Žminj slavio pincu: Srušen rekord – napravljena najveća na svijetu!
U Žminju je održano 13. izdanje manifestacije „Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće“, a ovogodišnje izdanje obilježio je novi rekord – Zdenka Jakus ispekla je pincu tešku čak 69,25 kilograma.
Žminj je i ove godine bio u znaku tradicije, mirisa domaće pince i bogatog programa, gdje je održano 13. izdanje manifestacije „Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće“.
Posebnu pažnju privukla je Zdenka Jakus koja je ponovno nadmašila samu sebe te izradila najveću pincu na svijetu.
Od 28. ožujka do 4. travnja Žminj postaje središte uskrsnih događanja u Istri – uz Vazmenu štuoriju, rekordnu pincu, dječju avanturu i bogatu gastro ponudu najavljuje se pravi početak turističke sezone.
U Žminju je započela prva manifestacija „Vazmena štuorija“, a u središtu pažnje i ove je godine najveća pinca na svijetu – rekordni pokušaj Zdenke Jakus.
10:03Prije 10 h29.03.2026
Ovogodišnja pinca težila je impresivnih 69,25 kilograma, čime je za više od četiri kilograma nadmašen prošlogodišnji rekord.
Upravo zbog tog rezultata kandidirana je i za Guinnessovu knjigu rekorda.
Žminj će u nedjelju, 29. ožujka, postati središte uskrsne tradicije središnje Istre, gdje će se na 13. manifestaciji „Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće“ peći najveća pinca dosad, uz pokušaj obaranja novog rekorda poznate istarske kuharice Zdenke Jakus.
U Žminju održana uskrsna manifestacija "Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće" na kojoj je oboren rekord, pripremljena je pinca od čak 65 kilograma.
16:36Prije 350 d13.04.2025
Manifestacija je privukla velik broj posjetitelja, a šator se pokazao premalen za sve koji su željeli biti dio ovog jedinstvenog događaja.
Foto: Srećko Niketić/PIXSELL
Posjetitelji su mogli uživati u bogatom kulturno-umjetničkom programu, razgledati mali sajam lokalnih OPG-ova te kušati tradicionalne pince.
Ni ove godine nije izostao atraktivan turnir u pičenju jaja, koji je dodatno podigao atmosferu i natjecateljski duh među sudionicima.
U izradi pince, uz domaćina i načelnika Željka Plavčića, okušali su se i brojni uzvanici, među kojima su istarski župan Boris Miletić, gradonačelnik Poreča Loris Peršurić, Vladimir Torbica, Ezio Pinzan i Mario Bratulić.
Foto: Srećko Niketić/PIXSELL
Program se nastavio i u poslijepodnevnim satima uz dodatne sadržaje, izložbe i druženje, potvrđujući još jednom kako ova manifestacija uspješno čuva istarsku tradiciju i okuplja sve generacije.
Uskrsni ponedjeljak u Vižinadi donosi rekreativnu MTB biciklijadu Parenzana – 20 kilometara prirode, povijesti i druženja, uz posebnu rutu za obitelji i zajednički ručak na kraju aktivnog blagdanskog dana.
U Žminju je održano 13. izdanje manifestacije „Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće“, a ovogodišnje izdanje obilježio je novi rekord – Zdenka Jakus ispekla je pincu tešku čak 69,25 kilograma.
Sajam će svečano biti otvoren u petak, čime započinje trodnevni program ispunjen edukativnim, stručnim i zabavnim sadržajem. Već prvog dana posjetitelje očekuje prezentacija o uzgoju češnjaka u Istri, kao i vinarska radionica u organizaciji Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč.
Na sjednici Gradskog vijeća Pazina otvorena su pitanja javne rasvjete i oborinske odvodnje, uz najave novih infrastrukturnih zahvata i priznanje da potrebe na terenu nadmašuju dostupna sredstva.
Na Uskrsni ponedjeljak Gračišće ponovno postaje vinska prijestolnica Istre, gdje će se na tradicionalnoj izložbi okupiti vinari i ljubitelji vina iz cijele regije.
Od ponedjeljka 30. ožujka zatvara se dio ulice Aldo Negri u Balama zbog radova na prometnoj infrastrukturi, a promet će biti obustavljen oko tri mjeseca.
Početak tjedna donosi sunčanije i mirnije vrijeme, no stabilizacija neće dugo trajati jer nas već sredinom tjedna očekuje novo, kratkotrajno zahlađenje.
U pulskoj Areni uoči Cvjetnice i početka Velikog tjedna okupile su se tisuće vjernika na tradicionalnom Križnom putu koji je predvodio porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja.
Tijekom Velikog tjedna vjernike očekuju i najvažniji liturgijski dani. Na Veliki četvrtak obilježava se Posljednja večera, ustanovljenje euharistije i svećeništva, na Veliki petak razmatra se Isusova muka i smrt, dok Velika subota donosi tišinu i iščekivanje.
Često vozači misle da su sposobni za vožnju, bez obzira na to što su konzumirali alkohol ili drogu, no bitno je podsjetiti da za vožnju pod utjecajem alkohola ili droge jednostavno nema opravdanja.