PRIJAVITE SE! HDLU Istre pokreće prvi ovogodišnji tematski projekt - 'Kada otpad postaje umjetnost?'
Projekt „Kada otpad postaje umjetnost“ nije samo prilika za umjetničku afirmaciju, već i platforma za širenje svijesti o potrebi odgovornijeg odnosa prema okolišu.
U vremenu kada ekologija i održivost postaju ključne teme društvenih rasprava, HDLU Istre otvara vrata umjetničkom projektu koji postavlja jedno intrigantno pitanje – može li otpad postati umjetnost?
Prvi ovogodišnji selektirani tematski projekt pod nazivom „Kada otpad postaje umjetnost“ poziva umjetnike da kroz kreativne intervencije preoblikuju odbačene materijale u estetske i konceptualne izraze.
Predavanje će voditi Igor Gustini, koji će posjetiteljima približiti razvoj Rima od razdoblja Rimskog Carstva do Papinske države, s posebnim naglaskom na raskošno razdoblje baroka.
Izložba predstavlja Brajnovićevo višegodišnje istraživanje veze između umjetnosti, vremena i publike. Autor se u svojim radovima fokusira na tekst i sliku kao medij izravnog izraza.
22:05Prije 163 d06.01.2026
Projekt, čiji je kustos Igor Gustini, istražuje kako recikliranje i reinterpretacija svakodnevnih predmeta mogu promijeniti percepciju umjetnosti i potaknuti promišljanja o održivosti.
Prijave su otvorene za sve umjetnike, bez obzira na članstvo u umjetničkim udrugama, a rok za prijavu je 3. veljače 2025. do 15 sati.
Inspiraciju za ovaj projekt možemo pronaći u djelima pionira moderne umjetnosti poput Pabla Picassa i Marcela Duchampa, koji su početkom 20. stoljeća revolucionirali umjetnički izražaj koristeći kolaže, asemblaže i tzv. „ready-made“ objekte.
Njihovi radovi otvorili su vrata novim estetskim i konceptualnim pristupima, čime su postavili temelje za suvremene umjetničke prakse.
Detalji prijave
Umjetnici zainteresirani za sudjelovanje trebaju poslati svoje prijave na e-mail adrese istrehdlui2020@gmail.com i igor.gustini@gmail.com do navedenog roka.
Prijava treba sadržavati fotografiju rada u manjoj rezoluciji s opisom koji uključuje ime autora, naziv rada, dimenzije, tehniku i godinu nastanka.
Također, potrebno je priložiti ispunjenu prijavnicu s podacima o autoru.
Za članove HDLU Istre kotizacija iznosi 6,50 eura, dok je za ostale sudionike kotizacija 13 eura.
Umjetnost s porukom
Projekt „Kada otpad postaje umjetnost“ nije samo prilika za umjetničku afirmaciju, već i platforma za širenje svijesti o potrebi odgovornijeg odnosa prema okolišu.
Kroz ovu izložbu, HDLU Istre želi pokazati kako reciklaža i umjetnost mogu ići ruku pod ruku, potičući zajednicu na razmišljanje o održivoj budućnosti.
Prijave su otvorene do 3. veljače 2025. u 15 sati.
U Istarskom narodnom kazalištu 23. lipnja u 20 sati bit će izvedena nova autorska produkcija Soul Flow prostora za ples i pokret koja spaja suvremeni ples, scensku naraciju i glazbu uživo. Posebnu dimenziju predstavi daje nastup pulske glazbenice Nikol Ćaćić, poznate pod umjetničkim imenom ETHER.
Autorica Ondina Kranjčić ovim je rječnikom sačuvala vrijedan dio lokalne jezične riznice koja je desetljećima živjela u svakodnevnom govoru, obiteljima, poljima, konobama i okupljanjima mještana.
Turnir "Pod lipama" donosi spoj natjecateljskog duha, sportskog druženja i zabavnog programa te predstavlja priliku za kvalitetan futsal i ugodno provođenje ljetnih večeri.
Hrvatska turistička zajednica i Turistička zajednica Istarske županije predstavile su turističku ponudu Hrvatske i Istre na završnici EHF FINAL4 Men 2026, održanoj u Kölnu od 12. do 14. lipnja.
Tijekom četvrt stoljeća rada ugostila je više od 50 izložbi najznačajnijih predstavnika hrvatske moderne i suvremene umjetnosti. Posjetitelji su imali priliku razgledati gotovo 1.800 antologijskih umjetničkih djela, a galeriju je do danas posjetilo više od 300 tisuća ljudi.