Istraživački kamp Zelene Istre na Malom Brijunu: Mladi istraživali mikroplastiku u srcu nacionalnog parka
Zelena Istra ovim projektom nastoji mlade uključiti u stvarno promišljanje i djelovanje za održivu budućnost, stavljajući more – i njegovu zaštitu – u prvi plan.
U organizaciji udruge Zelena Istra, a u sklopu projekta „Plastika van, more u PRVI plan!”, proteklog je vikenda, 26. i 27. travnja, održan istraživački kamp za učenike na otoku Mali Brijun.
Projekt se provodi u partnerstvu s Javnom ustanovom Nacionalni park Brijuni, Gimnazijom Pula i Osnovnom školom Dr. Mate Demarin – PŠ Banjole, a financira ga Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
Cilj projekta je povećati svijest djece i mladih o posljedicama onečišćenja mikroplastikom te ih osnažiti znanjima i vještinama za očuvanje morskih staništa.
U kampu je sudjelovalo 15 darovitih učenika Gimnazije Pula, koji su, nakon uvodnih predavanja svoje znanje prenijeli u stvarno okruženje jednog od najvrednijih prirodnih područja u Hrvatskoj.
Prvoga dana učenici su prošli edukacije stručnjakinja iz Nacionalnog parka Brijuni o plemenitoj periski, vlažnim staništima i biološkoj raznolikosti pulskog područja.
Družili su se kroz igru „bingo upoznavanja”, a potom su se posvetili praktičnom uzorkovanju mikroplastike na plaži Zavadija.
Foto: Zelena Istra
Podijeljeni u timove, mladi istraživači koristili su standardizirane metode za prikupljanje mikroplastike i dan zaključili akcijom čišćenja plaže.
Drugog dana, učenici su analizirali prikupljene uzorke u laboratorijskim uvjetima – promatrali ih pod mikroskopom, klasificirali vrste plastike, bilježili podatke i raspravljali o mogućim izvorima onečišćenja. Time su prošli cjelokupni istraživački proces – od terenskog rada do znanstvene obrade podataka.
Profesorica Karin Bolković, voditeljica Eko grupe Gimnazije Pula, istaknula je važnost ovakvih projekata za učenike.
Foto: Zelena Istra
''Projekt će, osim što osvještava važnost očuvanja mora,doprinijeti rješavanju nedostatka izvanučioničke nastave u obrazovnom sustavu. Pruža više poticaja za nadarene i zainteresirane učenike, čime obogaćujemo školski kurikulum i ostvarujemo ciljeve međupredmetnog kurikuluma za održivi razvoj.''
Rezultati istraživanja uskoro će biti predstavljeni u edukativnom materijalu, a projektne aktivnosti nastavljaju se suradnjom s učenicima iz Osnovne škole u Banjolama kroz kreativne radionice i akciju čišćenja.
Zelena Istra ovim projektom nastoji mlade uključiti u stvarno promišljanje i djelovanje za održivu budućnost, stavljajući more – i njegovu zaštitu – u prvi plan.
Predstava u produkciji Istarskog narodnog kazališta Gradskog kazališta Pula nastala je prema tekstu Jeana Cocteau, u režiji Juga Đorđevića i izvedbi sjajne Dijane Vidušin.
Vrsar je jedina izlovna luka plave ribe na zapadnoj obali Istre, što daje posebnu autentičnost ovoj manifestaciji koja je prepoznata i na nacionalnoj razini kao dobitnica tradicionalne godišnje nagrade Simply the Best za inovativnost i kreativnost.
''Istra može i mora biti primjer uspješne regije i to ne zbog jednog čovjeka ili institucije, već zato što djelujemo zajedno!'', poručio je tom prilikom, župan Boris Miletić.
Uz gimnazije, među najtraženijim su i strukovni programi, prvenstveno ekonomski, turistički i medicinski, dok se mjesto više tražilo i u obrtničkim zanimanjima.
U razdoblju od 12. svibnja do 29. lipnja, inspektori Državnog inspektorata obavili su ukupno 3.260 nadzora u sklopu koordiniranih aktivnosti tijekom turističke predsezone i sezone, pri čemu su obuhvatili 859 objekata diljem Hrvatske. Više od 60 posto nadzora otkrilo je nepravilnosti.
Iz Ministarstva zdravstva ističu kako ova mjera pridonosi boljoj dostupnosti i učinkovitosti zdravstvene zaštite za domaće i strane goste, a već do početka srpnja zabilježeno je više od 1.100 posjeta turističkih pacijenata. Najveći broj posjeta zabilježen je u Puli, Poreču i Umagu.