Crna statistika u Istri: U prometnim nesrećama već 11 poginulih – policija pojačava kontrole ovog vikenda
Istarska policija zbog porasta smrtno stradalih u prometu najavljuje pojačani nadzor i apelira na vozače da poštuju propise. Glavni uzroci tragedija su brzina, alkohol, nevezivanje pojasa i korištenje mobitela.
Kako bi se smanjilo stradavanje u prometu, Policijska uprava istarska istarska će i ovog vikenda angažirati maksimalan broj policijskih službenika i ophodnji koje će nadzirati odvijanje prometa te provoditi pojačane mjere i aktivnosti na prometnicama diljem Istre.
Na području Policijske uprave istarske u dosadašnjem djelu 2025. godine jedanaest osoba je smrtno stradalo u prometnim nesrećama, dok je u čitavoj prošloj godini smrtno stradalo devet osoba.
Kako bi se smanjilo stradavanje u prometu, Postaja prometne policije Pula-Pula će danas od 14 do 20 sati, provoditi prometnu akciju ''Nadzor vozača mopeda, motocikla i osobnih prijevoznih sredstava''.
U cilju unaprjeđenja stanja sigurnosti Postaja prometne policije Pula-Pula će u srijedu od 6.30 do 12.30 sati provoditi prometnu akciju ''Nadzor vozača mopeda, motocikla i osobnih prijevoznih sredstava''.
17:11Prije 23 d01.07.2025
Prometne nesreće događaju se zbog kršenja prometnih propisa, a glavni uzročnici najtežih prometnih nesreća su tzv. četiri ubojice u prometu - brzina, alkohol, nekorištenje sigurnosnog pojasa i nepropisna uporaba mobitela.
U ovoj godini evidentirane su 53 prometne nesreća u kojima su sudjelovali vozači motocikla. U prometnim nesrećama smrtno su stradala tri vozača motocikla, 12 je zadobilo teške, a 27 lakše tjelesne ozljede.
Na području Policijske uprave istarske tijekom prva tri mjeseca ove godine zabilježeno je 17 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači mopeda i motocikla, što je 30 % više u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
13:34Prije 103 d12.04.2025
Poštujte propisana ograničena brzine kretanja i prilagodite brzinu stanju i uvjetima na kolniku. Ne zaboravite da brzina određuje težinu sudara. Čak i malo povećanje brzine povećava rizik od ozljeda.
Pješaci imaju 90% šanse preživjeti nalet vozila pri brzini od 30 km/h te manje od 50% šanse preživjeti nalet vozila pri brzini od 50 i više km/h. Ne zaboravite to!
Već i male količine alkohola negativno utječu na sposobnost vozača, otežavaju mu zapažanje i usporavaju reakcije. Vozač postaje neoprezan i sklon kršenju prometnih propisa, umanjuje opasnost i precjenjuje svoje vozačke sposobnosti.
Ako ste konzumirali alkohol ili drogu, ne sjedajte za volan. Ne ugrožavate samo svoj život, već i živote svih drugih sudionika u prometu. Ne zaboravite da u takvom stanju možete možda udariti u dijete na putu kući.
Sigurnosni pojasevi jedan su od elemenata zaštite vozača i putnika u motornim vozilima, namijenjeni zaštiti osoba prilikom sudara i iznenadnog zaustavljanja vozila. U trenutku prometne nesreće, funkcija sigurnosnog pojasa je da zadrži vozača i putnike u sjedištima te time spriječi izlijetanje iz vozila ili udarce tijelom o unutrašnje dijelove vozila.
Foto: IstraIN
Prije svake vožnje pa i one najkraće, obavezno se vežite sigurnosnim pojasom. Njegovim korištenjem izbjeći ćete teže posljedice stradavanja u slučaju prometne nesreće.
Pobrinite se za siguran prijevoz djece u vozilima. Djeca moraju biti smještena i pravilno vezana u odgovarajućim sigurnosnim sjedalicama ili postoljima sukladno svojoj dobi, visini i težini.
Mobitel ometa vozače i odvraća im pozornost s ceste, a upotreba mobitela kod većine vozača može dovesti do usporavanja reakcija. Vozači koji koriste telefone tijekom vožnje imaju suženo vidno polje, što dovodi do neuočavanja nekih informacija u prometu poput znakova i drugih vozila.
Ne koristite mobitel za vrijeme vožnje. Zar su svaki poziv ili poruka toliko bitni da ne mogu pričekati da se zaustavite sa strane? Ako već morate koristiti mobitel, upotrebljavajte napravu koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruku.
Pješaci u prometu
Budući da su pješaci jedna od ugroženijih skupina sudionika u prometu, Policijska uprava istarska ponovno upozorava vozače da obrate pozornost na njih i da ih uvažavaju u prometu.
Naime, kada se približavaju pješačkom prijelazu, vozači bi trebali smanjiti brzinu kretanja tako da se mogu pravovremeno zaustaviti i propustiti pješake koji prelaze preko kolnika. U slučaju kada se u blizini pješačkog prijelaza nalaze djeca, stariji ili osobe s invaliditetom, vozači bi svakako trebali usporiti i pripaziti hoće li te osobe prelaziti cestu.
Pješaci, radi vlastite zaštite, držite se ovih pravila sigurnosti: ako idete pješice, hodajte nogostupom ili drugom površinom koja je za to određena, kolnik koristite samo u iznimnim slučajevima i tada hodajte što bliže rubu kolnika, ako se krećete u skupini kolnikom, hodajte jedan iza drugoga.
Na raskrižjima na kojima prometom upravlja policajac ili se prometom upravlja semaforima, prelazite kolnik samo onda kada vam je to znakom policajca ili svjetlom semafora dopušteno, a za prijelaz preko kolnika koristite obilježeni pješački prijelaz ako od vas nije više od 50 metara u naselju ili 100 metara izvan naselja.
Kolnik uvijek prelazite pažljivo i najkraćim putem, uz obveznu provjeru nailaze li vozila s lijeve ili desne strane, ne stupajte na kolnik ako se njime kreću vozila i ne ometajte svojim postupcima njihovo kretanje, pazite kada izlazite iz vozila javnog prijevoza putnika - ne trčite preko kolnika, ne istrčavaj naglo iza ili ispred autobusa, a noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti nosite svjetliju odjeću ili odjeću koja na sebi ima reflektirajuće tvari.
Imajte na umu da nepoštivanjem prometnih propisa ne ugrožavate samo sebe, već i sve druge sudionike u prometu.
Motociklisti u prometu
Dolaskom povoljnih vremenskih prilika, na našim prometnicama povećava se broj motocikala i mopeda te stoga savjetujemo vozače ostalih skupina vozila da obrate pozornost na njih jer su često neuočljivi ili se vrlo kasno uoče.
Vozače mopeda i motocikala PU istarska savjetuje da provjere tehničku ispravnost uređaja na svojim vozilima te da koriste zaštitnu opremu kako bi sačuvali svoje zdravlje, kao i da prilagode brzinu vožnje uvjetima na cesti.
Vodite računa da ne upravljaju motorima ako ste umorni ili pod utjecajem alkohola ili droga te da kontrolirate svoje ponašanje i strast za vožnjom, odnosno da ne ispitujete i ne dokazujete mogućnosti svog mopeda ili motocikla.
Posebno naglašavaju obveze i odgovornost roditelja mladih osoba koje koriste motocikle i mopede. U zaštiti mladih motorista i motociklista, prije same kupnje mopeda i motocikla poduzmite sve potrebne predradnje (polaganje vozačkog ispita, obavljanje tehničkog pregleda i registracije vozila, provjera tehničke ispravnosti vozila, kupnja zaštitne kacige i druge potrebne zaštitne opreme), kako bi oni bili što zaštićeniji i osposobljeniji za sigurno sudjelovanje u prometu. Ujedno sve što vrijedni za vozača, vrijedi i za putnika na motociklima i mopedima.
Dragi sudionici u prometu, ne zaboravite, život je samo jedan, a o vama ovisi želite li ga živjeti ili olako ostaviti na cesti. Budite odgovorni, sačuvajte svoj život i sačuvajte živote drugih ljudi. Poštujte prometne propise i vratite se sretno kući.
Takav model života ostavlja vidljive posljedice: sječu šuma, eroziju tla, nestanak brojnih biljnih i životinjskih vrsta te povećane koncentracije ugljikova dioksida u atmosferi – uzrok sve češćih i razornijih klimatskih ekstrema.
Aeroklub Istra poziva sve građane, zaljubljenike u letenje i obitelji s djecom da se pridruže ovoj zrakoplovnoj pustolovini i provedu vikend u Kašteliru uz sport, edukaciju i zabavu!
U okviru suradnje s brojnim udrugama i institucijama koje pružaju podršku najranjivijim skupinama djece, Valamar je kroz ovu inicijativu do sada donirao ljetovanje za više od 4.500 djece iz svih dijelova Hrvatske.
Novi Šajin hit „Idemo na mer” himna je onih koji sanjaju odmor, ali žive svakodnevicu u kojoj „fali još jedan papir”.Upravo iz FTJP* (*fali ti jedan papir) rođena je pjesma koja će postati nova himna za sve koji se bore s birokracijom, a njih je u Hrvatskoj koliko i stanovnika.
Gradonačelnik Peđa Grbin čestitao je najboljim osmašima na odličnom uspjehu u osnovnoškolskom obrazovanju i naglasio kako je to važan korak za njih sada kada biraju srednju školu i svoju budućnost.
Mnogi članovi Facebook grupe Rovinjske žalbe i pohvale izrazili su nadu da će se nepropisno parkiranje u zelenim zonama konačno ozbiljno sankcionirati.
Radovi u spomenutoj ulici započeli su zato što je u njoj godinama postojao urušeni zid zbog kojeg se ulica nije mogla koristiti sigurno i u punom opsegu.
Planirani završetak radova predviđen je do 25. kolovoza 2025. godine, kako bi učenike i djelatnike škole dočekali obnovljeni i modernizirani prostori na početku nove školske godine.
Glavni ciljevi projekta bili su smanjenje obrazovnih nejednakosti, jačanje međugeneracijske solidarnosti i olakšanje svakodnevnih obveza roditeljima koji su često preopterećeni poslom.
Ministar je najavio i mjere koje bi trebale pomoći u popunjavanju upisnih kvota, među kojima je i olakšavanje uvjeta za upis stranih studenata, posebno iz trećih zemalja.
Tijekom uzorkovanja bilježe se temperature zraka i mora pa se temperatura mora kretala od 23 ºC do 27,5 ºC, dok se temperatura zraka kretala od 22 ºC do 30 ºC.