Više od 800 stručnjaka u Rovinju: Umjetna inteligencija u fokusu CUC2025 konferencije
Ova konferencija pružila je dragocjenu priliku za razmjenu ideja, iskustava i najboljih praksi u integraciji tehnologije u obrazovanje. Nastavljajući tradiciju poticanja inovacija u obrazovanju, CARNET je još jednom dokazao svoju predanost unaprjeđenju hrvatskog obrazovnog sustava.
Više od 800 nastavnika, ravnatelja, znanstvenika i edukacijskih stručnjaka okupilo se ovog tjedna u Rovinju na CARNET-ovoj konferenciji za korisnike pod nazivom “CUC2025: Od inspiracije do akcije” kako bi raspravljali o ključnim izazovima i mogućnostima koje donosi umjetna inteligencija.
Središnje teme ovogodišnje konferencije obuhvaćale su primjenu umjetne inteligencije u učionici, ravnotežu života u digitalnom dobu te nove pristupe inkluzivnom i održivom obrazovanju. Tijekom trodnevnog programa, sudionici su imali priliku birati između više od 120 aktivnosti, uključujući interaktivna izlaganja, radionice, panel rasprave, BoF sesije.
Poseban naglasak stavljen je na projekt Primjena digitalnih tehnologija temeljenih na umjetnoj inteligenciji u obrazovanju – BrAIn, čiji su rezultati i istraživački uvidi predstavljeni kroz niz stručnih izlaganja.
„Prepoznajući važnost umjetne inteligencije i njezinog utjecaja na obrazovni sustav, pokrenuli smo projekt BrAIn koji se fokusira na razvoj kritičkog mišljenja, pismenosti u području umjetne inteligencije i digitalnih kompetencija nastavnika i učenika. Jedna od prvih aktivnosti u projektu bila je izrada kurikuluma o umjetnoj inteligenciji za osnovne i srednje škole koji od ove školske godine eksperimentalno provode 243 nastavnika.
Iznimno smo zadovoljni dosadašnjim rezultatima, a CARNET-ova konferencija za korisnike pružila je priliku za razmjenu iskustava i dobrih praksi primjene kurikuluma kroz projektno i istraživačko učenje i poticanje kreativnosti“, istaknuo je Hrvoje Puljiz, ravnatelj CARNET-a.
Foto: CARNET
U sklopu projekta izrađeni su kurikulumi o umjetnoj inteligenciji za izvannastavnu aktivnost i fakultativni predmet s ciljem razvoja kritičkog mišljenja o utjecaju tehnologija u nastajanju, uključujući umjetne inteligencije, i osposobljavanja za praktičan rad s tehnologijama u nastajanju.
„Uvođenjem kurikuluma o umjetnoj inteligenciji svrstali smo se među samo nekoliko zemalja u svijetu koje su prepoznale potrebu upoznavanja učenika s potencijalom i utjecajem digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije već u osnovnoj školi.
Učenici tako imaju priliku aktivno proučavati i kritički promišljati o novim tehnologijama, upoznati se s etičkim izazovima te dobiti stvarne uvide o mogućnostima tehnologije koja će obilježiti njihovu budućnost“, naglasio je Juraj Bilić, pomoćnik ravnatelja za Sektor za umjetnu inteligenciju i voditelj projekta BrAIn, dodajući kako je OECD – Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj – istaknula BrAIn kao primjer dobre prakse u svojem izvješću o budućnosti umjetne inteligencije.
Među istaknutijim događanjima konferencije bio je šesti sastanak DELTA radne skupine, europske platforme koja okuplja stručnjake, donositelje odluka i edukatore iz zemalja članica s ciljem razvoja i unaprjeđenja digitalnog obrazovanja u Europskoj uniji. Rasprava je bila posvećena ulozi umjetne inteligencije u oblikovanju obrazovnih politika EU-a.
Foto: CARNET
Tom prigodom, predstavnici CARNET-a predstavili su niz svojih ključnih usluga i projekata, uključujući e-Dnevnik, e-Upise, e-Škole, BrAIn, e-Sveučilišta i CroQCI, te naglasili važnost europske suradnje kroz projekt NRENs4Education koji povezuje obrazovne institucije diljem Europe putem zajedničke digitalne infrastrukture.
Na konferenciji su predstavljeni i konkretni primjeri iz učionica koji pokazuju kako umjetna inteligencija može obogatiti obrazovni proces na kreativan i smislen način. Tako su neki učenici razvijali vlastite virtualne pomoćnike i trenirali modele strojnog učenja, dok su drugi uz pomoć AI alata izrađivali kazališne scenarije i promišljali o granici između stvarnog i digitalnog identiteta.
U jednoj školi AI je korišten za analizu podataka u projektu o obnovljivim izvorima energije, dok su nastavnici u drugim sredinama pokazali kako se kroz društvene igre može razvijati algoritamsko razmišljanje.
AI je poslužio i kao alat inkluzije, pružajući podršku učenicima s teškoćama kroz personalizirane sadržaje i asistivne alate, a poseban interes izazvali su projekti koji su umjetnu inteligenciju povezivali s ekološkim temama, poput školskih inicijativa za očuvanje okoliša.
Ova konferencija pružila je dragocjenu priliku za razmjenu ideja, iskustava i najboljih praksi u integraciji tehnologije u obrazovanje. Nastavljajući tradiciju poticanja inovacija u obrazovanju, CARNET je još jednom dokazao svoju predanost unaprjeđenju hrvatskog obrazovnog sustava.
Kampanja koju vodi, kaže, nije temeljena na osobnim ambicijama, već na uvjerenju da politika može biti ozbiljan posao koji donosi konkretne koristi građanima.
Riječ je o receptu za slatki kruh koji se tradicionalno priprema ususret Uskrsu. Neizostavna je to dugogodišnja tradicija u dijelovima Istre pa zbog toga ovdje prenosimo jedan stari, ali provjereni recept.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u više je navrata tijekom posljednjih godinu dana upozoravala Vladu Republike Hrvatske da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu.
Uskrs je bio i povod postavljanja 7 novih klupa i vaza na rivu koje će oplemeniti uskrsno razdoblje, ali će i ostati trajno pružati kutak za odmor prolaznicima.
Svi korisnici hrvatskih mirovina i nacionalne naknade mogu preuzeti jednokratnu naknadu preuzimaju u poslovnicama FINA-e u Medulinu i Puli, a svi ostali moraju se javiti u Općinu Medulin.
Ovog tjedna je zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita svečano uručila Sporazume o suradnji između Istarske županije i gradova Buja, Poreča, Pule, Rovinja, Umaga i Vodnjana.
Ovakvi natpisi nisu novost u europskim destinacijama. Posljednjih godina zabilježeni su diljem Italije i Španjolske, gdje su postali vizualni simbol sve češćeg antiturističkog sentimenta.
Policijska uprava istarska provodit će pojačane aktivnosti u koje će se uključiti maksimalno raspoloživ broj policijskih službenika te će se u funkciju staviti svi raspoloživi uređaji i oprema za nadzor i kontrolu prometa, a sve kako bi se promet na svim cestovnim pravcima odvijao bez poteškoća.
U Istri, Primorju i Dalmaciji na današnji se dan najčešće jedu morska riba i plodovi mora, a u kontinentalnome dijelu Hrvatske, grah, suho voće, kompoti, štrudle od sira, tijesto s orasima i makom te riba i to najčešće šaran i štuka.
Osim uskršnjeg programa, u kaštelu možete odigrati nezaobilaznu Escape Castle igru, posjetiti multimedijalnu izložbu, vrijednu zbirku oružja Ferlin i to sve po promotivnim cijenama ulaznica.
Nova zgrada dvorane bit će smještena na postojećem igralištu uz tzv. „Žutu školu“, s kojom je i arhitektonski povezana, a ukupna površina objekta iznosit će 2.575,6 m².