U prisutnosti brojnih uzvanika u, pazinskom Spomen domu, danas je svečano obilježena 80. obljetnica oslobođenja Istre, 80. obljetnica pobjede nad fašizmom i Dan Europe, a prigodnim riječima okupljenima se obratio istarski župan Boris Miletić.
„Doista mi je velika čast i zadovoljstvo pozdraviti vas u ime Istarske županije i svoje osobno i svima čestitati Dan pobjede nad nacifašizmom i Dan oslobođenja naše Istre i Dan Europe.
Župan Miletić uručio je četiri nova ambulantna vozila te je istaknuo kako se ovom primopredajom 2025. godina završava još jednim važnim ulaganjem u zdravstveni sustav, naglasivši da su suvremena vozila ključan alat rada hitne medicinske pomoći.
Župan Istarske županije Boris Miletić upriličio je prijem za laureate s nedavno održanih Dana hrvatskog turizma u Dubrovniku.
13:39Prije 83 d30.12.2025
Kao i svaki rat, tako je i Drugi svjetski rat donio puno zla u svijetu, a tek na kraju svakog rata razgovara se o miru. Nažalost, ponekad je neophodno proliti puno krvi i suza da bi se na kraju sjelo za stol i razgovaralo.
Neshvatljivo mi je zašto uopće dolazi do ratova, ali danas kada u Europi i izvan nje ponovno ljudi ginu, stradaju nevine žrtve ponovno si postavljamo pitanje: zar nam nije bila dovoljna žrtva Drugog svjetskog rata i Domovinskog rata, i zašto do toga uopće treba doći?
Na izmaku 2025. godine, u razgovoru za kraj godine, istarski župan Boris Miletić osvrnuo se na projekte koji su obilježili godinu na izmaku, osvojeni drugi mandat te izazove koji u 2026. godini stoje pred Istrom.
Govoreći o prioritetima, župan je naglasio kako su ključna područja djelovanja obrazovanje, sport, zdravstvo i socijalna skrb, istaknuvši da ulaganje u obrazovanje predstavlja temelj održivog i dugoročnog razvoja.
16:37Prije 94 d19.12.2025
Ponosan što mi u Istri baštinimo i živimo vrijednosti antifašizma, a za sebe slobodno mogu reći da sam najponosniji župan u Hrvatskoj jer su kod nas na svim obljetnicama iz NOB-a i Domovinskog rata, naše udruge antifašista i branitelja zajedno, jedni uz druge“, rekao je župan Boris Miletić, koji je ujedno izrazio zahvalnost partizanima i braniteljima za njihov doprinos miru.
Foto: Istarska županija
„Kada smo zajedno, uvijek smo jači i zato držimo se jedni uz druge. Budimo ponosni na svoju povijest, tradiciju, i na Proštinsku bunu i na Labinsku Republiku, Narodnooslobodilački pokret i na Domovinski rat. I prenesimo to na naše mlađe generacije.
Jer netko je našu slobodu izborio krvlju i životom. I zato to moramo cijeniti jer da nije bilo povijesnih Rujanskih odluka „ki zna ka di bi Istra danas bila“. Želim da i dalje budemo zajedno i da se držimo skupa jer tako je Istra najjača. Nastavimo zajedno graditi društvo temeljeno na poštovanju, toleranciji i suradnji“, poručio je župan Boris Miletić.
Predsjednica Saveza udruga antifašista Istarske županije Ada Damjanac podsjetila je na povijesne tekovine koje su omogućile da naši građani danas žive u miru, a okupljenima u Spomen domu obratili su se i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i državni tajnik Središnjeg državnog ureda za središnju javnu nabavu Ivan Bubić i gradonačelnica Pazina Suzana Jašić.
Foto: Istarska županija
U sklopu svečanosti upriličena je i dodjela priznanja Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske. Povelje članicama i članovima Udruga antifašista i antifašističkih boraca s područja Istarske županije za dugogodišnju aktivnost i promicanje antifašizma, dodijelile su potpredsjednice SABA RH Ada Damjanac i Vesna Ugrina, u prisustvu istarskog župana Borisa Miletića.
Svečanosti je prethodilo polaganje vijenaca na središnjem spomeniku žrtvama fašizma u Parku Narodnog ustanka u Pazinu.
Uoči novog poskupljenja goriva sinoć su se na benzinskim postajama diljem Istre stvarale velike gužve, dok je od ponoći na snagu stupio blaži rast cijena nakon Vladine intervencije.
Na Kaštijunu započinju radovi na plohi A1, dijelu odlagališta koji je dosegnuo kapacitet, a cilj zahvata je uspostava sustava za kontrolirano prikupljanje plinova i smanjenje neugodnih mirisa, uz privremeno zatvaranje tog dijela odlagališta.
Sve više građana i turista odgovore traži od umjetne inteligencije, a ne od službenih kanala — istarska tvrtka nudi rješenje koje vraća komunikaciju pod kontrolu gradova, komunalnih poduzeća i turističkih zajednica.
Dok Hrvatska kuburi s nedostatkom liječnika, Rovinj je pronašao rješenje – subvencionira stanovanje i već privlači mlade stručnjake poput liječnice Dore koja kaže da joj je upravo to omogućilo samostalan život i daljnje usavršavanje.
Osim lokacija koje će predložiti građani, policija će nadzirati brzinu i na lokacijama na području Istre, na kojima se prema statističkim pokazateljima najčešće događaju prometne nesreće uzrokovane nepropisnom ili neprilagođenom brzinom.
U eko akciji u Ritošinom Brigu mještani su u samo jednom danu prikupili čak dva velika kontejnera otpada, još jednom pokazavši koliko im je stalo do očuvanja okoliša i zajedništva u svom naselju.
Pula je napravila važan iskorak u stambenoj politici – kao prvi grad u Hrvatskoj ustupa javno zemljište za projekt stambenog zadrugarstva, model koji donosi jeftinije i održivije stanovanje.
Nezavisni sindikat Republike Hrvatske osporio je tvrdnje o poboljšanju prava radnika u Pula usluge i upravljanje, poručivši kako novi Kolektivni ugovor ne donosi stvarni pomak, već samo formalno potvrđuje već postojeća prava.
Očekuje se da će novoizabrani saziv Savjeta mladih svojim djelovanjem dodatno potaknuti uključivanje mladih u javni život te doprinijeti razvoju Grada Pula-Pola kao sredine koja prepoznaje i podržava potencijale mladih.
Državni inspektorat je početkom 2026. utvrdio kako oborinske vode potiču razgradnju otpada i stvaranje plinova, što može uzrokovati neugodne mirise. Upravo zato radovi na plohi A1 predstavljaju ključan korak u njihovoj kontroli.
Prijaviti se mogu kompanije, HR timovi i agencije s projektima realiziranima u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji te Bosni i Hercegovini tijekom 2025. i 2026. godine.
To je dodatno potvrđeno potpisivanjem Ugovora o dodjeli nepovratne financijske potpore za 2026. godinu i Sporazuma o suradnji na provedbi stručne prakse u prevođenju između Istarske županije i Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, koje je u sjedištu Istarske županije u Puli, potpisao župan Boris Miletić