BROJKE RASTU IZ DANA U DAN: U Istri do kraja 2024. zabilježeno 70 intervencija helikopterom, a ove godine 56!

Najčešće se HHMS zvalo zbog internističkih indikacija, kao što su akutni koronarni sindromi, infarkt miokarda, popuštanje srca, neurologske indikacije, moždani udari, teške traume, prometne nesreće i politraume...

Ena Piglić
Ena Piglić

10 Travanj 2025 I 06:15

BROJKE RASTU IZ DANA U DAN: U Istri do kraja 2024. zabilježeno 70 intervencija helikopterom, a ove godine 56!
IstraIN

Hitna helikopterska medicinska služba, koja od kraja ožujka prošle godine djeluje iz četiri strateške baze – Osijeka, Rijeke, Splita i Zagreba – pokazala se kao ključna karika u spašavanju života neovisno o lokaciji.

Pokrivajući cijeli teritorij zemlje, uključujući otoke te udaljena i ruralna područja, hitna helikopterska medicinska služba brzo je postala nezamjenjiv dio zdravstvenog sustava!

U Istri je prva intervencija zabilježena u svibnju prošle godine, a o dosadašnjem učinku i broju provedenih akcija otkrila nam je ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, Tatjana Čemerikić.

''Uvijek se pruža prava skrb pacijentu u pravo vrijeme i na pravom mjestu, a svaka intervencija potvrđuje učinkovitost i važnost u pružanju hitne medicinske skrbi pacijentima koji su životno ugroženi, ma gdje god se oni nalazili.

Od trenutka uspostave i aktivacije službe, što je bilo prošle godine, dakle krajem ožujka, do kraja godine imali smo 70 intervencija.

Ove godine, do sada, imamo 56 intervencija, a kao što vidimo, broj intervencija raste te sve više koristimo hitnu helikoptersku medicinsku službu.

Ona je brza, dostupna i iznimno skraćuje vrijeme zbrinjavanja pacijenata, što je za nas jako bitno jer kad je hitno, svaka minuta je bitna, a ovdje govorimo o životno ugroženim pacijentima'', objasnila je Čemerikić.

Arhiva IstraIN

Čemerikić nam je otkrila i koje su to situacije u kojima se najčešće angažirala helikopterska hitna služba u Istri.

''Kada zovemo hitnu helikoptersku službu, uvijek se radi o životno ugroženom pacijentu uslijed nekog hitnog medicinskog stanja.

Najčešće smo iz Istarske županije zvali zbog internističkih indikacija, kao što su akutni koronarni sindromi, infarkt miokarda, popuštanje srca, neurologske indikacije, moždani udari, teške traume, prometne nesreće i politraume, bez obzira na to jesu li ozlijeđeni u prometnim nesrećama ili zbog padova s visine i slično, srčani zastoji kod odraslih i djece te otrovanja i slično.

Dakle, uvijek je indikacija životno ugrožen pacijent, a te intervencije hitne helikopterske službe mogu biti primarne. Tada helikopter prvi dolazi na mjesto nesreće, zbrinjava pacijenta i prevozi ga u odgovarajuću bolnicu. Imamo sekundarne intervencije, koje su kod nas zapravo i najčešće, a to su one kada zemaljski tim hitne prije stiže na mjesto nesreće'', rekla je Čemerikić.

IstraIN

U Istri do sada nije zabilježeno spuštanje helikoptera na otežane lokacije, no spreman je i za to! 

''Ono što je bitno kod helikoptera je da se radi o iznimnom modelu Airbus H145, koji ima male dimenzije i izvanredne tehničke karakteristike te se može doslovno spustiti na mala, nepristupačna i nedostupna mjesta gdje naši zemaljski timovi ne mogu stići.

Zabilježena su spuštanja helikoptera na plažama, molovima, u dvorištima obiteljskih kuća, na autocestama, na planinama, kao i na mjestima koja su teško dostupna.

Iako još nismo imali takve intervencije u Istri, jer je procjena našeg dispečera bila da će zemaljski tim prvi stići do mjesta intervencije, uvijek imamo ovu opciju jer helikopter zaista može sletjeti bilo gdje.

I to je ogromna prednost'', zaključila je za IstraIN, Tatjana Čemerikić, ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije.

IstraIN

Ostavite komentar