U sklopu manifestacije „Šoljanovi dani“, Gradska knjižnica „Matija Vlačić Ilirik“ u Rovinju ugostila je ovog četvrtka učenike petog razreda Osnovne škole „Juraj Dobrila“ s njihovom učiteljicom Anom Bošnjak, pruživši im poučno i zabavno jutro u znaku književnosti, stvaralaštva i igre.
Program je započeo u parku ispred Gradske knjižnice, gdje se nalaze biste trojice velikana povezanih s istarskom kulturnom i povijesnom baštinom. Prva bista pripada Matiji Vlačiću Iliriku, velikom europskom humanistu, teologu i reformatoru iz 16. stoljeća, rođenom u Labinu. Njegov intelektualni doprinos i bogato nasljeđe razlog su zbog kojeg rovinjska knjižnica s ponosom nosi njegovo ime.
Druga bista posvećena je Ligiju Zaniniju, rovinjskom pjesniku i velikom zaljubljeniku u svoj kraj. Zaninijeve pjesme, koje je pisao na rovinjskoj inačici istriotskog, odražavaju duboku povezanost s prirodom i morem. Tijekom ovog dijela programa, djeca su imala priliku slušati izbor iz Zaninijeve poezije, posebno stihove posvećene rovinjskom arhipelagu i omiljenom liku galeba Filipa.
Treća bista pripada Antunu Šoljanu, hrvatskom književniku, pjesniku i prevoditelju, čije je ime i djelo bilo u središtu cijelog događaja. Šoljan je tijekom života često boravio u Rovinju koji mu je bio velika inspiracija. Bio je jedan od ključnih predstavnika generacije književnika koja se u hrvatskoj književnosti javila pedesetih godina prošlog stoljeća, donoseći novu poetiku i stil.
Njegovo stvaralaštvo karakterizira različite žanrove i tematske pristupe, od proze u trapericama do egzistencijalističkih romana. Djela mu odišu ironijom i osjećajem za slobodu duha, bave se društvenim i moralnim pitanjima, mladenačkim sukobima s društvom te potragom za identitetom i smislom života.
Ovaj uvodni dio programa potaknuo je znatiželju i ponos na lokalnu kulturnu baštinu, pripremajući učenike za daljnje otkrivanje književnog svijeta Antuna Šoljana.
Nakon uvodnog dijela, učenici su se preselili u unutrašnjost knjižnice gdje su ih djelatnici knjižnice dočekali s posebno osmišljenim programom. Kroz igrokaz, knjižničari su djeci na zanimljiv i pristupačan način predstavili priču „Kapetan koji nije nikada plovio" iz dječje zbirke Antuna Šoljana „Ovo i druga mora". Uz mnoštvo smijeha, glume i živopisnih likova, djeca su imala priliku upoznati Šoljanov osebujan stil i poruke koje prenosi kroz svoju prozu.
Inspirirani pričom i kapetanovom pustolovinom, učenici su potom sudjelovali u kreativnoj radionici izrade origami barki. Barku su nazvali Lastavica, po stvarnoj barci koju je Antun Šoljan imao u Rovinju, čime su odali počast autoru i njegovoj snažnoj povezanosti s morem i ovim krajem.
Ovaj susret spojio je književnost, kazalište i likovno izražavanje, ostavivši snažan dojam na male sudionike i još jednom podsjetio na važnost čitanja i stvaranja u najranijoj dobi. Gradska knjižnica Rovinj ovim je programom još jednom potvrdila svoju ulogu živahnog centra kulture i obrazovanja.