INTERVJU ZA PRAZNIK RADA U Istri nesigurni uvjeti rada i niske plaće, upozorava Sindikat

"Imamo 35.000 umirovljenika koji nakon umirovljenja moraju ponovno raditi. U zemlji u kojoj 22% stanovnika živi u riziku od siromaštva, jasno je da postoji ogroman razlog za nezadovoljstvo. No, umjesto prosvjeda, mi imamo redove za grah", poručuje Sabljak.

Iris Foriš
Iris Foriš

1 Svibanj 2025 I 06:15

INTERVJU ZA PRAZNIK RADA U Istri nesigurni uvjeti rada i niske plaće, upozorava Sindikat
Foto: Srećko Niketić/PIXSELL

Dok se u mnogim zemljama svijeta 1. svibnja obilježava prosvjedima i zahtjevima za pravednijim radnim uvjetima, u Hrvatskoj Praznik rada sve češće poprima oblik običnog neradnog dana, uz grah, roštilj i bez dubljeg promišljanja o pravima radnika.

Predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, Vedran Sabljak, u razgovoru za Rovinj FM i IstraIN upozorava da je upravo ta tišina ono što bi nas sve trebalo zabrinuti.

"U odnosu na Chicago 1886., kada radnici nisu imali nikakva prava, danas smo formalno učinili velik iskorak. Imamo zakonodavne okvire koji reguliraju radno vrijeme, godišnje odmore, socijalno i zdravstveno osiguranje te sindikalno organiziranje. Međutim, radnici se i dalje susreću s ozbiljnim izazovima", ističe Sabljak.

Podsjeća da su se prije više od 130 godina radnici izborili za tzv. "tri osmice" – osam sati rada, osam sati odmora i osam sati slobodnog vremena. Danas, tvrdi, velik broj radnika u Hrvatskoj nema ni blizu toga.

"Niske plaće prisiljavaju ljude na prekovremeni rad, često i na više poslova, kako bi preživjeli i prehranili obitelji. Tako im se oduzima pravo na odmor, privatni život i, naposljetku, dostojanstvo", upozorava.

Posebno poražavajućom smatra činjenicu da oko 250.000 radnika u Hrvatskoj prima minimalnu plaću, čiji neto iznos iznosi tek oko 750 eura, što, kako kaže, "nije plaća koja može osigurati bilo kakvu egzistenciju". Još je alarmantniji podatak da se 35% umirovljenika starijih od 65 godina nalazi u riziku od siromaštva, a čak 60% samaca te dobi.

Foto: SIKD

"Imamo 35.000 umirovljenika koji nakon umirovljenja moraju ponovno raditi. U zemlji u kojoj 22% stanovnika živi u riziku od siromaštva, jasno je da postoji ogroman razlog za nezadovoljstvo. No, umjesto prosvjeda, mi imamo redove za grah", poručuje Sabljak.

"Mladi nam nastavljaju odlaziti iz Hrvatske, s druge strane činjenica je da Hrvatska ima potrebu za uvozom 200.000 stranih radnika", upozorava predsjednik SIKD-a.

Na pitanje kako radnici u Istri stoje s pravima i zaštitom, Sabljak ističe da kolektivni ugovori postoje, ali su neravnomjerno zastupljeni – dominantno u javnim službama, dok su u privatnom sektoru rijetkost.

"Specifičnost Istre je izražena sezonalnost. Mnoge pozicije u privatnom sektoru nude nesigurne uvjete rada i ograničena prava. Radnici u turizmu, koji nose velik dio istarske ekonomije, često su prepušteni sami sebi", kaže Sabljak.

Zaključuje kako se Praznik rada treba vratiti svojim korijenima – ne kao dan odmora, već kao podsjetnik na borbu za radnička prava i ljudsko dostojanstvo.

"Rad nije samo sredstvo za preživljavanje. Rad je temelj dostojanstva svakog čovjeka. Moramo se zapitati: radimo li da bismo živjeli ili živimo da bismo radili? Bez radnika nema budućnosti, a pravo na dostojanstven rad mora biti pravilo, ne privilegija" zaključuje Sabljak.