INTERVJU USUSRET MAJČINOM DANU Primalja Marta Varzić: Pomoć je ženi potrebna najviše nakon poroda

Posebno je zabrinjavajuće, kaže, što se o psihičkom zdravlju žena nakon poroda i dalje malo govori.

Iris Foriš
Iris Foriš

10 Svibanj 2025 I 06:20

INTERVJU USUSRET MAJČINOM DANU Primalja Marta Varzić: Pomoć je ženi potrebna najviše nakon poroda
Foto: FB / Marta Varzić

U ponedjeljak, 5. svibnja, povodom Međunarodnog dana primalja, u Općoj bolnici Pula održan je Dan otvorenih vrata koji je okupio više od 50 trudnica i njihovih obitelji. Događaj je organizirala Istarska podružnica Hrvatske komore primalja, a posjetiteljice su imale priliku upoznati rad primalja, postavljati pitanja i sudjelovati u edukativnim radionicama.

Kako za Rovinj FM i IstraIN ističe Marta Varzić, primalja i predsjednica istarske podružnice Komore primalja, ovogodišnji odaziv bio je izniman.

"Malo smo bile šokirane brojem žena, ali to nam je ujedno i pokazalo koliko je ženama važno znati tko su primalje, što mogu očekivati i kako se pripremiti za porod. Događaj je prošao fenomenalno", istaknula je Varzić.

Najčešća pitanja trudnica odnose se na sam tijek poroda, pripremu za bolnicu i eventualne komplikacije. "Mnoge žene dolaze s velikim strahom, dijelom i zbog priča iz prošlosti. Naša je zadaća razbiti te mitove, dati im točne informacije i umiriti ih. Kroz prezentaciju im objašnjavamo kada treba doći u bolnicu, što ponijeti, kada se zabrinuti, a kada ne", dodaje Varzić.

U razgovoru je naglašena i važnost uloge primalja u suvremenom zdravstvenom sustavu. Primalje su educirane stručnjakinje koje pokrivaju čitav spektar skrbi – od vođenja fiziološke trudnoće i poroda, do skrbi za majku i novorođenče nakon poroda. Iako zakon prepoznaje široku stručnu ulogu primalja, u praksi je još uvijek često liječnik taj koji vodi i fiziološke trudnoće i porode.

"Primalje bi po zakonu trebale samostalno voditi fiziološku trudnoću i porod, no u Hrvatskoj to još nije potpuno zaživjelo. Mi u bolnici surađujemo s liječnicima i radimo sve što treba, ali svakako ima prostora za profesionalni napredak i veće prepoznavanje naše uloge", pojasnila je Varzić.

Foto: FB / Marta Varzić

Varzić naglašava da je primaljstvo više od profesije – to je poziv. "Teško je ovaj posao raditi ako ga ne volite. Potrebno je dati cijeloga sebe kako bi svaka žena imala dostojanstveno iskustvo poroda, a beba došla na svijet zdrava", kaže.

Dan otvorenih vrata pokazao je koliko su trudnice željne informacija i podrške, ali i kolika je važnost rada primalja u svakom koraku trudnoće i poroda. Manifestacije poput ove značajan su korak prema većoj osviještenosti, inkluziji i jačanju povjerenja u zdravstveni sustav.

Primjetan je i pozitivan pomak u uključivanju partnera u sam čin poroda. "U zadnjih nekoliko godina rijetko se dogodi da partner nije prisutan. Njihova prisutnost ženama daje sigurnost, olakšava komunikaciju i pomaže u stvaranju pozitivnog iskustva poroda. Rodilja se puno lakše opusti kad zna da uz nju stoji poznata i bliska osoba", istaknula je Varzić.

Dodaje i da je porod timski rad. "Partneri ne trebaju brinuti hoće li "pasti u nesvijest". Bitna je njihova prisutnost, podrška i spremnost da budu tu za svoju partnericu u važnom trenutku".

Babinje kao zaboravljena faza

Jedan od problema koji Varzić posebno ističe je nedovoljna pažnja koja se posvećuje ženama nakon poroda. "Porod nije kraj priče. Tada tek počinje najosjetljivije razdoblje – babinje. Tijelo žene prolazi kroz velike fizičke i emocionalne promjene, a često se od njih očekuje da odmah "nastave gdje su stale" – upozorava.

Posebno je zabrinjavajuće, kaže, što se o psihičkom zdravlju žena nakon poroda i dalje malo govori. "Baby blues i postporođajna depresija nisu rijetkost. One najčešće nastaju jer žena ostaje bez stvarne podrške. Sve je na njezinim leđima, a okolina često zanemaruje koliko joj zapravo treba – vrijeme, odmor, razumijevanje".

"Ako želite pomoći rodilji, skuhajte ručak, operite suđe, ne dovodite društvo odmah nakon povratka iz rodilišta. Omogućite joj da se u miru posveti sebi i bebi. To su male, ali ključne geste koje mogu uvelike pomoći", poručuje Varzić.