Cinema Politica u Rojcu, kinematografski ciklus Saveza udruga Rojca ostvaren u suradnji s renomiranom kanadskom neprofitnom organizacijom za medijsku umjetnost Cinema Politica, nastavlja s prikazivanjem društveno angažiranih filmova u Dnevnom boravku Rojca.
Nova projekcija 13. siječnja 2025. predstavit će dokumentarni film redateljice Marusye Bociurkiw Analogna revolucija: Kako su feministički mediji promijenili svijet koji je pozvao žene iz izdavaštva, filma i festivalskih krugova – kao i drugih kulturnih područja – da ispričaju kako su uspjele uzdići ženske glasove u patrijarhalnom društvu.
Analogna revolucija: Kako su feministički mediji promijenili svijet pokriva širok spektar medija, od tiskanih časopisa do radijskih emisija, stvarajući sliku isprepletenih komunikacijskih mreža.
Film naglašava koliko su informacije bile decentralizirane 70-ih godina, pokazujući publici kako su feministički mediji radili na ispunjavanju tog informacijskog vakuuma. Dokumentarac, koji pripovijeda kanadska rock ikona Carole Pope, uključuje medijske aktivistice poput Susan G. Cole (Broadside Feminist Review), Grace Channer (Our Lives Black Women’s Newspaper) i emisiju Dykes on Mykes, najdugovječniju lezbijsku radijsku emisiju na svijetu.
Pod redateljskom palicom Marusye Bociurkiw, dokumentarac prati mnoge feminističke pripovjedačice od Halifaxa do Vancouvera iz razdoblja od 1970-ih do 1990-ih, koje su koristile tadašnje napredne medijske tehnologije kako bi dokumentirale sve – od nasilja nad ženama do uputa za korištenje dijafragme.
DC Rojc
Raznolika upotreba medija u filmu ključna je za uvlačenje publike u priču i oživljavanje sjećanja pripovjedačica na ekranu. Samoopisan kao „film o arhivu bez arhivistice”, Analogna revolucija na iznimno dojmljiv način prenosi fragmente inače zaboravljene povijesti uloge medija u feminističkoj revoluciji.
Dokumentarac se također bavi pitanjem kako, unatoč rastu utjecaja feminističkih medija, zastupljenost žena drugih rasa i dalje nije bila dovoljna. Moć je bila koncentrirana u rukama bijelih žena – dok su queer žene i žene drugih rasa morale boriti se za svoj glas i stvarati prostore za autentično pripovijedanje koje bi predstavljalo njihove zajednice.
Analogni feministički mediji 70-ih i 80-ih bili su složena, revolucionarna i sofisticirana mreža koja je anticipirala internet,” kaže Bociurkiw, profesorica medijske teorije na Sveučilištu Toronto Metropolitan. „Rezanja proračuna i moralna panika 90-ih sve su to promijenili. Drago mi je vidjeti da je čak i Barbie danas poistovjećena s feminizmom – ali mlade žene također trebaju znati što je tome prethodilo.”
Prikazivanje filma održat će se u ponedjeljak, 13. siječnja 2025. godine u Dnevnom boravku Rojca s početkom u 19:00. Ulaz na sve projekcije je besplatan.
Program je sufinanciran sredstvima Zaklade Kultura nova i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske koji se ne mogu smatrati odgovornim za iznesene stavove i mišljenja.
Kroz predavanja i panel raspravu, sudionici će imati priliku čuti istaknute stručnjake iz područja kibernetičke sigurnosti, pedagogije, psihosocijalne podrške i policijskog rada, a fokus će biti na konkretnim alatima i praksama kako zaštititi djecu od internetskih prijetnji.
Uskršnja tradicija bojanja jaja vrlo je stara te je svake godine nezaobilazna u mnogim kućanstvima diljem svijeta koja slave Uskrs. No, znate li koje se značenje krije iza određenih boja kojima bojimo pisanice?
Grbin se na predanom angažmanu zahvalio članovima stranke, simpatizerima i volonterima, a na velikoj podršci prije svega svojim sugrađanima i sugrađankama.
Predstavljen je izbor radova domaćih i inozemnih umjetnika nastalih u sklopu jubilarne 40. Slikarske kolonije, jednog od najdugovječnijih rezidencijalnih umjetničkih projekata u Hrvatskoj koji se već tradicionalno odvija u Valamarovim objektima u Poreču.
Uskrs je bio i povod postavljanja 7 novih klupa i vaza na rivu koje će oplemeniti uskrsno razdoblje, ali će i ostati trajno pružati kutak za odmor prolaznicima.