Konzervatorsko-restauratorski radovi zatvorili Muzej Grada Rovinja

IstraIN

13 Listopad 2020 I 14:15

Konzervatorsko-restauratorski radovi zatvorili Muzej Grada Rovinja

Zbog nastavka konzervatorsko-restauratorskih radova na zidnim oslikama Muzeja Grada Rovinja, od danas su vrata Muzeja, ponovno zatvorena za javnost, a organizirani obilasci mogući jedino uz prethodnu najavu.  

Podsjećamo, konzervatorsko-restauratorska istraživanja, započeta lani od strane djelatnika Hrvatskog restauratorskog zavoda rezultirala su i atraktivnim otkrićem na stropu drugog kata palače Califfi.
restauracija_large.jpg

"Dodatnim sondiranjem stropa središnje prostorije utvrđen je relativno dobro očuvan oslik s dekorativnim geometrijskim i florealnim motivima naslikanima oko centralnog medaljona u kojem se nalazi prikaz svetice (vjerojatno sv. Eufemija). Daljnjim sondiranjem zidova jugoistočne prostorije nastavljeno je s otkrivanjem tri vedute od kojih je samo jedna u relativno dobrom stanju i prikazuje nepoznati grad s lukom i trgom te ljudima u nošnji karakterističnoj za razdoblje oslikavanja", rekao je, između ostalog Toni Šaina, voditelj projekta dodatnog sondiranja i otvaranja zidnog oslika iz Odjela za zidno slikarstvo i mozaik Hrvatskog restauratorskog zavoda, govoreći o rezultatima druge faze konzervatorsko- restauratorskih radova u Muzeju.

Uz iscrpno izvješće, iz Muzeja je pristigla i druga dobra vijest da će se istraživanja nastaviti i u narednoj godini.

"Otkrivanjem i otvaranjem zidnih oslika započeli smo višegodišnji proces projektiranja i obnove Muzeja i osmišljavanja prvog stalnog postava gdje će biti prikazana prošlost Rovinja od prapovijesti do danas. U konačnici Rovinj će dobiti još jedan reprezentativan prostor i Muzej kakav odavno zaslužuje", izjavila je ravnateljica Muzeja Grada Rovinja, Tajana Ujčić.

Dodajmo, i da su konzervatorsko-restauratorski radovi izvedeni novcem Ministarstva kulture RH- a i Grada Rovinja.

Ostavite komentar