Rušnjak 82 godine kasnije: Istra se poklonila borcima za slobodu i pravedniju budućnost

Velikim okupljanjem na Rušnjaku kod Baderne, uz govore, polaganje vijenaca i tradicionalno druženje, obilježena je 82. obljetnica prvog organiziranog odlaska istarskih partizana u narodnooslobodilačku borbu, pod vodstvom narodnog heroja Joakima Rakovca.

Igor Franković
Igor Franković

28 Srpanj 2025 I 13:54

Rušnjak 82 godine kasnije: Istra se poklonila borcima za slobodu i pravedniju budućnost
Foto: Grad Poreč

Veliki broj građana okupio se na Rušnjaku kod Baderne kako bi svečanim programom i tradicionalnim druženjem obilježili 82. obljetnicu prvog većeg organiziranog odlaska partizana iz ovog dijela Istre u narodnooslobodilačku borbu, pod vodstvom narodnog heroja Joakima Rakovca.

U ljeto 1943. godine, 69 dragovoljaca s ovih prostora krenulo je u Liku i Gorski kotar, boreći se za slobodu i pripojenje Istre matici zemlji. Tijekom čitavog razdoblja Narodnooslobodilačke borbe, Rušnjak je bio važno slobodarsko okupljalište – mjesto susreta partizana, aktivista i veza, s kojeg su vodili putovi otpora i nade.

Predsjednik porečke Udruge antifašističkih boraca i antifašista, Arduino Matošević, podsjetio je kako Rušnjak za Poreč predstavlja snažan simbol antifašizma i višestoljetne borbe Istrijana za pripadnost Hrvatskoj.

„Ovu današnju slobodu platilo je 17 miljari Istrijani koji su svoje živote ostavili na raznim bojištima širom domovine. Ponosni smo i naše borce Domovinskog rata koji su sačuvali utvrđene granice Republike Hrvatske, rekao je Matošević, zahvalivši se Gradu koji je samo prošle godine otvorio Memorijalnu kuću Joakima Rakovca, a sudjelovao je i u postavi memorijalne ploče.

Okupljenima se obratio i gradonačelnik Poreča, Loris Peršurić, poručivši da ovakva okupljanja imaju duboku simboliku.

„Istrijani su kroz svoje borbe sačuvali ognjište, svoj jezik i svoju kulturu, i tada i kroz povijest. Rekli su ne zlu, nepravdi – i to ne deklarativno, nego konkretno, životima i djelima. Činjenica je da su granice ove države postavili oni koji su se borili protiv fašizma, a obranili je oni koji su stali u obranu Hrvatske u Domovinskom ratu.

I zato mi je posebno drago da su danas ovdje i antifašističke i braniteljske udruge. Istinu treba prenositi iz generacije u generaciju. To je dug prema onima koji su dali svoje živote i odgovornost prema onima koji dolaze“, rekao je u svom govoru Peršurić.

 

Foto: Grad Poreč

U svečanosti su sudjelovali i brojni uzvanici: sin narodnog heroja Joakima Rakovca, Živko Rakovac, saborski zastupnik Dalibor Paus, predsjednik Gradskog vijeća Poreča Elio Štifanić, zamjenici gradonačelnika Nataša Basanić Čuš i Ugo Musizza, predsjednik Zajednice društava Josip Broz Tito Istarske županije Josip Hrvatin, predsjednik porečke Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Mirko Buić, te predsjednica Saveza antifašističkih boraca i antifašista Istarske županije Ada Damjanac, ujedno i izaslanica predsjednika Republike Hrvatske, Zorana Milanovića.

„Ovdje smo kako bismo odali počast onima koji su predvođeni narodnim herojima Joakimom Rakovcem i Jožom Šuranom 1943. krenuli u borbu za oslobođenje svog kraja od fašizma i osigurali bolju budućnost generacijama koje su uslijedile. Danas, dok svjedočimo ratnim sukobima u svijetu, zapitamo se – zar nismo iz prošlih ratova naučili da je bolje tisuću dana pregovarati nego jedan dan ratovati“, poručila je Damjanac.

 

Foto: Grad Poreč

Istarski župan Boris Miletić naglasio je kako je Istra poseban primjer u Hrvatskoj – regija u kojoj antifašističke udruge i udruge proizašle iz Domovinskog rata zajednički obilježavaju komemoracije.

„Povijesne činjenice moramo stalno ponavljati kako ne bi pale u zaborav. Pitanje je gdje bi danas bila Istra da nije bilo partizana i Tita“, kazao je župan.
Skupu se pridružio i bivši predsjednik Republike Hrvatske, Stjepan Mesić, koji je podsjetio kako je Istra i u Domovinskom ratu pokazala iznimnu spremnost za obranu domovine.

„Tamo gdje su bile istarske brigade – nije bilo zločina. I to je ponos Istre“, istaknuo je Mesić.

Svečanost su svojim nastupima obogatili Limena glazba KUD-a Matko Laginja iz Sv. Lovreča i folklorna skupina „Briškula“ učenika Osnovne škole Poreč, koja je izvela tradicionalne istarske plesove. Nakon polaganja vijenaca i govora, druženje građana, antifašista i simpatizera nastavilo se uz fažol i čašu domaćeg vina.