Uskoro se u samom centru grada Umaga pokreće projekt rekonstrukcije dijela luke otvorene za javni promet, a predviđa se izgradnja tri nova gata. Predmetni se zahvat nalazi u Umagu te je dio morske luke otvorene za javni promet županijskog značaja Umag koja je u nadležnosti Lučke uprave Umag-Novigrad.
Zahvat je predviđen s istočne strane triju operativnih gatova u južnom dijelu luke. Ovim idejnim rješenjem planira se izgradnja tri nova gata radi uređenja akvatorija za prihvat komunalnih brodica. Ulaz u tako novo uređeni lučki bazen predviđen je s njegove sjeverne strane, a sam bazen se nalazi u južnom dijelu luke otvorene za javni promet.
Sve novoplanirane gatove izvest će se kao fiksne konstrukcije s obostrano predviđenim privezom plovila. Izvest će se kao raščlanjene, duboko temeljene konstrukcije temeljene na armirano-betonskim bušenim pilotima.
U korijenu lučkog bazena neposredno ispred postojećeg obalnog zida, a radi sniženja kote obalnog ruba zbog priveza manjih plovila i olakšanog ulaza i izlaza kod niže razine mora, planira se izvesti pasarela kao čelična konstrukcija konzolno pričvršćena na postojeći obalni zid. Konstrukciju pasarele se planira završno obložiti drvom egzotičnog porijekla.
Sjeverni je gat planiran s jednim tlocrtnim lomom. Korijen gata nastavlja se u pravcu postojećeg obalnog zida prema sjeveru te se lomi pod pravim kutom i pruža prema zapadu. U korijenu se visinu obalnog ruba planira prilagoditi i uklopiti s postojećim obalnim zidom. Centralno po uzdužnoj osi gata na pojedinim mjestima izvest će se betonske klupe visine i širine 50 cm.
U samom korijenu srednjeg i južnog gata predviđa se uklapanje u postojeći obalni rub pomoću rampe za savladavanje visinske razlike. Srednji i južni gat izvode se paralelno s dijelom sjevernog gata nakon tlocrtnog loma.
Gatove i pasarelu opremit će se napravama za privez plovila tj. priveznim prstenovima dok će se lukobran opremiti bitvama (polerima) i priveznim prstenovima. Nove pomorske građevine opremit će se ormarićima za opskrbu nautičara vodom i električnom energijom te hidrantskom mrežom s opremom za gašenje požara.
U konačnici, nova će luka znatno doprinijeti ljepšem i uređenijem izgledu naše rive te će samom centru grada dati dodatni morski ugođaj uz privezane barčice i brodove.
Ako uz novu luku, uzmemo u obzir kako će se u skoroj budućnosti pokrenuti projekti rekonstrukcije gradske plaže u starogradskoj jezgri, rekonstrukcije umaške dige i izgradnje lukobrana, izgradnje parkinga u starogradskoj jezgri na samom moru, a uskoro dovršiti započeta izgradnja novog objekta za Međunarodni granični prijelaz i sigurnost luke te potpuna rekonstrukcija umaške rive do ACI marine, možemo sa sigurnošću reći kako će umaški akvatorij doživjeti potpuni procvat te će Umag postati još ljepše i ugodnije mjesto kao životna i turistička destinacija.
Za sve građane koji ne upravljaju automobilom ili nemaju drugog načina da odu na poslijepodnevno kupanje na omiljene im rabačke plaže, Grad Labin je osigurao sufinanciranje dodatnih polazaka autoprijevoznika Arriva.
Prva ekološka akcija zakazana je za 28. lipnja 2025. u Limskom zaljevu, a akcija će trajati od 9 do 11 sati te se očekuje sudjelovanje više od 20 ronioca iz različitih ronilačkih klubova.
Bjesnoća je virusna zarazna bolest, opasna zoonoza od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi. U svjetskim razmjerima predstavlja jednu od najznačajnijih zoonoza s preko 55 000 slučajeva u ljudi godišnje.
Tijekom NOB-a Pula je dala 700 žrtava koje su izgubile svoje živote u borbi protiv okupatora, a više od 3000 sugrađana borilo se u partizanskim jedinicama.
Gradonačelnik Orlić istaknuo je da se obilježavajući 84-godišnjicu osnutka prvog partizanskog odreda u šumi Brezovica kod Siska mora reći da su vrijednosti antifašizma utkane u temelje moderne i suverene Republike Hrvatske.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je čestitku povodom Dana antifašističke borbe, naglasivši važnost očuvanja temeljnih društvenih vrijednosti, posebno u vremenu složenih globalnih izazova.
Hrvatska je imala najbrojniji antifašistički pokret u okupiranoj Europi, dok je Istra antifašistički otpor započela još 1919. godine, kao odgovor na talijansku represiju i ukidanje nacionalnog identiteta.
Slavi se Dan antifašističke borbe i to u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kada je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Hrvatskoj i Jugoslaviji.