Na sjednici Vlade 24. travnja prihvaćen je prijedlog Zakona o fiskalizaciji.
Cilj mu je, objašnjavaju predlagatelji Zakona, Ministarstvo financija i Porezna uprava, daljnja digitalizacija, manje papira, ali i transparentije poslovanje, piše HRT.
Novi Zakon na snagu stupa u tri faze: 1. rujna 2025., 1. siječnja 2026. i 1. siječnja 2027. godine, a u javno savjetovanje stiglo je čak 1339 komentara.
''Pravni porezni sustav u Hrvatskoj već danas ima osnovne pretpostavke potrebne za prelazak na novi izvještajni sustav temeljen na izdavanju e-računa. No, ne postoji cjelovit pravni okvir za primjenu obveznog izdavanja i razmjenu elektroničkih računa između poduzetnika.
Radi ispunjavanja navedenog cilja potrebno je stvoriti jedinstveni pravni okvir za razmjenu elektroničkih računa između poduzetnika.
U skladu s tim, a radi sveobuhvatnog praćenja poreznih obveznika u svim segmentima poslovanja, predlaže se donošenje jedinstvenog propisa Zakona o fiskalizaciji kojim će se uspostaviti cjeloviti normativni okvir za fiskalizaciju svih računa u krajnjoj potrošnji, izdavanje i fiskalizaciju e-računa između poreznih obveznika poduzetnika te fiskalizaciju računa izdanih u poslovanju između poreznih obveznika i javnih tijela'', rekla je Tereza Rogić Lugarić, državna tajnica u Ministarstvu financija.
Đurđica Mostarčić, predsjednica Sekcije računovođa HOK-a, poručila je kako prelazak na novi model neće biti jednostavan, piše HRT.
''Neće biti jednostavno. Prema mojim saznanjima, ovo je zakon koji je dobio najviše komentara - 1339, što pokazuje što teren misli o ovome. Jako je malo vremena za prilagodbu, a moramo razumjeti da velik broj poduzetnika još uvijek koristi Word ili Excel.
Zakon ima tri dijela, a na snagu stupa 1. rujna. Jedan dio se odnosi na fiskalizaciju koju smo poznavali do sada, a drugi dio se odnosi na obvezu izdavanja e-računa. Više se neće moći slati mailom u pdf-u ili poštom, nego mora biti u formi e-računa. Morate imati posrednika. Mijenja se način dostave, ali i primanja, kazala je Mostarčić.
Dosad je, kako kaže, "ovaj način bio poznat poduzetnicima koji su imali tu zakonsku obvezu s tvrtkama kojima je vlasnik država".
U šest godina prošlo je 18 milijuna e-računa, a sada se ta brojka predviđa na 90 milijuna e-računa u jednoj godini. To je drastično povećanje. Nadamo se da će svi provideri to održati, dodala je.
Cilj je, kako kaže, praćenje traga novca, piše HRT.