INTERVJU ZA PRAZNIK RADA U Istri nesigurni uvjeti rada i niske plaće, upozorava Sindikat
"Imamo 35.000 umirovljenika koji nakon umirovljenja moraju ponovno raditi. U zemlji u kojoj 22% stanovnika živi u riziku od siromaštva, jasno je da postoji ogroman razlog za nezadovoljstvo. No, umjesto prosvjeda, mi imamo redove za grah", poručuje Sabljak.
Dok se u mnogim zemljama svijeta 1. svibnja obilježava prosvjedima i zahtjevima za pravednijim radnim uvjetima, u Hrvatskoj Praznik rada sve češće poprima oblik običnog neradnog dana, uz grah, roštilj i bez dubljeg promišljanja o pravima radnika.
Predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, Vedran Sabljak, u razgovoru za Rovinj FM i IstraIN upozorava da je upravo ta tišina ono što bi nas sve trebalo zabrinuti.
"U odnosu na Chicago 1886., kada radnici nisu imali nikakva prava, danas smo formalno učinili velik iskorak. Imamo zakonodavne okvire koji reguliraju radno vrijeme, godišnje odmore, socijalno i zdravstveno osiguranje te sindikalno organiziranje. Međutim, radnici se i dalje susreću s ozbiljnim izazovima", ističe Sabljak.
Podsjeća da su se prije više od 130 godina radnici izborili za tzv. "tri osmice" – osam sati rada, osam sati odmora i osam sati slobodnog vremena. Danas, tvrdi, velik broj radnika u Hrvatskoj nema ni blizu toga.
"Niske plaće prisiljavaju ljude na prekovremeni rad, često i na više poslova, kako bi preživjeli i prehranili obitelji. Tako im se oduzima pravo na odmor, privatni život i, naposljetku, dostojanstvo", upozorava.
Posebno poražavajućom smatra činjenicu da oko 250.000 radnika u Hrvatskoj prima minimalnu plaću, čiji neto iznos iznosi tek oko 750 eura, što, kako kaže, "nije plaća koja može osigurati bilo kakvu egzistenciju". Još je alarmantniji podatak da se 35% umirovljenika starijih od 65 godina nalazi u riziku od siromaštva, a čak 60% samaca te dobi.
Foto: SIKD
"Imamo 35.000 umirovljenika koji nakon umirovljenja moraju ponovno raditi. U zemlji u kojoj 22% stanovnika živi u riziku od siromaštva, jasno je da postoji ogroman razlog za nezadovoljstvo. No, umjesto prosvjeda, mi imamo redove za grah", poručuje Sabljak.
"Mladi nam nastavljaju odlaziti iz Hrvatske, s druge strane činjenica je da Hrvatska ima potrebu za uvozom 200.000 stranih radnika", upozorava predsjednik SIKD-a.
Na pitanje kako radnici u Istri stoje s pravima i zaštitom, Sabljak ističe da kolektivni ugovori postoje, ali su neravnomjerno zastupljeni – dominantno u javnim službama, dok su u privatnom sektoru rijetkost.
"Specifičnost Istre je izražena sezonalnost. Mnoge pozicije u privatnom sektoru nude nesigurne uvjete rada i ograničena prava. Radnici u turizmu, koji nose velik dio istarske ekonomije, često su prepušteni sami sebi", kaže Sabljak.
Zaključuje kako se Praznik rada treba vratiti svojim korijenima – ne kao dan odmora, već kao podsjetnik na borbu za radnička prava i ljudsko dostojanstvo.
"Rad nije samo sredstvo za preživljavanje. Rad je temelj dostojanstva svakog čovjeka. Moramo se zapitati: radimo li da bismo živjeli ili živimo da bismo radili? Bez radnika nema budućnosti, a pravo na dostojanstven rad mora biti pravilo, ne privilegija" zaključuje Sabljak.
Na konferenciji za medije održanoj jučer u Puli, Dušica Radojčić, kandidatkinja stranke Možemo! za gradonačelnicu Pule, predstavila je listu kandidata i kandidatkinja za Gradsko vijeće Grada Pule – raznoliku, stručnu i angažiranu skupinu građana koja u politiku ulazi s namjerom da služi javnom inter
Općinska priznanja ove su godine dodijeljena Tianu Baričeviću, Silviji Guljaš, Srećku Domitroviću i Dragu Drandiću, a općinske zahvalnice uručene su Tomislavu Pasariću i Susanni Godena.
U 2023. žene su imale višu prosječnu bruto plaću po zaposlenome od muškaraca u dva područja djelatnosti, u područjima Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija, za 0,2%, i Građevinarstvo.
U jutarnjim satima, ulicama grada proći će prvomajski mimohod Limene glazbe Rovinj-Rovigno, dok će se na livadi u park-šumi Zlatni rt održati cjelodnevno druženje uz bogatu gastronomsku ponudu, igre, nagrade i glazbeni program.
Dekret Svete Stolice ističe među ostalim zaslugama njegovu revnost kojom je obilazeći istarska mjesta širio i unosio mir i slogu među posvađanima. Stoga je na starijim slikama prikazan s knjigom u jednoj ruci i križem u drugoj.
Radovi obuhvaćaju izgradnju spojne prometnice sa oborinskom odvodnjom, javnom rasvjetom i elektroničkom komunikacijskom infrastrukturom (EKI) na području naselja Veli Vrh u Puli, koja se nadovezuje na Paganorsku ulicu te je spoj ulice Brist i Valdenaga.
Nakon razgledavanja policijskog vozila održana je edukacija o načinu zaštite od prijevara i internetskih prijevara te o rizicima i izloženosti nasilju na internetu kao i o načinima kako se zaštiti od nasilja na internetu.
JVP Rovinj je u protekloj je godini zabilježila 844 odrađene intervencije, od kojih se 81 odnosila na požare. Od toga je 20 požara bilo na građevinskim objektima, a svi su uspješno lokalizirani unutar zatečenih gabarita.
Prema podacima Policijske uprave istarske, po broju zaprimljenih zahtjeva za boravak i rad stranaca, ona je odmah iza PU zagrebačke. Samo prošle godine u Istri je izdano čak 28.655 dozvola, što predstavlja porast od 18 % u odnosu na 2023. godinu kada ih je bilo 24.340.
Dan je to kada se Rovinj i Rovinjština prisjeća i svoja dva narodna heroja Pina Budicina i Mattea Benussija Cia, ali i svih antifašističkih boraca koji su tijekom Drugog svjetskog rata žrtvovali svoj život za slobodu i jedno bolje sutra.
Skup je okupio brojne uzvanike, goste i mještane koji su se zajednički prisjetili povijesnih trenutaka borbe protiv fašizma te odali počast svima koji su u toj borbi sudjelovali.