U okviru prestižnog svjetskog kongresa Međunarodnog društva za istraživanje patologije kralježnice (International Society for the Study of the Lumbar Spine – ISSLS), koji se ove godine održao u Atlanti, izv. prof. dr. sc. Marinko Rade imao je čast biti dio multinacionalnog tima koji je predstavljao rezultate međunarodne znanstvene suradnje u kojoj sudjeluju vrhunske svjetske institucije: Medicinski fakultet Sveučilišta u Oxfordu (Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske), Wakayama Medical University (Japan), University of Tokyo (Japan), Sumiya Orthopaedic Hospital iz Japana, University of Eastern Finland uz Kuopio Univeristy Hospital iz Finske te Medicinski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.
U središtu izlaganja bio je projekt prospektivnog praćenja 866 ispitanika s kroničnom lumbalnom boli, s ciljem identificiranja prediktora kliničko-funkcionalnog ishoda.
Istraživanje je već sada rezultiralo važnim otkrićem: prepoznata je subpopulacija bolesnika s izraženom boli, ali iznenađujuće očuvanom funkcionalnom sposobnošću i visokom razinom aktivnosti u svakodnevnom životu (ADL).
Ovo otkriće otvara mogućnost redefiniranja načina na koji pristupamo razumijevanju i liječenju kronične limitirajuće boli slabinske kralježnice - istaknuo je izv. prof. dr. sc. Rade.
U tijeku je detaljna stratifikacijska analiza kako bi se ispitao doprinos različitih čimbenika, od genetske predispozicije, preko psihosocijalnih varijabli (uključujući razinu obrazovanja i socioekonomski status), do psiholoških aspekata poput otpornosti, percepcije boli i strategija suočavanja sa stresom.
Cilj istraživačkog tima je identificirati kliničke fenotipove i biomehanizme koji će omogućiti personaliziraniji i učinkovitiji pristup dijagnostici i terapiji lumbalne boli.
Predstavljanje ovih rezultata na kongresu ISSLS-a potvrđuje da i manje europske akademske institucije, poput Medicinskog fakulteta u Puli, mogu ostvariti značajan međunarodni znanstveni doprinos u suradnji s najeminentnijim svjetskim centrima.