Filipu Klanfaru iz Valamara zlato i bronca sa svjetskog kulinarskog natjecanja Gold Shah 2025.
Mladi chef oduševio je suce svojom reinterpretacijom ribljeg brodeta te su mu dodijelili najviše ocjene i zlato u solo kategoriji, dok je broncu osvojio kao dio nacionalnog tima Hrvatskog kuharskog saveza.
Na prestižnom svjetskom kulinarskom natjecanju „Gold Shah 2025“, održanom u Bakuu u Azerbajdžanu, Valamarov Filip Klanfar osvojio je zlatnu te brončanu medalju.
Mladi chef oduševio je suce svojom reinterpretacijom ribljeg brodeta te su mu dodijelili najviše ocjene i zlato u solo kategoriji, dok je broncu osvojio kao dio nacionalnog tima Hrvatskog kuharskog saveza.
Filip je u Valamar prvi puta stigao još 2017. godine kada je kuharsku praksu odrađivao u kampu Solaris, a danas je kuhar specijalist u porečkom hotelu Marea Suites, Valamar Collection. Nastup u Azerbajdžanu bio mu je prvo natjecanje izvan Europe pa je samim time, kaže, posebno zadovoljan ostvarenim rezultatom.
''Kada te promatra tridesetak svjetskih sudaca uzbuđenje je na maksimumu, tako da sam svakako nadmašio svoja očekivanja. Inače volim taj kuharski adrenalin, zato i preferiram a la carte kuhinju.
Foto: Valamar
U Valamaru sam stekao vrijedno iskustvo koje je svakako pomoglo da usavršim svoje vještine, što je došlo do izražaja i na ovom natjecanju. Tako su mi, primjerice, edukacije u okviru Valamar Akademije, programa usavršavanja za zaposlenike, koji sam nedavno i završio, osigurale stjecanje novih znanja i vještina te bolji uvid u svijet kulinarstva'', izjavio je Filip Klanfar iz Valamara.
U cilju daljnjeg razvoja domaćih talenata u kuharstvu i slastičarstvu, Valamar je podržao i rad Hrvatskog kuharskog saveza, što će omogućiti dolazak WORLDCHEFS sudaca, svjetski priznatih stručnjaka iz područja kulinarstva, na domaća kulinarska natjecanja.
Valamar je već niz godina prepoznat kao top poslodavac u turizmu i ugostiteljstvu te je jedina turistička kompanija uvrštena među 20 najboljih poslodavaca u Hrvatskoj.
Mirisi tradicionalne istarske kuhinje ponovno će preplaviti Valbandonsku plažu. Valbandon Open ispod čripnje 22. kolovoza donosi veliko natjecanje, mega mesnu čripnju, MasterChef ekipu, cooking show i odličnu glazbu.
Prikupljeni odgovori poslužit će za stvaranje baze podataka koja bi trebala pružiti bolji uvid u navike i želje korisnika Šijanske šume. Dobiveni podaci potom će poslužiti kao jedna od smjernica za buduće ciljano upravljanje ovim prostorom.
Jedanaest godina nakon prvog nastupa u Hrvatskoj, David Temelkov vraća se u Pulu zbog posebnog trenutka u karijeri. 12. rujna na Kaštelu održat će svoj prvi veliki samostalni koncert u Hrvatskoj.
Potrošačke košarice u srpnju ponovno su poskupjele, a najveći rast bilježe županije uz more. Istra se pritom našla među tri najskuplje u Hrvatskoj – standardna košarica za četveročlanu obitelj dosegnula je 743,18 eura.
Žudnja za slatkim nije uvijek samo stvar apetita ili manjka samokontrole. Iza neodoljive potrebe za čokoladom, kolačima i drugim slasticama često stoje svakodnevne navike kojih možda uopće nismo svjesni.
Dok kupači na površini možda ne primjećuju veliku razliku, podmorje Mediterana prolazi kroz ubrzanu transformaciju. Zagrijavanje mora pogoduje širenju tropskih vrsta, a neke od njih već su pronašle novi dom i u Jadranu.
Europska unija ubrzava pripreme za digitalni euro i uvođenje paneuropskog sustava plaćanja u inozemstvu, s ciljem smanjenja ovisnosti o američkim kartičnim mrežama i jačanja monetarne suverenosti.
Krajem srpnja u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje bile su 62.064 nezaposlene osobe. To je čak 15,2 posto manje nego prije godinu dana, no u odnosu na lipanj nezaposlenost je porasla za 4,4 posto. Istodobno poslodavci trenutačno traže više od 13 tisuća radnika.
Mirisi puževa, stare igre, natjecanja i glazba ponovno su ispunili Galižanu. Tradicionalna Fešta od puži – Festa delle Cioche na blagdan Velike Gospe okupila je brojne posjetitelje, a za ovu je priliku pripremljeno čak 60 kilograma puževa.
Istarska županija krenula je u javno savjetovanje o Planu razvoja volonterstva za razdoblje od 2027. do 2030. godine. Riječ je o prvom županijskom planu razvoja volonterstva u Hrvatskoj, a zainteresirani svoje prijedloge i mišljenja mogu iznijeti do 15. rujna.
Dvije velike tune danas stižu na rovinjski Veliki mol! Četvrti ovogodišnji Tunafestponovno donosi atraktivno filetiranje pred publikom, svježu tunu s roštilja, rovinjske fritule i glazbu sastava Le Cronache.
Iako hrvatski radnici u prosjeku raspolažu s 25 dana godišnjeg odmora, sve ih je više koji će tijekom ljeta iskoristiti tek manji dio. Najviše tjedan dana odmora planira 21 posto ispitanika, osjetno više nego prošle godine kada je takvih bilo 15 posto.
Prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, država je do kraja ožujka ove godine gradovima i općinama kroz model fiskalne održivosti dječjih vrtića isplatila 206,1 milijun eura.