaže i kineziologije, do laboratorija, knjižnice i drugih sadržaja – učenici i roditelji moći će steći uvid u uvjete rada i posebnosti nastavnih programa koje Medicinska škola Pula nudi svojim budućim učenicima.
10:07Prije 5 h05.05.2025
Oni koji budu željeli mogu se družiti sa svojim primaljama i upoznati rodilište, poslušati predavanje, postavljati pitanja, što će zasigurno pomoći boljoj pripremi za porod ili možda nekoga potaknuti na planiranje trudnoće.
07:46Prije 7 h05.05.2025
Radi ispunjavanja navedenog cilja potrebno je stvoriti jedinstveni pravni okvir za razmjenu elektroničkih računa između poduzetnika.
07:20Prije 7 h05.05.2025
Kiša i nestabilno vrijeme obilježit će veći dio tjedna, a meteorolozi najavljuju kako će se takvi uvjeti zadržati barem do petka.
07:01Prije 8 h05.05.2025
Za potrebe izrade Plana upravljanja destinacijom, Turistička zajednica grada Rovinja-Rovigno i Grad Rovinj-Rovigno pozivaju sve građane da ispune anketu.
06:54Prije 8 h05.05.2025
06:45Prije 8 h05.05.2025