IN MEMORIAM Prije tri godine preminuo je profesor Erto Fabris, dobri duh rovinjskog sporta
Erto Fabris bio je uspješan sportaš, trener, sportski djelatnik, sportski pedagog i prof. tjelesne i zdravstvene kulture, a preminuo je prije tri godine.
IstraIN
8 Studeni 2025 I 07:55
IstraIN
Prije tri godine, u 91. godini života, preminuo je profesor Erto Fabris. Najprije uspješan sportaš, pa onda trener, sportski djelatnik, sportski pedagog i na kraju prof. tjelesne i zdravstvene kulture.
Profesor Fabris rođen je u Trstu daleke 1932. godine u radničkoj obitelji kao sin jedinac.
I baš ta pripadnost skromnoj i siromašnoj radničkoj obitelji, i činjenica da je rano ostao bez oca, sam s nemoćnom majkom, taj osjećaj neimaštine, nepravde i nemoći da se stvari okrenu na bolje, imao je za posljedicu veliku želju da i on jednog dana, možda baš kroz proces sporta pomogne mladima da im djetinjstvo i mladost budu sretniji i zdraviji.
Već kao gimnazijalac tamo negdje 1946/7 godine prof. Fabris pokazivao je velike i iznadprosječne sklonosti i sposobnosti za različite sportske aktivnosti. Bio je izvrstan nogometaš (član prve ekipe NK Rovinj), vrhunski sprinter, skakač u dalj, svestrani atletičar(prvak srednjih škola u trčanju na 100m).
Međutim gimnastika i posebno odbojka bile su discipline u kojima je prof. Fabris već u najranijoj mladosti pokazivao svu svoju svestranost, nadarenost i afinitet za različite sportske programe.
Po završetku gimnazije u želji da što bolje zadovolji svoju veliku sportsku radoznalost, te da još dublje upozna sve segmente sporta i fizičke kulture koje je kao gimnazijalac redovito upražnjavao upisao je fakultet za fizičku kulturu u Beogradu koji je uspješno i u predviđenom roku završio.
Kao mladi i novopečeni prof. tjelesne i zdravstvene kulture pun entuzijazma i želje za dokazivanjem bez problema se zaposlio u jednoj od srednjih škola u Beogradu, gdje je ostao punih petnaest godina.
Foto Duga/Gordan Ukić
No krv nije voda i prof. Fabris na svoju veliku radost 1971 godine s obitelji, suprugom i dvije kćerkice vraća se u svoj Rovinj gdje se vrlo brzo snalazi i aktivno uključuje u novu sredinu, te se uskoro zapošljava u OŠ Kanfanar.
Nakon kraćeg boravka u Kanfanaru dolazi u Rovinj na mjesto tajnika SOFK Opčine Rovinj, da bi se kratko nakon toga zaposlio u srednjoj školi kao prof. TZK gdje ostaje do svog umirovljenja 1997 godine, dakle punih 26 godina bez prekida.
Naravno da je rad u školi Za prof. Fabrisa onako radoznalog, vrijednog i željnog novih izazova bio preuzak okvir, zbog čega se vrlo brzo uključuje u sport grada i pokreče brojne aktivnosti na razvoju i afirmaciji sporta u cjelini s posebnim naglaskom na sportu u školi.
Kao trener posebno se iskazao trenirajući NK u Kanfanaru i NK Rovinj postigavši mnoge vrijedne rezultate, posebno u edukaciji mladih nogometaša. Međutim odbojka a kasnije i jedrenje posebne su sportske „ljubavi“ prof. Fabrisa.
IstraIN
Radio je punih 20 godina na razvoju ženske odbojke u Rovinju, odgojivši tako brojne generacije Rovinjskih odbojkašica, dospjevši s prvom ekipom do kvalifikacija za prvu Hrvatsku ligu u odbojci .
Godinama je uz ostalo vodio u večernjim satima i grupu muške rekreacije u odbojci. Međutim bez obzira koliko god da je bio angažiran u sportu grada nikad nije zapostavio i zanemarivao školski sport. Nastojao je koliko je god to bilo moguće afirmirati i unaprijediti školski sport, tako da je odmah u početku pristupio reorganizaciji ŠSD u srednjoj školi.
Jedna od premisa i svakodnevnih preokupacija prof. Fabris u to vrijeme bila je na koji način osigurati osnovne pretpostavke i uvjete kako bi brojne generacije mladih mogle na što primjereniji način kroz proces sporta i tjelesne i zdravstvene kulture zadovoljavati svoje osnovne biopsihosocijalne potrebe.
Posebno je važno ovom prigodom istaknuti i to da je po prvi puta organizirao slobodnu školsku aktivnost u odbojci u muškoj i ženskoj kategoriji, čime je sigurno potaknut brži razvoj ženske i muške odbojke u Gradu Rovinju.
I na kraju jedrenje, sport u kojem je prof. Fabris zaokružio svoju „bogatu“ i dugu sportsku aktivnost, najprije kao sportaš, te kao trener i na kraju sportski djelatnik, radeći na promociji i razvoju jedrenja u Rovinju, Istri, pa i šire u užoj regiji.
IstraIN
Jedrio je prof. Erto najprije u malim jedrilicama od FI-a do 470. Prešao je zatim na krstaša Minitoner osvojivši prvo mjesto u državi i kasnije osvajao prva mjesta na bezbroj drugih regata.
Sa svojom jedrilicom, krstaš 9 metara, sudjelovao sam na raznim regatama od rovinjskih, istarskih, karnerskih i međunarodnih.
Od najcjenjenijih uspjeha je osvojeno prvo mjesto na transjadranskoj međunarodnoj regati. Na tradicionalnoj regati Rovinj-Pesaro-Rovinj osvajao je u kategoriji b više puta prvo mjesto. Posebno je naglasiti njegov veliki uspjeh na najvećoj regati Europe, Tršćanskoj barkolani na kojoj je bez prekida sudjelovao 30 godina i postizavao velike rezultate.
Iako u poodmakloj dobi, i dalje je ostao aktivan u sportu Grada Rovinja prenoseći svoje znanje i bogato iskustvo na mlade zainteresirane za sport, s posebnim naglaskom na odbojku i jedrenju. Stoga su mu mnogi i danas zahvalni.
Jovanotti ovog petka stiže u pulsku Arenu, a organizatori pozivaju posjetitelje da dođu ranije jer koncert počinje već u 20:45 sati. Donosimo najvažnije informacije o ulazima, prometu i pravilima ulaska.
Jubilarna 10. Ližnjanka održat će se ove subote, 4. srpnja, a sudionike očekuje jedrenje od Fratarskog otoka do uvale Kuje, nakon čega slijedi Ribarska noć uz gastronomsku ponudu i glazbeni program.
Festival Rovinj Art&more ovog petka donosi predstavu „Početak“, intimnu dramu redateljice Aide Bukvić koja kroz susret dvoje usamljenih ljudi propituje može li ljubav doći onda kada joj se najmanje nadamo. Predstava je na rasporedu u 21 sat u dvorani Adris.
Vodnjan je danas bio domaćin prvog službenog posjeta novog zastupnika talijanske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, Marina Corve, koji je s gradskim vodstvom otvorio važne teme za budućnost talijanske zajednice u Istri.
Pula će ovog petka, 3. srpnja, bogatim cjelodnevnim programom obilježiti blagdan svog zaštitnika, svetog Tome. Građane i posjetitelje očekuju besplatna buzara, svečana procesija, koncerti duhovne i zabavne glazbe te nastup Jovanottija u Areni.
Općina Vrsar-Orsera oglasila se priopćenjem povodom javnih istupa vezanih uz upravljanje Aerodromom Vrsar. Tvrde kako je cilj stvoriti uvjete za razvoj aerodroma, a ne ograničiti rad Aerokluba Vrsar.
Policijska uprava istarska dobila je troje novih policijskih vježbenika koji su završili treći i četvrti razred srednje Policijske škole „Josip Jović” te sada započinju praktični dio osposobljavanja u policijskim postajama u Puli, Poreču i Rovinju.
U Rovinju su vatrogasci ponovno intervenirali zbog vozila ugroženih visokim morem i valovima, dok su ostale intervencije uključivale uklanjanje limova, reklamnih panoa i drugih predmeta koje je jak vjetar otkinuo sa zgrada.
Pametna klupa omogućuje punjenje mobilnih uređaja te pruža dodatne sadržaje koji doprinose kvalitetnijem boravku na otvorenom, posebno na lokaciji koju svakodnevno koristi velik broj mladih.
Prvi srpanjski vikend tradicionalno označava početak najvećih turističkih gužvi u Istri. Provjerili smo kakva je trenutačna dostupnost smještaja na Bookingu u četiri najveća turistička središta – Rovinju, Poreču, Novigradu i Puli.
Obilna kiša, snažni udari vjetra i munje izazvali su probleme u više gradova – u Puli je stablo palo na parkirane automobile, u Pazinu je grom zapalio stablo, dok je u Rovinju more podivljalo uz visoke valove.
Policijski službenici PU istarske održali su u Buzetu edukaciju za članove Matice umirovljenika Hrvatske, tijekom koje su upozorili na najčešće prijevare kojima su izložene starije osobe te podsjetili na pravila sigurnog sudjelovanja u prometu.
Od 1. srpnja u Hrvatskoj se primjenjuju nova pravila iz europskog Paketa mobilnosti. Promjene se odnose na dio profesionalnih vozača i prijevoznika, dok za vozače osobnih automobila nema novih obveza.