TRADICIJA, OKUSI I DOBRA ZABAVA: U Žminju održan 9. Istarski festival pašte!

Festival, koji je od samih početaka nastajao zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vizionara i ljubitelja tradicije, danas je prepoznat i na europskoj razini.

Ena Piglić
Ena Piglić

14 Rujan 2025 I 13:12

TRADICIJA, OKUSI I DOBRA ZABAVA: U Žminju održan 9. Istarski festival pašte!
FB: Istarski festival pašte

Protekle subote Žminj je po deveti put bio domaćin Istarskog festivala pašte, manifestacije koja je u manje od desetljeća izrasla u jednu od najznačajnijih gastronomskih fešti u Europi.

U jedinstvenom ambijentu Zad kaštela okupili su se brojni posjetitelji – domaći gosti, ali i turisti željni autentičnog istarskog doživljaja.

Festival, koji je od samih početaka nastajao zahvaljujući entuzijazmu lokalnih vizionara i ljubitelja tradicije, danas je prepoznat i na europskoj razini.

Njegovu vrijednost potvrdila je i ovogodišnja nominacija uglednog britanskog portala Big 7 Travel, koji je u lipnju Istarski festival pašte uvrstio na treće mjesto među deset najboljih gastro manifestacija Starog kontinenta. „To je priznanje za cijelu zajednicu“, naglasio je tom prilikom načelnik Općine Žminj, Željko Plavčić.

Program festivala bio je bogat i raznovrstan.

Na glavnoj bini održan je cooking show Patrika Prnjaka, a publika je mogla uživati i u kreativnim tjesteninama koje je predstavio Bojan Gržentić iz riječkog Pasta bara Centotrenta.

Zdenka Jakus ponovno je pokazala umijeće izrade tjestenine, dok su se posebni gosti iz Šila na otoku Krku predstavili pripremom tradicionalnih Krčkih šurlica.

Uz kulinarske atrakcije, posjetitelji su pratili i radionice za djecu, kulturno-umjetnički program te napeto Svjetsko prvenstvo u izradi makaruna u jednoj minuti.

Enis Zohil postavio je novi svjetski rekord – u samo jednoj minuti izradila je čak 52 makaruna!

Novost ovogodišnjeg izdanja bio je photo point, gdje su gosti imali priliku osvojiti nagradu za najbolju fotografiju s festivala, a za najbolju fotografiju  pobrinuo se Andrej Belančić.

Gastronomska ponuda bila je prava poslastica – posluženi su zapečeni njoki s tunom, njoki s pršutom i gljivama, pljukanci s tartufima te nezaobilazni fuži s boškarinom.

FB: Istarski festival pašte

Za dobru atmosferu pobrinuli su se Akustik quartet u popodnevnim satima, a večer su zaokružili Tedi Grubica i Medea.

Festival je završio proglašenjem pobjednika i dodjelom nagrade za najbolju festivalsku fotografiju, čime je još jednom potvrđeno da je riječ o događaju koji objedinjuje gastronomiju, tradiciju i zabavu – i koji svake godine iznova privlači sve širu publiku.