U Općini Medulin uz puno igre, zabave i smijeha obilježen Dječji tjedan
Načelnik Općine Medulin, Ivan Kirac, istaknuo je da je ovogodišnji, 9. Obiteljski dan, prilika da se cijele obitelji okupe, zabave i zajedno učine dobro djelo.
U organizaciji Dječjeg vrtića Medulin i Općine Medulin na području općine, od 6. do 10. listopada obilježen je Dječji tjedan – manifestacija posvećena djeci, njihovim pravima, igri, stvaralaštvu i zajedništvu.
Pod motom „Ljubav djeci prije svega“, kroz pet dana mališani su uživali u bogatom programu punom igre, kreativnosti, pokreta i učenja.
Ponedjeljak – otvorenje u znaku igre, pjesme i druženja
Dječji tjedan započeo je veselo i razigrano u svim vrtićima Općine Medulin.
U jaslicama Medulin dan je započeo aktivno s balonima, šetnjama u prirodi i grupnim likovnim izražavanjem na temu „Jesen“. U vrtiću Medulin održane su aktivnosti „Prava djece kretanja, boje i prijateljstva“, a dan su uljepšale i šumske igre na Vižuli.
Djeca u Pomeru uživala su u predstavi „Medo i kuna, policajci u akciji“, a nakon njih i najmlađi u Vinkuranu i Premanturi.
Općina Medulin
Utorak – dan pun osmijeha, sporta i susreta s prirodom
Drugog dana Dječjeg tjedna mališane je dočekao raznovrstan i zabavan program.
Djeca su sudjelovala u sportskim aktivnostima, igrama na otvorenom i šetnjama, a posebno ih je oduševio posjet konjima u Medulinu. U Medulinu su vrtićke skupine osluškivale priče spod ladonje i razgovarale o prijateljstvu, dok su u jaslicama Pomer djeca uživala u predstavi Udruge Birikina „Vrlo gladna gusjenica“.
Pčelice iz Pomera su kroz igru „U zdravom tijelu zdrav duh“ vježbala i istraživala pokret. U Vinkuranu su održani Dani otvorenih vrata za roditelje, a u Premanturi kreativna radionica okupila je male umjetnike u stvaranju jesenskih čarolija.
Općina Medulin
Srijeda – dan mašte, sporta i zajedništva
Treći dan bio je ispunjen maštom, bojama i sportskim uzbuđenjem.
U Medulinu je održan Likovni dan i Baby olimpijada, dok su na Vižuli šumske igre okupile brojne male natjecatelje.
Posebno zanimljivo bilo je druženje s tatom Igorom Ptičekom i kamionom čistačem Med Eko servisa, koji je djeci približio rad komunalnih djelatnika.
U Pomeru su Žabice ugostile trenere Nogometnog kluba Medulin, a u Vinkuranu su roditelji sudjelovali u zajedničkim sportskim igrama s djecom. U Premanturi su mali istraživači uživali u bajci u šumi, uz priče i likovno izražavanje.
Pčelice iz Pomera ocrtavale su dvorište kredama u boji uz glazbu i time ukrasile njihovo mjesto za druženje na otvorenom.
Radionica izvan vrtića – „Moj najbolji prijatelj“
Osim aktivnosti u vrtićima, Dječji tjedan obogatio je i poseban program izvan redovnih skupina.
U srijedu, 8. listopada, u općinskoj čitaonici u Vinkuranu održana je besplatna radionica za djecu „Moj najbolji prijatelj“. Tema radionice bila je prijateljstvo, a djeca su kroz priču o djevojčici Petri i dječaku Luki razgovarala o važnosti prijateljstva, zajedništva i uvažavanja.
Zajedno sa svojim prijateljima crtali su sebe i svog najboljeg prijatelja, povezivali crteže vunenim nitima koje simboliziraju prijateljstvo, a svako je dijete dobilo i heklanu narukvicu prijateljstva u boji po vlastitom izboru.
Roditelji su također mogli prisustvovati radionici, što je dodatno doprinijelo toploj i zajedničkoj atmosferi Dječjeg tjedna.
Općina Medulin
Četvrtak – dan pokreta, prirode i stvaralaštva
Četvrtog dana Dječjeg tjedna djeca su kroz igru i pokret još jednom povezala prirodu, zajedništvo i stvaralaštvo. U Medulinu su se zabavljala šarenim lopticama u bazenu, sudjelovala u sportskom danu u dvorani i na pikniku na Vižuli, a poseban doživljaj bio je posjet konjima u Medulinu te pričanje priče spod ladonje.
U Pomeru su se djeca družila s trenerom Triatlon kluba Medulin i čitala priče u prirodi, dok su se mališani iz skupine Lavići susreli s „Tri praščića“ i Miffi pjesmicama.
U Vinkuranu je održana radionica ekspresivnog izražavanja uz Centar Merla, a u Premanturi šetnja stazom dinosaura pružila je spoj edukacije i zabave.
Općina Medulin
Petak – veliko finale u znaku igre, tradicije i kreativnosti
Posljednji dan Dječjeg tjedna protekao je u veselju i smijehu.
U jaslicama Medulin djeca su modelirala plastelinom i slušala dramsku aktivnost „Jež i vjeverica čitaju priču“, dok su starije skupine uživale u tradicionalnim igrama u dvorištu vrtića.
U Pomeru su Loptice posjetile mještanku Mariju Terlević koja ih je dočekala s fritulama i voćem, Žabice su ugostile trenera Taekwon-do škole „Mali zmaj“, a Pčelice su kroz aktivnost „Otkrivamo hodajući“ istražile okolinu i pomersku Šćuzu.
U Vinkuranu su sudjelovala u radionici s Udrugom Rotonda, a u Premanturi su mali Premsići sudjelovali u veseloj biciklijadi „Premšići na kotačima“. Petak je bio i dan kada se načelnik Općine Medulin Ivan Kirac sa suradnicima pridružio mališanima te zajedno snjima vozio biciklu, prošetao mjestom i isprobao tradicionalne igre.
Nedjelja – Obiteljski dan: u znaku zajedništva i dobrote
Veliko finale Dječjeg tjedna tradicionalno je rezervirano za Obiteljski dan koji će se ove godine održati u nedjelju, 12. listopada, na medulinskoj rivi.
Manifestacija i ove godine ima humanitarni karakter – sredstva prikupljena tijekom događanja namijenjena su udruzi „Naš san njihov osmijeh“, koja već 15 godina nesebično pomaže potrebitima.
Načelnik Općine Medulin, Ivan Kirac, istaknuo je da je ovogodišnji, 9. Obiteljski dan, prilika da se cijele obitelji okupe, zabave i zajedno učine dobro djelo:
„Ovo je idealna prilika da provedemo zajedničko vrijeme s djecom, roditeljima i nonićima. Uz bogat program, animaciju, napuhance, radionice i humanitarnu lutriju – svatko će pronaći nešto za sebe“, poručio je načelnik Kirac.
Program započinje u 11 sati, a posjetitelje očekuje cjelodnevna zabava, glazba uživo, cirkuska predstava, face painting, sportske igre, prometni poligon, bogata tombola i gastronomska ponuda u kojoj će se pridružiti brojne udruge, vrtić i škola s područja općine.
Sav prihod od donacija i tombole bit će usmjeren za humanitarni cilj – pomoć udruzi „Naš san njihov osmijeh“.
Tjedan koji slavi djetinjstvo, zajedništvo i dobrotu
Kroz cijeli Dječji tjedan djeca su istraživala, učila, stvarala, igrala se i družila – a odrasli su još jednom pokazali koliko je ulaganje u dječju sreću i razvoj temelj svake zajednice.
Općina Medulin zahvaljuje svim odgojiteljima, roditeljima, udrugama, klubovima, volonterima, suradnicima i donatorima koji su omogućili bogat program i podržali manifestaciju.
„Ovaj dodatak nije trebao stići sada, pred božićnicu. Time smo zakinuti – božićnica nam je oteta, a ovo se predstavlja kao 13. mirovina, iako je riječ samo o obračunu po godinama staža. Prevareni smo!“
Cilj ove nagrade je motivirati i potaknuti privatni i javni turistički sektor na kontinuirano podizanje kvalitete, ali i priznati trud, znanje i strast svih onih koji svojim radom doprinose promociji Istre kroz najbolje prakse i najviše standarde.
Stipendije se dodjeljuju u tri kategorije: 123 stipendije na temelju općeg uspjeha u iznosu od 150,00 eura mjesečno, 36 stipendija za deficitarna zanimanja u iznosu od 250,00 eura mjesečno i 8 stipendija za studente s invaliditetom u iznosu od 350,00 eura mjesečno.
Vijećnici Aleksandar Kovač i Mladen Lač nisu predali formalno valjanu točku dnevnog reda sukladno Poslovniku o radu Gradskog vijeća, što sam jasno i nedvosmisleno objasnio na samoj sjednici, bez ikakvih primjedbi s njihove strane.
Dio scenografije „Jednog malo drugačijeg Božića“ je i nostalgijom i lijepim sjećanjima obojena izložba fotografija „Rovinj 2009 Rovigno“ autora, fotografa Gordana Ukića, vlasnika Foto Duge iz Rovinja.
"Prvi pozivi za zdravstvene preglede krenut će do kraja ovoga mjeseca, čini mi se već za nekih pet ili šest dana i nakon toga počinje proces novačenja, počinje proces zdravstvenog pregleda i selekcije, i, na kraju krajeva, i početak temeljnog vojnog osposobljavanja."
Građevinsko – obrtnički radovi odnosili su se na izradu skele, demontažu zvona s jarmom, demontažu kamenog lučnog elementa preslice, Izradu novog drvenog jarma, okova, vješanja zvona i prihvata jarma na kamenim elementima preslice te montažu svih restauriranih dijelova (zvono s jarmom i ovjesom za
Trenutno u ovom domu borave četiri štićenice s područja Općine Kanfanar, kojima je posjet bivših sumještana uvijek radosan susret i prilika za saznati novosti u svojoj općini.
Govoreći o prioritetima, župan je naglasio kako su ključna područja djelovanja obrazovanje, sport, zdravstvo i socijalna skrb, istaknuvši da ulaganje u obrazovanje predstavlja temelj održivog i dugoročnog razvoja.
Ovakve akcije imaju za cilj ne samo kažnjavati vožnju pod utjecajem alkohola, već utjecati na svijest vozača o tome da alkohol i upravljanje vozilom ne idu zajedno te mogu izazvati teške i trajne negativne posljedice.
Iz Turističke zajednice Grada Rovinja-Rovigno podsjećaju osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu na obvezu popunjavanja i dostave Obrasca TZ 2 Poreznoj upravi u roku od 1. do 15. siječnja 2026. godine za razdoblje od 01.01.2026. do 31.12.2026.