Investicija vrijedna gotovo 6,8 milijuna eura! Pulapromet pustio u promet još šest električnih autobusa

Pulapromet sada raspolaže s ukupno 12 novih električnih autobusa, šest proizvođača MAN i šest Ivecovih, a iz Grada najavljuju nastavak prijava na projekte kojima bi se omogućila daljnja nabava električnih vozila i razvoj prateće infrastrukture.

Ena Piglić
Ena Piglić

26 Kolovoz 2026 I 10:12

Investicija vrijedna gotovo 6,8 milijuna eura! Pulapromet pustio u promet još šest električnih autobusa
Foto: Grad Pula

Pulapromet je u promet pustio još šest novih električnih autobusa, čime je završen projekt nabave ukupno 12 vozila na električni pogon. Projekt vrijedan gotovo 6,8 milijuna eura u cijelosti je financiran sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Nova vozila predstavljena su u garaži Pulaprometa, a svečanosti su nazočili predstavnici lokalne i regionalne samouprave, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te Pulaprometa.

Projekt „Nabava novih autobusa s pogonom na električnu energiju za Pulapromet d.o.o.“ proveden je u okviru poziva za nabavu vozila na alternativni pogon za javni gradski i prigradski linijski promet. Za njegovu provedbu bilo je predviđeno 6.994.998 eura, dok je nakon provedenih postupaka javne nabave ukupna vrijednost 12 autobusa iznosila 6.763.900 eura.

Direktor Pulaprometa Tomislav Josipović istaknuo je kako završetak projekta predstavlja značajan korak u modernizaciji voznog parka i razvoju održivijeg javnog prijevoza.

„Riječ je o vrlo značajnom koraku u modernizaciji našeg voznog parka, ali i o konkretnom ulaganju u kvalitetniji i održiviji javni prijevoz. Posebno je važno što je cjelokupna nabava financirana sredstvima NPOO-a, čime smo gotovo 6,8 milijuna eura investicija usmjerili u razvoj javnog prijevoza bez financijskog opterećenja za Pulapromet“, poručio je Josipović.

Novi autobusi trebali bi pridonijeti smanjenju emisija štetnih plinova i buke, povećanju energetske učinkovitosti te većoj kvaliteti i udobnosti prijevoza putnika.

Foto: Grad Pula

Gradonačelnik Pule Peđa Grbin naglasio je kako projekt neće završiti samo nabavom novih vozila. Najavio je nastavak ulaganja u elektrifikaciju javnog prijevoza, uključujući postavljanje solarnih panela na nadstrešnici na Remizi.

„Cilj je da se naši električni autobusi voze na struju koja će biti proizvedena tu, u Puli, iz najekološkijeg mogućeg izvora, a to je solarna energija. Ovo je smjer u kojem će Grad Pula ići i dalje – osigurati zelenu tranziciju i osigurati da naši građani imaju odličan javni gradski prijevoz“, rekao je Grbin.

Dodao je kako je od početka godine zabilježen gotovo desetpostotni rast korištenja javnog gradskog prijevoza, čemu su, prema njegovim riječima, pridonijele i mjere poput besplatnog prijevoza za učenike, studente i umirovljenike.

Istarski župan Boris Miletić ocijenio je projekt primjerom suradnje lokalne i regionalne samouprave, države i javnog prijevoznika te naglasio važnost prelaska na vozila koja koriste alternativne izvore energije.

„Pulapromet se tu još jednom pokazao vrlo vještim jer je prvo osigurao infrastrukturu i napravio punionicu, a nakon toga nabavio vozila. Vjerujem da, osim ovog povećanja broja putnika od deset posto, većom kvalitetom usluge javnog prijevoza te brojke mogu biti dodatno povećane“, poručio je Miletić.

Pulapromet sada raspolaže s ukupno 12 novih električnih autobusa, šest proizvođača MAN i šest Ivecovih, a iz Grada najavljuju nastavak prijava na projekte kojima bi se omogućila daljnja nabava električnih vozila i razvoj prateće infrastrukture.