Ovog travnja održavaju se 8. Dani medijske pismenosti
Ove su godine u fokusu osvještavanje djece i mladih o digitalnom otisku koji stvaraju svojim objavama na internetu i društvenim mrežama i edukacija o dezinformacijama i provjeravanju informacija.
Osmi Dani medijske pismenosti, u organizaciji Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, održat će se od 7. do 13. travnja 2025. godine, uz brojna dodatna događanja u tjednima prije i poslije.
Organizatori pozivaju sve odgojno-obrazovne i kulturne ustanove da se uključe u promicanje medijske pismenosti u Hrvatskoj.
Ove su godine u fokusu osvještavanje djece i mladih o digitalnom otisku koji stvaraju svojim objavama na internetu i društvenim mrežama i edukacija o dezinformacijama i provjeravanju informacija.
U okviru Dana medijske pismenosti održat će se brojna događanja - panel-rasprave, projekcije, predavanja i radionice u vrtićima, školama, na fakultetima, u knjižnicama, kinima i drugim ustanovama. Ustanove i pojedinci koji se žele uključiti u Dane medijske pismenosti i organizirati događanja mogu se prijaviti na ovoj poveznici. Za radionice i predavanja organizatori mogu koristiti obrazovne materijale dostupne na portalu medijskapismenost.hr.
Važan su segment Dana medijske pismenosti obrazovni materijali koji nastaju u suradnji sa stručnjacima. 34 brošura, 31 video-predavanja i 6 digitalnih kvizova - i koje odgojitelji, učitelji, nastavnici i drugi odgojno-obrazovni djelatnici koriste za organizaciju radionica s djecom i mladima. Teme pokrivene u više od 70 obrazovnih materijala uključuju područja kao što su mrežna sigurnost, digitalni otisak, prepoznavanje dezinformacija, utjecaj društvenih mreža i influencera na mentalno zdravlje, prikriveno oglašavanje i brojne druge.
U suradnji s Hrvatskim filmskim savezom u sklopu Dana medijske pismenosti svake se godine održava filmski natječaj za osnovnoškolce i srednjoškolce. Tema je ovogodišnjeg natječaja, koji je otvoren do 15. travnja, „Je li ovo stvarno?”, a više informacija dostupno je na portalu medijskapismenost.hr.
Sve o ovom događanju, rasporedu i prijavi možete pronaći na službenoj stranici medijskapismenost.hr.
Ovog je ponedjeljka u prostorijama Hrvatskog novinarskog društva u Zagrebu održan okrugli stol pod nazivom „Govor mržnje ili sloboda govora?“, u organizaciji Centra za građanske inicijative Poreč.
Javnim pozivom se sufinancira provedba sljedećih mjera: mjera izrade glavnog elektrotehničkog projekta fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije u proizvodnom pogonu te mjera dobave i ugradnje fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije u proizvodnom pogonu.
Policijski službenici su djeci, na način primjeren njihovom uzrastu, kroz razgovor naglasili važnost razvijanja samozaštitnog ponašanja te su ih savjetovali o načinu komunikacije s nepoznatim osobama putem edukativne slikovnice ''Ne, ne idem''.
Na natječaju mogu sudjelovati pravne osobe i fizičke osobe koje imaju registrirani obrt ili obavljaju samostalnu profesionalnu djelatnost podnošenjem ponude osobno ili poštom na adresu Državne nekretnine d.o.o., Frana Vrbanića 50, Zagreb.
Svoje vještine pokazale su ekipe Javnih vatrogasnih postrojbi Pula, Poreč, Labin i Opatija te Dobrovoljna vatrogasna društva Bol, Fažana, Medulin, Novigrad i Pula. Uz njih, sudjelovale su i dvije međunarodne ekipe: DVD Petrovaradin iz Srbije i PGD Dravograd iz Slovenije.