Istarski župan Boris Miletić je danas proglasio prirodnu nepogodu - poplavu na području općine Medulin, koje je 6. svibnja pogodilo snažno nevrijeme praćeno obilnom kišom, vjetrom i tučom koje je uzrokovalo brojne štete na privatnim i javnim objektima, kućanskim aparatima, namještaju, opremi i infrastrukturi.
Općinsko povjerenstvo za procjenu šteta od prirodnih nepogoda na području općine Medulin izašlo je na teren te utvrdilo da je na brojnim privatnim objektima i poslovnim prostorima nastala šteta od bujične poplave odnosno prodora vode u podrume i prizemlja objekata.
Prema prvoj procjeni šteta iznosi 2,9 milijuna eura koja je veća od 20 % vrijednosti izvornih prihoda Općine Medulin, a koji su za prethodnu godinu iznosili 14.047.368 eura, odnosno 20 % vrijednosti izvornih prihoda Općine Medulin za 2024. godinu iznosi 2.809.473,60 eura.
Nastavno na navedeno, načelnik Općine Medulin Ivan Kirac uputio je zahtjev županu Boris Miletiću o proglašenju elementarne nepogode, kojeg je župan nakon i prihvatio ustvrdivši da su ispunjeni uvjeti iz Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda.
Općina Medulin poziva mještane da prijave štetu. Sukladno odredbi članka 25. Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda pozivaju se Oštećenici da prijave štetu na imovini Općinskom povjerenstvu za procjenu šteta u roku od 8 dana od dana donošenja Odluke o proglašenju prirodne nepogode, odnosno najkasnije do 21. svibnja 2025. godine.
Šteta se prijavljuje na propisanom obrascu – PN. Nakon isteka roka od osam dana, Općinsko povjerenstvo za procjenu štete, unijeti će sve zaprimljene prve procjene štete u registar šteta najkasnije u roku od 15 dana od dana donošenja Odluke o proglašenju prirodne nepogode.
Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
Konačnu procjenu štete utvrdit će općinsko na temelju izvršenog uvida u nastalu štetu na temelju prijave oštećenika, a tijekom procjene i utvrđivanja konačne procjene štete od prirodnih nepogoda.
Konačnu procjenu štete po svakom pojedinom oštećeniku općinsko povjerenstvo prijavljuje županijskom povjerenstvu u roku od 50 dana od dana donošenja Odluke o proglašenju prirodne nepogode putem Registra šteta.
Oštećenici štetu nastalu na području Općine Medulin prijavljuju Općinskom povjerenstvu za procjenu šteta od prirodnih nepogoda, Medulin, Centar 223 ili na mail Pisarnica@medulin.hr, putem propisanog obrasca u privitku teksta, najkasnije do 21. svibnja 2025. godine.
Također uz propisani Obrazac PN oštećenici dostavljaju: izjavu je li imovina osigurana ili nije, isprintane fotografije nastale štete, preslik osobne iskaznice s vidljivim OIB-om, preslik broja računa, zatamniti CVV, privolu/suglasnost za obradu i objavu osobnih podataka, ako posjedujete dostavite račune za uništeni namještaj, bijelu tehniku i dr. te navesti preliminarnu štetu.
Obrasci se mogu preuzeti na web stranici Općine Medulin ili na Portirnici Općine Medulin u uredovno radno vrijeme.
Za sve građane koji ne upravljaju automobilom ili nemaju drugog načina da odu na poslijepodnevno kupanje na omiljene im rabačke plaže, Grad Labin je osigurao sufinanciranje dodatnih polazaka autoprijevoznika Arriva.
Prva ekološka akcija zakazana je za 28. lipnja 2025. u Limskom zaljevu, a akcija će trajati od 9 do 11 sati te se očekuje sudjelovanje više od 20 ronioca iz različitih ronilačkih klubova.
Bjesnoća je virusna zarazna bolest, opasna zoonoza od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi. U svjetskim razmjerima predstavlja jednu od najznačajnijih zoonoza s preko 55 000 slučajeva u ljudi godišnje.
Tijekom NOB-a Pula je dala 700 žrtava koje su izgubile svoje živote u borbi protiv okupatora, a više od 3000 sugrađana borilo se u partizanskim jedinicama.
Gradonačelnik Orlić istaknuo je da se obilježavajući 84-godišnjicu osnutka prvog partizanskog odreda u šumi Brezovica kod Siska mora reći da su vrijednosti antifašizma utkane u temelje moderne i suverene Republike Hrvatske.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je čestitku povodom Dana antifašističke borbe, naglasivši važnost očuvanja temeljnih društvenih vrijednosti, posebno u vremenu složenih globalnih izazova.
Hrvatska je imala najbrojniji antifašistički pokret u okupiranoj Europi, dok je Istra antifašistički otpor započela još 1919. godine, kao odgovor na talijansku represiju i ukidanje nacionalnog identiteta.
Slavi se Dan antifašističke borbe i to u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kada je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Hrvatskoj i Jugoslaviji.