Lažna poruka 'sina' skupo koštala Puljanku: ostala bez nekoliko tisuća eura!
Iz policije upozoravaju građane na sve učestaliji oblik prijevare poznat kao „smishing“, koji kombinira SMS poruke i krađu identiteta.
14:30Prije 1 min26.04.2026
Jedan od susreta održan je u prostoru Ekomuzeja / Ecomusea Batana, gdje su učenici 6. c razreda Osnovne škole Jurja Dobrile, u pratnji učiteljice Ane Bošnjak, sudjelovali u književnom druženju s dramaturginjom i dječjom spisateljicom Ladom Martinac-Kralj.
Projekt Gradske knjižnice – Biblioteca civica „Matija Vlačić Ilirik” u Rovinju-Rovigno pod nazivom BOOKOUT – knjižnica izvan zidova / biblioteca fuori le mura, koji se provodi uz potporu Ministarstva kulture i medija, donosi svjež i inovativan pristup knjižničnim programima.
Izmještanjem sadržaja izvan klasičnih prostora knjižnice i njihovom realizacijom u suradnji s drugim ustanovama, projekt širi dostupnost kulturnih sadržaja te jača vidljivost knjižnice i njezinih partnera u zajednici.
Jedan od susreta održan je u prostoru Ekomuzeja / Ecomusea Batana, gdje su učenici 6. c razreda Osnovne škole Jurja Dobrile, u pratnji učiteljice Ane Bošnjak, sudjelovali u književnom druženju s dramaturginjom i dječjom spisateljicom Ladom Martinac-Kralj.
Lada Martinac Kralj rođena je u Splitu 1960. godine. Deset godina radila je kao dramaturginja u HNK-u u Splitu, a zatim kao urednica u Dramskom programu Hrvatskoga radija, gdje radi i danas.
Bavi se dramskim pisanjem i pisanjem za djecu, a njezini dramski tekstovi igrani su u kazalištima, na televiziji i radiju. Autorica je brojnih dramatizacija i adaptacija za kazališta i radio te je dobitnica nagrade festivala Marulićevi dani za adaptaciju 2003. godine. Objavila je knjigu drama „Odluka, drame i epilozi“ (Stajer-graf, Zagreb, 2012).
U pisanju za djecu ostvarila je niz naslova poput „Oblačkove igre“, „Noć duhova“, „Anđeli imaju krila, zar ne?“, „Lastavica“, „Pupoljak“, „Sami u kinodvorani“, „Tajna Krpen kralj“, „Vukovčar“, „Pobuna u postolarskoj radionici“ i „Na leđima slona“.
Njezini tekstovi igrani su na pozornicama dječjih kazališta u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Virovitici i Zadru te na Hrvatskome radiju, a objavljivani su i u različitim izborima i antologijama. Četiri puta nagrađena je za dječji tekst na festivalu Mali Marulić (2009., 2012., 2014. i 2017.).
Objavila je četiri knjige za djecu i mlade – „Oblačkove igre“, „E baš mi se pjeva“ i „Lajanje na svemir“, koji je 2022. godine osvojio nagradu „Grigor Vitez“ za najbolji hrvatski roman za mlade. U središtu susreta bila je njezina nova knjiga „Čuvari žala“ u izdanju Naklade Ljevak, koja kroz priču o prijateljstvu i životu uz more prati likove Grete i Pipa te potiče djecu na razumijevanje prirode, empatiju i poštovanje prema svijetu koji ih okružuje.
Program su dodatno obogatili glumac Zoran Čubrilo, član ansambla Zagrebačkog kazališta mladih, koji je interpretacijom ulomaka iz knjige pridonio dojmljivosti susreta, te urednica Mejra Vindakijević.
Ovakvi susreti potvrđuju važnu ulogu knjižnice kao aktivnog dionika kulturnog i obrazovnog života zajednice. Kroz programe poput BOOKOUT-a potiče se razvoj čitateljskih navika i kritičkog promišljanja kod djece i mladih, čime knjižnica, u partnerstvu s gradskim ustanovama, postaje mjesto susreta i učenja.
Zahvala je upućena Ekomuzeju / Ecomuseu Batana na gostoprimstvu i suradnji, Osnovnoj školi Jurja Dobrile, učiteljici Ani Bošnjak te knjižničarki Samanti Matejčić Čotar na doprinosu u realizaciji događanja.
Riva Lounge smješten je na najnižoj razini hotela te objedinjuje unutarnji prostor i panoramsku terasu okrenutu prema moru, dok Riva Privée nudi intimniji ambijent namijenjen privatnim okupljanjima i posebnim prigodama.
11:05Prije 3 h26.04.2026
Provedbom ovog projekta stara škola u Muntrilju dobiva novu vrijednost i perspektivu, a ulaganja u njezinu obnovu dio su šire strategije Općine Tinjan usmjerene na ravnomjeran razvoj svih naselja, očuvanje postojeće infrastrukture te stvaranje kvalitetnijih uvjeta za život lokalnog stanovništva.
10:05Prije 4 h26.04.2026
Strani radnici moći će promijeniti poslodavca već nakon šest mjeseci, umjesto dosadašnjih godinu dana. Produžuje se i razdoblje dopuštene nezaposlenosti – na tri ili šest mjeseci, ovisno o duljini prethodnog rada.
09:05Prije 5 h26.04.2026
Nakon sunčane subote, i nedjelja u Istri donosi toplo i ugodno vrijeme uz temperature do 25 stupnjeva, uz moguć porast naoblake u drugom dijelu dana.
07:15Prije 7 h26.04.2026
Radovi na dogradnji Osnovne škole Jurja Dobrile u Rovinju svakim danom sve više napreduju, a već su vidljive konture nove atletske staze i zelenog parka koji će postati dio modernog školskog kompleksa.
06:20Prije 8 h26.04.2026
Iz Općine napominju kako je riječ o radnom materijalu koji je podložan izmjenama i dopunama, te se ne smatra konačnim prijedlogom odluke.
21:45Prije 16 h25.04.2026
Festival se održava pod podnaslovom „Ekološki osviješten festival”, a već je prvoga dana privukao brojne posjetitelje koji su uživali u raznolikom programu.
17:47Prije 20 h25.04.2026
Istarska županija osigurala je 2,5 milijuna eura za pokretanje Banke hrane, projekta kojim se želi pomoći potrebitima, ali i značajno smanjiti bacanje hrane.
13:34Prije 1 d25.04.2026