U pulsko Oporavilište stigle još dvije mlade kornjače, obje sa sindromom iscprljenosti
"Zahvaljujemo od srca svima koji su sudjelovali u spašavanju ovih malih kornjača", stoji u objavi Aquariuma Pula.
11:38Prije 81 d15.08.2025
Njihovo prirodno stanište uglavnom je u južnim i srednjim dijelovima Jadrana, zbog čega njihov dolazak u ovakvom broju i stanju izaziva dodatnu zabrinutost među stručnjacima.
U posljednjih nekoliko dana pulski akvarij zabilježio je neuobičajeno velik broj dolazaka morskih kornjača u lošem zdravstvenom stanju.
Čak deset mladih jedinki, starih od nekoliko mjeseci do dvije godine, primljeno je na liječenje – sve s gotovo identičnim simptomima: izrazita letargija i tijela prekrivena kolonijama račića.
"Zahvaljujemo od srca svima koji su sudjelovali u spašavanju ovih malih kornjača", stoji u objavi Aquariuma Pula.
11:38Prije 81 d15.08.2025
Čak 10 malih pacijenata stiglo je na liječenje, rođene su prije nekoliko mjeseci do dvije godine. Tako velik broj kornjača s istim simptomima u kratko vrijeme nije uobičajen.
17:23Prije 93 d03.08.2025
"Radi se o stanju koje znanstvena literatura opisuje kao sindrom onesposobljene životinje. Takve kornjače su izrazito mršave, pothranjene, iscrpljene i prekrivene velikim brojem sitnih organizama, poput brambuljaka", objasnila je Karin Spich, biologinja iz Aquariuma Pula.
Posebno zabrinjava što se radi o vrlo mladim kornjačama, čije dužine oklopa variraju između 13 i 20 centimetara, a koje se inače rijetko susreću u sjevernom Jadranu.
Vrhunac večeri bit će atraktivna modna revija koju potpisuju učenici Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula u suradnji sa Strukovnom školom Pula.
20:28Prije 167 d21.05.2025
Njihovo prirodno stanište uglavnom je u južnim i srednjim dijelovima Jadrana, zbog čega njihov dolazak u ovakvom broju i stanju izaziva dodatnu zabrinutost među stručnjacima, piše Dnevnik.hr.
Uobičajeno se godišnje zaprimaju tek pojedinačne kornjače u takvom stanju, no ovih deset mladih pacijenata pristiglo je potpuno obraslo račićima, što upućuje na dugotrajan gubitak pokretljivosti i slabljenje organizma.
Da situacija nije samo znanstvena već i duboko ljudska, potvrđuje i primjer Vedrana i njegova sina Raula, koji su pronašli i spasili jednu od kornjača.
"Plutala je na površini mora, potpuno mirna, gotovo bez boje od račića. Kada sam joj prišao, nije se pomaknula, kao da sam zagrabio kamen. Bila je u vrlo lošem stanju", ispričao je Vedran, dodajući da se kornjača sada uspješno oporavlja.
Stručnjaci nastavljaju s praćenjem i analizom ovog fenomena, a javnost se poziva na oprez i pomoć – svaka dojava i spašena jedinka može biti ključna za očuvanje ove ugrožene morske vrste.
Iz Grada Rovinja pojašnjavanju kako je na natječaj pristiglo gotovo 300 zahtjeva za kupnju stana, od kojih je mnoštvo bilo nepotpuno kada je u pitanju tražena dokumentacija zbog čega se cijeli proces otegnuo, no objava konačne liste prvenstva može se očekivati uskoro.
15:06Prije 6 h04.11.2025
Na natjecanju, koje je okupilo 20 zborova iz Engleske, Škotske, Walesa, Irske i Sjeverne Irske, pulska vokalna skupina Nešpula osvojila je prvu nagradu i drugo mjesto u ukupnom poretku.
14:15Prije 7 h04.11.2025
Cilj konferencije bio je povezati developere, startupe i tehnološke lidere iz Jugoistočne Azije te potaknuti razmjenu znanja o AI-ju, softverskom razvoju i inovacijama.
13:01Prije 8 h04.11.2025
Novi saziv Vijeća u naredne četiri godine tako će odsad činiti, između ostalih, predsjednik Uprave Maistra d.d. Tomislav Popović te predsjednik uprave Valamara i član Turističkog vijeća Istarske županije Željko Kukurin.
12:23Prije 9 h04.11.2025
Ukupna vrijednost ulaganja u objekt Talijanskog dječjeg vrtića „Naridola“ Rovinj iznosila je 113.692,82 eura, a cjelokupni projekt sufinanciran je sredstvima Ministarstva demografije i useljeništva u iznosu od 48.316,11 €, dok je ostatak sredstava osigurao Grad Rovinj.
11:56Prije 9 h04.11.2025
„Hrvatska je jedina država u Europi koja provodi ovako snažne i sveobuhvatne demografske mjere. Uložili smo više od pola milijarde eura u podršku roditeljstvu, sigurnosti majčinstva i djeci, a prvi put nakon mnogo godina bilježimo rast broja novorođene djece,” istaknuo je ministar.
09:34Prije 12 h04.11.2025
Pazin je konstituirao novi Savjet mladih, a na sjednici su članice su jednoglasno izabrale Anu Brubnjak za predsjednicu i Miu Brečević za zamjenicu; uz njih u sazivu su Ema Guštin, Gea Rajić i Sara Lanča.
08:09Prije 13 h04.11.2025
Izdavanje potvrde putem e-Građani predviđeno je uz plaćanje sudske pristojbe od 1,99 eura. Građani koji su oslobođeni plaćanja pristojbi ili za koje se pristojba ne plaća mogu potvrdu dobiti u bilo kojem zemljišnoknjižnom odjelu, budući da sustav e-Građani ne omogućuje provjeru dokaza o oslobođenju.
07:46Prije 14 h04.11.2025