U Galeriji Batana u Rovinju otvorena izložba Alda Pokrajca: 'Ni selo - Ni grad'
Ova izložba nije samo fotografski prikaz povijesti, već i hommage zajednici koja je kroz stoljeća gradila svoj identitet. Posjetitelji imaju priliku iz prve ruke doživjeti bogatu povijest i kulturu Rovinjskog Sela.
U Galeriji Batana jučer je svečano otvorena izložba fotografija Alda Pokrajca pod nazivom Ni selo - Ni grad, povodom obilježavanja 500 godina Rovinjskog Sela. Ova jedinstvena izložba donosi usporedbu starih i novih fotografija snimljenih na istim mjestima, kao i prikaze raznih događaja koji su obilježili povijest ovog mjesta.
Poseban značaj izložbe leži u autorskom prikazu nastanka i razvoja Rovinjskog Sela, koji je dodatno obogaćen usporednim povijesnim kartama. Kroz fotografije i povijesne zapise, posjetitelji imaju priliku upoznati se s transformacijom Rovinjskog Sela od njegovih početaka pa sve do današnjih dana.
Izložba uključuje i nekoliko članaka Alda Pokrajca koji su ranije objavljeni u Glasu Istre. U tim tekstovima autor piše o značajnim i zaslužnim žiteljima Rovinjskog Sela, evocirajući uspomene na osobe koje su svojim djelovanjem ostavile trag u lokalnoj povijesti.
Foto: Grad Rovinj-Rovigno
Ova izložba nije samo fotografski prikaz povijesti, već i hommage zajednici koja je kroz stoljeća gradila svoj identitet. Posjetitelji imaju priliku iz prve ruke doživjeti bogatu povijest i kulturu Rovinjskog Sela.
Izložba će biti otvorena do 31. siječnja, a ulaz je slobodan.
Sabor raspravlja o izmjenama Zakona o nezakonito izgrađenim zgradama kojima se ukida rok za legalizaciju, ali uz stroža pravila i jasnu poruku – objekti izgrađeni nakon lipnja 2011. neće moći biti ozakonjeni.
Grad Rovinj nastavit će i ubuduće raditi na objavi i unaprjeđenju dostupnosti podataka, svjestan da otvorenost, pristupačnost i pravodobnost informacija predstavljaju važan dio kvalitetne javne uprave i transparentnog odnosa prema građanima.
Rovinj ovog vikenda postaje središte književnosti i kulture – jubilarni 30. Dani Antuna Šoljana donose dvodnevni program ispunjen kolokvijima, kazališnim susretima, radionicama i koncertom svjetski poznatih glazbenika.
Roman Tijesna zemlja odvodi čitatelja u kasno 19. stoljeće, u austrougarsko doba, u selo Rakalj i okolicu, Vodnjan, Labin i Pulu. Kroz niz životnih priča ispisuju se izmjene godišnjih doba, rađanja i smrti, obredi i proslave, svijet koji se mijenja, ali ostaje vezan uz zemlju premda je o njoj sve ma
Skup će okupiti domaće i međunarodne stručnjake te je namijenjen knjižničarima, kulturnim i odgojno-obrazovnim djelatnicima, kao i svima koji promišljaju razvoj čitateljske kulture i održivih zajednica.
Borba malog otoka protiv velikog projekta stiže na veliko platno – u pulskom Kinu Valli sutra se prikazuje dokumentarac o Iloviku koji otvara pitanje opstanka zajednice i zaštite obale.