Grad Rovinj reagirao na prijavu na Punta Križu: Utvrđeno nasipavanje obale, naloženo uklanjanje materijala
Na Punta Križu, u zaštićenom dijelu Rovinja, utvrđeno je nasipavanje obale i pomorskog dobra nepripadajućim materijalom, nakon čega su Grad Rovinj, policija, Lučka kapetanija i Natura Histrica izašli na teren te naložili uklanjanje nasutog materijala.
Na platformi SmartRovinj zaprimljena je prijava o navodnom „ekocidu“ na području Punta Križ, u zaštićenom dijelu Rovinja, nakon što su građani upozorili na nasipavanje obale građevinskim materijalom.
Upit smo poslali Gradu Rovinju koji su potvrdili kako su odmah po primitku prijave izašli na teren zajedno s policijom, lučkim kapetanom te čuvarima prirode Javne ustanove Natura Histrica, kako bi se utvrdile sve okolnosti.
Očevid je obavljen na lokaciji Punta Križ, pri čemu je utvrđeno da se s te čestice, temeljem zaključka odnosno rješenja Općinskog suda u Puli, provodi uklanjanje stvari i opreme.
Kako je riječ o zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, nadzor nad provedbom sudskog rješenja imaju Hrvatske šume, kao upravitelj čestice.
Međutim, tijekom očevida utvrđeno je i da je došlo do nasipavanja obale i pomorskog dobra nepripadajućim materijalom, i to bez da je takva radnja bila naložena sudskim rješenjem.
„Zapisnik o očevidu bit će dostavljen Hrvatskim šumama, kao nadležnoj instituciji za nadzor i provedbu sudskog zaključka, uz zahtjev da se nasipani materijal ukloni“, naveli su iz Grada Rovinja, dodajući kako će o svemu biti obaviještene sve uključene strane.
Foto: IstraIN
Grad ističe kako oni nisu zaprimili sudski zaključak niti imaju uvid u njegov sadržaj, te da je sve što se tiče provedbe sudske odluke isključivo u nadležnosti Hrvatskih šuma.
Mi smo upit poslali i Hrvatskim šumama i objavit ćemo ga po primitku istoga.
Također je potvrđeno kako je za 3. veljače 2026. godine zakazana deložacija od strane suda, ukoliko do tada ne budu provedene naložene mjere uklanjanja stvari i opreme.
Turnir "Pod lipama" donosi spoj natjecateljskog duha, sportskog druženja i zabavnog programa te predstavlja priliku za kvalitetan futsal i ugodno provođenje ljetnih večeri.
Kako bi se povećala sigurnost svih sudionika u prometu i smanjio broj prometnih nesreća, Policijska uprava istarska poziva vozače da poštuju prometne propise te da ne sjedaju za upravljač nakon konzumacije alkohola ili droga.
Općina Žminj nastavlja ulagati u sadržaje za najmlađe. Za obnovu dječjeg igrališta i uređenje parka na području Lukovice osigurano je više od 16 tisuća eura bespovratnih sredstava Ministarstva demografije i useljeništva, dok je ukupna vrijednost projekta gotovo 54 tisuće eura.
Istra je danas među najtoplijim dijelovima Hrvatske. Prema podacima Istrameta, u Marčani je izmjereno čak 38,4 °C, dok su temperature na većini postaja diljem poluotoka premašile 30 stupnjeva.
Aktivisti su ujedno pozvali građane da podrže njihove zahtjeve potpisivanjem peticije za zaštitu Pragrandea, koju su pokrenuli s ciljem očuvanja, kako navode, posljednjeg divljeg zelenog srca Pule.
Viktor Švić, Gabriel Cherin i Luka Brnobić iz SRK-a Meduza osvojili su na Krku naslov državnih prvaka Hrvatske u kategoriji U-21 u ribolovu iz usidrene brodice. Povodom velikog uspjeha primio ih je gradonačelnik Rovinja Emil Nimčević.
Ovogodišnji rezultati Decantera još su jednom pokazali da hrvatska vina sve snažnije konkuriraju na svjetskoj sceni, a Istra pritom ostaje jedan od najvažnijih nositelja domaće vinske izvrsnosti.
Jubilarna 20. Rovinjska regata tradicijskih barki okupila je zaljubljenike u pomorsku baštinu iz Hrvatske, Slovenije i Italije. Tijekom trodnevnog programa održano je više od 20 događanja koja su slavila more, tradiciju, zajedništvo i prijenos znanja na mlađe generacije.
Vlada Republike Hrvatske u saborsku je proceduru uputila prijedlog izmjena Zakona o lovstvu kojim se, među ostalim, uvode nova pravila vezana uz nalete vozila na divljač te jača nadzor nad gospodarenjem lovištima.