Mladi u Puli preuzeli ulogu donositelja odluka: 'Akcija za 5!' iznjedrila pobjednički projekt
Gradonačelnik Pule Peđa Grbin istaknuo je važnost stvaranja prostora i prilika za aktivno uključivanje mladih u procese donošenja odluka te u kreiranje programa namijenjenih mladima.
U Komunalnoj palači Grada Pula jučer, u četvrtak 5. veljače 2026. godine, održano je prvo izdanje programa „Akcija za 5!“, cjelodnevnog participativnog događanja koje je mladima omogućilo preuzimanje uloge donositelja odluka te osmišljavanje konkretnih rješenja za unapređenje prostora i sadržaja namijenjenih mladima u gradu.
Događanje je otvoreno uvodnom dobrodošlicom izvršne direktorice Udruge Delta i facilitatorice Dana akcije Sare Sušanj, nakon čega je mladima dobrodošlicu u Gradsku palaču uputio gradonačelnik Grada Pule, Peđa Grbin.
Sastanak je još jednom je potvrdio važnost zajedničkog djelovanja gradskih službi, komunalnih poduzeća i policije kako bi se svim posjetiteljima i građanima pravovremeno osigurali uvjeti za sigurnu i ugodnu turističku sezonu.
Mladi sportaši složili su se da se i u budućnosti vide u boksu, što posebno veseli njihove trenere Morisa Tankovića i Danijela Horvata, koji ulažu velike napore da ih motiviraju i zadrže u ovom sportu.
14:17Prije 13 d08.04.2026
Tom je prilikom istaknuo kako Grad Pula vjeruje u potencijal mladih te im simbolično povjerio prostor i odgovornost za donošenje odluka, uz punu podršku gradske uprave u razvoju njihovih projektnih prijedloga.
Gradonačelnik Pule Peđa Grbin istaknuo je važnost stvaranja prostora i prilika za aktivno uključivanje mladih u procese donošenja odluka te u kreiranje programa namijenjenih mladima.
„Aktivnosti poput današnje, kao i brojne druge inicijative i akcije koje provode Centar za mlade, Savjet mladih Grada Pule i drugi, iznimno su vrijedne jer mladima omogućuju da jasno izraze ono što im je važno.
Time se stvaraju preduvjeti da zajedno oblikujemo programe, prostore i aktivnosti koji odgovaraju njihovim interesima i stvarnim potrebama. Vjerujem i nadam se da ćemo vas u budućnosti vidjeti upravo u ovoj prostoriji, u kojoj se održavaju sjednice Gradskog vijeća, te da ćemo zajedničkim radom doprinositi sveobuhvatnom razvoju Grada i daljnjem unaprjeđenju kvalitete života svih građana“, poručio je gradonačelnik.
Na kraju susreta predstojnica Ureda UNICEF-a Luisa Brumana uručila je gradonačelniku Grbinu zahvalnicu za dosadašnju suradnju te izrazila želju za njezinim nastavkom.
Sjednica je završena donošenjem Zaključka o utvrđivanju prijedloga za imenovanje sudaca porotnika Općinskog suda u Puli.
12:05Prije 89 d23.01.2026
Foto: Grad Pula
Posebno je naglašeno da će pobjednički projekt biti financiran s 1.000 eura iz gradskog proračuna, čime Grad jasno poručuje da glas mladih ima težinu i da dobra ideja može postati stvarnost.
U nastavku programa obratila se voditeljica projekta „Stvaram prostor“ i voditeljica Volonterskog centra Istra Maja Erak, koja je predstavila dosadašnje aktivnosti projekta te istaknula važnost osiguravanja kvalitetnih prostora i sadržaja za mlade u Puli.
Sudionike je potaknula da razmišljaju šire od vlastite škole ili kruga prijatelja te da razvijaju projekte koji su uključivi i dugoročno održivi, uz najavu mentorske podrške pobjedničkoj ideji.
Tijekom radnog dijela dana učenici i učenice radili su u grupama, uz podršku koordinatorica i stručnog tijela, razvijajući projektne prijedloge koji odgovaraju na stvarne potrebe mladih u Puli.
Na završnom dijelu programa, prilikom proglašenja pobjedničkog projekta, sudionicima se obratila pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i mlade Grada Pule Helga Možé.
Istaknula je kako su mladi tijekom Dana akcije prošli proces koji je vrlo blizak stvarnom donošenju odluka u zajednici – od prepoznavanja problema do izbora najboljeg rješenja – što predstavlja samu srž aktivnog građanstva.
Ujedno je naglasila važnost sudjelovanja mladih u provedbi Lokalnog programa za mlade Grada Pule 2024. – 2027. te najavila novi saziv Savjeta mladih Grada Pule kao formalnog kanala za kontinuirano uključivanje mladih u javne politike.
Foto: Grad Pula
Nakon produktivne i argumentirane rasprave, pobjedu je odnijela Grupa Se7en s projektom naziva „Car Cinema“, koji adresira problem nedostatka suvremenih, inkluzivnih i mladima prilagođenih sadržaja u Puli, kao i manjak sigurnih prostora za kvalitetno druženje i aktivno sudjelovanje u kulturnom životu.
Glavna ideja projekta je organizacija kina na otvorenom, kao dostupnog i modernog oblika izlaska koji potiče zajedništvo i razvoj kulturnih navika. Pobjedničkom projektu uručena je plaketa te poklon-paket Grada Pule, a događanje je zaključeno zajedničkom fotografijom svih sudionika.
Grad Pula će za realizaciju projekta izdvojiti iznos od 1.000,00 eura iz gradskog proračuna. Pobjednički tim koordinirala je Anamaria Latinčić, a činili su ga Korina Voćanec, Ksenia Maljković, Katia Cossara, Sara Pavlović, Sara Blažić i Deni Delbianco.
Foto: Grad Pula
Pobjednički projekt proglasila je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i mlade, Helge Možé.
Valja naglasiti kako su sve ekipe bile izrazito angažirane i predstavile kvalitetne prijedloge, a u projektu je sudjelovalo ukupno 25 učenika i učenica pulskih srednjih škola.
Grad Pula – Pola će nastaviti sustavno poticati aktivno sudjelovanje mladih u donošenju odluka, stvarajući prostor za njihove ideje, kreativnost i doprinos razvoju lokalne zajednice.
Sabor raspravlja o izmjenama Zakona o nezakonito izgrađenim zgradama kojima se ukida rok za legalizaciju, ali uz stroža pravila i jasnu poruku – objekti izgrađeni nakon lipnja 2011. neće moći biti ozakonjeni.
Grad Rovinj nastavit će i ubuduće raditi na objavi i unaprjeđenju dostupnosti podataka, svjestan da otvorenost, pristupačnost i pravodobnost informacija predstavljaju važan dio kvalitetne javne uprave i transparentnog odnosa prema građanima.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže domaće proizvođače i iskoriste priliku za kupnju svježih, kvalitetnih i lokalno uzgojenih namirnica.
Nakon što Grad Rovinj nije dao suglasnost na novi cjenik odvoza otpada, prijedlog cijena upućen je u javno savjetovanje, a građani imaju priliku do 2. svibnja iznijeti svoje primjedbe i prijedloge.
U akvatoriju Brijuna i vojarni Peneda 22. i 23. travnja održava se velika protupožarna vježba „Brijuni 26“, uz prelete Canadaira i helikoptera te pojačanu prisutnost vatrogasnih snaga na području Pule i Fažane.
Zbog utakmice Istre 1961 i Dinama u srijedu na Drosini policija uvodi posebnu regulaciju prometa i pojačane mjere sigurnosti, a dio ulica oko stadiona bit će zatvoren.
Prikupljaju se stare fotografije i videozapisi, zanimljive anegdote – bilo smiješne ili dirljive – vezane uz letove ili rad u zračnoj luci, kao i različiti predmeti poput starih zrakoplovnih karata, propusnica ili suvenira.
Izložba ostaje otvorena do 14. lipnja 2026., nakon čega slijedi treća u nizu izložbi na kojoj će se izložiti Mascarellijevi radovi iz fundusa Muzeja postavljeni u dijalog s predmetima iz ostalih muzejskih zbirki.
Autohtone istarske pasmine ponovno su u fokusu – na konferenciji u Poreču istaknuto je kako očuvanje boškarina, ovce, koze i magarca nije samo pitanje tradicije, već i ključ održivog razvoja, turizma i budućnosti ruralnih područja.