Bogatim programom u Rovinju obilježen Noć muzeja

U prizemlju Muzeja mogla se zaigrati i rimska igra tabula, a njeno priređivanje motivirano je predmetom pronađenim tijekom arheoloških istraživanja.

IstraIN

1 Veljača 2025 I 19:00

Bogatim programom u Rovinju obilježen Noć muzeja
Foto: IstraIN

Držeći se postavljene teme Muzeji – vidljivi i nevidljivi, rovinjski je muzej ovogodišnji program Noći muzeja temeljio na prikazu aktivnosti koje pridonose senzibliziranju javnosti za one aspekte rada koji u uobičajenoj komunikaciji muzejske djelatnosti ostaju nedovoljno vidljivi.

U nastavku već ranije postavljene izložbe Muzej na temeljima grada: rezultati arheoloških istraživanja, za Noć muzeja priređena je izložba Skriveni kutak muzeja koja predstavlja rekonstrukciju muzejske čuvaonice arheološke građe – prostora u koji, u svakodnevnom muzejskom radu, pristup imaju samo muzejski djelatnici.

Na izložbi je prikazano što sve čuvaonica, ili muzejski depo, mora sadržavati, na koji se način predmeti sistematiziraju i slažu, kako se označavaju, a kako bi manipulacija njima u svakodnevnom radu bila što jednostavnija.

U prizemlju Muzeja mogla se zaigrati i rimska igra tabula, a njeno priređivanje motivirano je predmetom pronađenim tijekom arheoloških istraživanja.

Radi se o malom koštanom pršljenu, pomno oblikovanom i ukrašenom, koji je služio kao žeton za igru tabule (tabulae) – jedne od omiljenih društvenih igara među Rimljanima, preteče današnjeg backgammona.

Naglašavajući edukativni aspekt muzejskog rada koji u današnje vrijeme poprima sve važniju ulogu, priređena je muzejska akcija unutar izložbe Studija slučaja: Rovinj!

Posjetitelji su uz pomoć unaprijed sastavljenih zadataka samostalno istraživali izložbu i tražili rješenja na postavljena pitanja. Veliki interes među različitim generacijama posjetitelja za ovakav način razgledavanja izložbe govori u prilog činjenici kako muzeji mogu biti zanimljiva mjesta aktivnog provođenja slobodnog vremena.

 

Foto: IstraIN

Nevidljive, i do sada nepoznate detalje o samoj palači u kojoj je smješten Muzej, moglo se saznati u kratkom filmu, Alfredo Serrai, život u palači Califfi.

Film prikazuje razgovor s jednim od posljednjih stanara koji je u ovom prostoru živio u prvoj polovici 20. stoljeća i otkriva kako se živjelo u palači, čemu je prostor služio, a saznaju se i detalji iz onodobnog svakodnevnog života u Rovinju.

Katalog koji prati muzejske programe opipljiv je i vidljiv trag koji ostaje i nakon njihova održavanja, a izložbe kojima je obilježeno sedamdeset godina djelovanja Muzeja objedinjene su publikacijom čiji vizualni identitet potpisuje Studio Tumpić/Prenc.

U Noći muzeja navedena je publikacija predstavljena u Razgovoru o dizajnu kojeg je s kreativnim direktorom Studija Tumpić/Prenc Anselmom Tumpićem vodila Vilma Bartolić, ravnateljica Muzeja.

 

Foto: IstraIN

U razgovoru se moglo saznati kako su dizajneri pristupili oblikovanju kataloga koji objedinjuje tri izložbe, dokumentarnu, arheološku i likovnu te na koji je način u jednoj publikaciji ostala vidljiva višedijelnost sadržaja.

Tumpić se osvrnuo i na vizualno rješenje samih izložbi te je na primjeru plakata koji je pratio izložbu Papirnati svjedoci prošlih vremena objasnio kako su u ovom plakatu ostavljeni vidljivi dijelovi koji dizajnerima služe prilikom oblikovanja publikacija.

Isto tako, objasnio je vizualno rješenje izložbe Muzej na temeljima grada koji polazi od motiva geotekstila koji se koristi prilikom arheoloških istraživanja a što je iskorišteno u likovnom postavu izložbe. 

 

Foto: IstraIN

Katalog u kojemu su objedinjene izložbe Papirnati svjedoci prošlih vremena, Studija slučaja: Rovinj! i Muzej na temeljima grada publikacija je koja uz kustoske tekstove Elizabete Rogović koja je ujedno i urednica kataloga  te dr. sc. Josipa Višnjića, ilustrativan uvid u sedam desetljeća djelovanja Muzeja. 

Dodajmo kako se Noć muzeja održala na brojnim mjestima diljem grada, a posebno zanimljivo za najmlađe bilo je posjet Javnoj vatrogasnoj postrojbi koja se tradicionalno uključivala obilježavanju Noći muzeja.