Rovinj se prisjetio Darka Rušanca, mladog branitelja koji je dao život za Domovinu
Na gradskom groblju u Rovinju jutros je obilježena godišnjica smrtnog stradavanja hrvatskog branitelja Darka Rušanca, a počast su mu odali predstavnici Grada, udruga proizašlih iz Domovinskog rata te brojni građani.
IstraIN
2 Ožujak 2026 I 13:00
Foto: Grad Rovinj-Rovigno
Na gradskom groblju je jutros održana komemoracija povodom godišnjice smrtnog stradavanja hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata Darka Rušanca.
Komemoraciji je u ime Grada Rovinja prisustvovao gradonačelnik Emil Nimčević, uz zamjenika Dina Sošića, a sudjelovali su i predstavnici lokalne Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata, gradski vijećnici, predstavnik Javne vatrogasne postrojbe, te ostali građani.
Rušanac je rođen 30. ožujka 1970. godine u Puli i do početka rata živio je u Rovinju. Početkom Domovinskog rata, kao i mnogi drugi, nije mogao mirno gledati stradavanje građana, žene i djece te rušenja po Domovini, pa se na osobni zahtjev dana 11. veljače 1992. godine priključio obrani Republike Hrvatske kroz odred Hrvatskih obrambenih snaga, koji je bio u sastavu 109. brigade, 6. bataljuna Hrvatske vojske.
Postrojba je bila smještena u Vinkovcima i pokrivala je ratno područje Istočne Slavonije.
Zapovjedništvo 6. bataljuna Hrvatske vojske bilo je smješteno u prostorijama ondašnjeg Doma omladine u Vinkovcima jer su vojarne bivše JNA koristili okupatori Republike Hrvatske koje su osim JNA činili oni građani koji su vjerovali pričama Miloševića i sanjali o Velikoj Srbiji.
Foto: Grad Rovinj-Rovigno
Darko Rušanac, kao pripadnik 6. bataljuna bio je kobnog dana 1. ožujka 1992. godine na dužnosti osiguranja Zapovjedništva ratne postrojbe u objektu Doma omladine, kada se dogodila eksplozija u prostorijama istog. U toj je eksploziji bilo više stradalih branitelja, a Darko je u svojoj dvadesetprvoj godini života smrtno stradao.
Ukazom Predsjednika Republike, odlikovan je Ordenom Zrinski i Frankopan, te mu je posmrtno dodijeljen čin časničkog namjesnika Hrvatske vojske.
Prisutni su Rušancu odali počast minutom šutnje, nakon čega je održana molitva za poginulog branitelja koju je predvodio župnik vlč. Mladen Matika.
Vlada će na današnjoj sjednici odlučivati o organiziranom povratku hrvatskih državljana s Bliskog istoka, a na dnevnom redu su i važne odluke koje se tiču socijalnih prava te porezne politike.
U Limskom zaljevu u nedjelju 22. ožujka održava se Dan limskih oštriga, manifestacija posvećena ovoj poznatoj morskoj deliciji. Posjetitelje očekuju svježe oštrige, istarska vina i prateći program.
U Poduzetničkom centru Coworking Pula jučer su potpisani ugovori o dodjeli 590.000 eura za 13 projekata i programa iz područja kulture u Istri za 2026. godinu. Sredstva su namijenjena kulturnim ustanovama, udrugama i jedinicama lokalne samouprave diljem županije.
Skener se kreće po zubima i desnima, snimajući stotine slika iz različitih kutova. Specijaliziran softver te slike automatski spaja u precizni 3D model vaših zuba.
Saborski zastupnik i predsjednik županijske organizacije HDZ-a Anton Kliman komentirao je aktualne političke prilike u Hrvatskoj – od situacije u vladajućoj koaliciji i izjava Josipa Dabre do odnosa s partnerima, mogućih izbora i političkih odnosa u Istri.
U sklopu Dana waldorfske pedagogije i otvorenih dana Waldorfske škole u Brtonigli, u petak 6. ožujka održat će se predavanje o cjelovitom razvoju djeteta – od prvih školskih godina do izazova adolescencije.
Vozači motocikala i njihovi putnici obvezni su tijekom vožnje nositi zaštitnu kacigu, dok policija dodatno preporučuje i korištenje zaštitne opreme koja u slučaju prometne nesreće može smanjiti rizik od težih ozljeda.
Publikacije donose konkretne smjernice za odgovorno komuniciranje o beskućništvu, međusektorsku suradnju i primjenu modela „Stanovanje prvo“, uz podatke o njegovoj učinkovitosti i društvenim učincima.
Župan Miletić Miletić podsjetio je kako je Županija još prošle godine potpisala pismo namjere te osigurala sredstva u proračunu za 2026. godinu, nakon čega je potpisan i sporazum o suradnji, a danas je Centar i formalno započeo s radom u Puli.
Kako bi i dalje ostali dostupni građanima, turistima i svim zainteresiranima za informacije, od danas je uveden dodatni kontakt broj putem kojeg je moguće stupiti u kontakt s uredom Turističke zajednice.
Pismo namjere potpisali su Talijanska Unija i Grad Rovinj-Rovigno, uz supotpisnike Zajednicu Talijana „Pino Budicin“ i Talijansku osnovnu školu „Bernardo Benussi“
Projekt je proveden u neposrednoj blizini Arene, unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline, što je zahtijevalo prethodno odobrenje nadležne područne konzervatorske službe te osiguranje arheološkog nadzora tijekom izvođenja radova.
Zbog sumnje na korupciju i financijske malverzacije vezane uz izvlačenje novca iz HEP-a, policija je jučer na području više hrvatskih županija uhitila 19 osoba, među kojima je i Marko Gregurić, čelni čovjek utrke „100 milja Istre“.