Kako nastaju priče? Što je prvo crtež ili tekst? Tko su uopće ilustratori? Što je rima i gdje je sve ima? Ova i brojna druga pitanja bila su u središtu razgovora spisateljice Lucije Matučec Veljavečki, ilustratorice Ane Salopek i njihove dječje publike na jučerašnjem Pikniku s autoricama 18. Monte Librića, a koji se u pulskoj Zajednici Talijana – Circolo uz temu „Lov na slova“ održava do nedjelje 18. svibnja.
Pitanje je i u naslovu slikovnice „Detektiv Pauk: Tko je iz vrta naljutio Krta?“ (Planetopija), koju su autorice predstavile uz pomoć Librića Jana. Veliko zanimanje djece - koja su na Piknik stigla iz osnovnih škola Veruda, Centar, Monte Zaro i dječjih vrtića Sunce iz Fažane te skupine Mići tići s Velog Vrha - potvrdilo je da je zaljubljivanje u čitanje na susretima autora i najmlađih čitatelja moćna i živa glavna misija Monte Librića i na njegovom punoljetnom izdanju.
Tijekom tjedan dana od 12. do 18. svibnja, pod okriljem teme „Lov na slova“ održano je više od 70 programa poticanja na čitanje. Glavna programska okosnica bila je ulična umjetnost.
I u nedjelju je od 8 do 20.30 sati otvoren je bogat prodajni dio Librića u Circolu, gdje je izloženo oko četiri tisuće naslova slikovnica i knjiga za djecu i mlade koji su ponuđeni publici po posebno povoljnim cijenama.
10:27Prije 44 d18.05.2025
Slikovnica Lucije Matučec Veljavečki i Ane Salopek vodi male čitatelje u uzbudljivu detektivsku pustolovinu gdje detektiv Pauk rješava misterij u vrtu. Sve počinje kada se jednog jutra, iznenada, usred povrtnih promenada, u Aničinom slavnom vrtu, kroz vrtne gredice i preko staklenika, prolomio jauk vrtonačelnika Krta. Netko je Njegovom Brkočanstvu zgazio brke! Kako bi voćna policija riješila ovaj neobični misterij pozvan je detektiv Pauk, a zahvaljujući njemu, ova je napeta istraga otkrila krivca i ponovno uvela red u vrt.
Lucija Matučec Veljavečki ispričala je djeci da je Brkočanstvo, glavni lik ove priče inspiriran brkom jednog krta kojeg je jednog jutra stvarno ugledala u svom vrtu. „Igrala sam se riječima i nisam znala da će moj vrt tako izgledati, ali su me kroz priču vodile riječi, posebno riječi koje se rimuju. Tekst je nastao iz rime i tako smo došli do toga da je naš krt sam sebi zgazio brk“, kazala je Lucija Matučec Veljavečki.
Foto: Petra Tadić
Ilustratorica Ana Salopek objasnila je kako počinje crtati likove iz priča, zašto joj je kad crta priču važno pomiriti svoju lijevu i desnu stranu, biti malo zbunjena i u ući u svijet mašte i inspiracije.
Kada počinje zamišljati lik mora saznati sve o njemu, razgovara s njime, puno se zabavlja, a onda sve o njemu zapiše i tek onda počinje crtati, a ilustrator je za nju najvažnije zanimanje na svijetu. Saznali smo i da je Detektiv Pauk riješio novi slučaj i da idući tjedan izlazi nova slikovnica: „Tko u šumi čudovište glumi“.
Zanimljivo je bilo i u programu Più che una storia, gdje gost iz Italije Christian Galli predstavio knjigu „Didi 1. Nascita“ (Didi 1. rođenje) koju je objavio Tunué. Riječ je o nevjerojatnoj pustolovini dječaka Simonea, koji ne može prihvatiti djedovu smrt. Priča je to u kojoj se miješaju emocije, iznenađenja i obrati te istražuju univerzalne teme kao što su tugovanje, nada i vrijednost emocionalnih veza.
Sve počinje kada Simone, uvjeren da je njegov djed još uvijek živ, odlučuje istražiti obiteljsku kuću kako bi potražio odgovore. Ondje upoznaje Hectora koji ga vodi u tajanstvenu šumu. Tu dolaze do neobičnog otkrića: susreću žabu s nadnaravnim moćima koja ih podsjeća na nestalog djeda...
Kreativnu radionicu „Pometalo i Bube“ vodila je Nataša Ozmec i uz puno mašte i zaigranosti zajedno s polaznicima ukazala na važnost zaštite okoliša, a pomogla joj je i nagrađivana slikovnica „Pometalo“ britanske autorice Emily Gravett. Ona je vodila i radionicu „Prespavanac vremenskih putnika“ i posjetitelje Monte Librića odvela u daleku prošlost, drevni Egipat.
Foto: Petra Tadić
Dok se tu jako puno crtalo, u „Libriću po našu“ marljivo se radilo u Glinaonici – radionici modeliranja gline koju je vodila autorica i dugogodišnja suradnica Monte Librića Izabela Bilić Rovis. I danas su se lovila slova u Libraonici s Anđelom Dominković, studenticom Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.
Mali istraživači radili su u Kabinetu čuda koji je organiziran u suradnji s Fakultetom prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli pod vodstvom Ines Kovačić, Emine Pustijanac, Gioconde Millotti i njihovih studenata. Uz eksperimente iz područja kemije i fizike, puno se tu naučilo o znanstvenim otkrićima naših svjetski poznatih znanstvenika Ruđera Boškovića, Nikole Tesle, Andrije Mohorovičića i Vladimira Preloga.
Zaigrano i zabavno bilo je i na Urbanom Libriću gdje je održana radionica Skate & create. U velikom laboratoriju ulične umjetnosti na otvorenom uživali su svi koji vole skateboard kulturu ili su je jednostavno htjeli upoznati. Zapravo, bila je to prava skate-škola u kojoj su spojeni street art i kultura skateboardinga.
Pod mentorstvom riječkog skatera i umjetnika Nina Jurline (Simple Skateboards) i likovnog umjetnika Marka Zubaka polaznici radionice su oslikavali i ukrašavali skateboard dasku. Jedno pravo takvo malo umjetničko djelo s pečatom 18. Monte Librića podsjećat će na njihov zajednički rad.
Istodobno je terasa Circola pretvorena u mali “skate-park” gdje je djecu podučavao Nikola Racan, jedan od lidera moćne fažanske skate-scene iz Skateboard kluba „August Šenoa“ i osnivač Vladimir Film Festivala.
„Prijatelju se ne dolazi bez poklona na rođendan“, kazala je Zoe Šestan, 13-godišnja, iznimno talentirana, višestruko nagrađivana pjevačica iz Pule, koja je odrastala uz Monte Librić i za 18. rođendan mu darovala koncert „Zoe djeci pjeva rock“.
Na pozornici Librofonije u svojoj posebno osmišljenoj glazbenoj priči za djecu i članove njihovih obitelji, Zoe je pjevala domaće pop-rock klasike i dječje pjesme, ali i predstavila omiljene knjige kupljene na Libriću koji - obožava.
Dan je završila Baka Librić svojom pričom za laku noć & pričom s vinila. Tijekom cijelog dana živo je bilo i u prodajnom dijelu Monte Librića, gdje je svakodnevno od 8 do 20.30 sati izloženo oko četiri tisuće naslova slikovnica i knjiga za djecu i mlade koji su ponuđeni publici po posebno povoljnim cijenama.
Sve informacije o programima i gostima 17. Monte Librića moguće je pratiti na web stranici ovdje te društvenim mrežama.
"Umag je naše čudo na moru jer njegov SDP-ov gradonačelnik Vili Bassanese promiče ne samo turizam kao i sve njegove kolege na Jadranu već i industriju u svom zaleđu gdje je smještena druga najjača kemijska industrija u Hrvatskoj, odmah iza daleko većeg Zagreba"
U ime Grada Rovinja-Rovigno učenicima su čestitali te im se uvodno obratili gradonačelnik Emil Nimčević i njegova zamjenica Gianfranca Šuran koji su ovim putem pohvalili i mentore koji ih svakodnevno prate.
Cilj zakona je bolja zaštita potrošača, no istovremeno uvodi stroža pravila za banke i kreditne institucije, što znači i strože uvjete za sve koji planiraju zaduživanje.
Ovim projektom vrijednosti 4.212.354,39 eura, od kojih bespovratna EU sredstva iznose 3.383.996,60 eura, energetski će se obnoviti zgrada Društvenog centra Karlo Rojc što će rezultirati smanjenjem potrošnje energije, smanjenjem troškova za grijanje te poboljšanjem uvjeta u zgradi za sve korisnike.
Iznajmljivač bi se trebao potpisivati punim imenom i prezimenom, a njegovi osobni podaci i podaci agencije trebali bi se nalaziti na svim promotivnim materijalima, uključujući i društvene mreže i internetsku stranicu putem koje se oglašava.
Bogat program Ljetnog kina u Rovinju i ove je godine pripremljen u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja – Rovigno, a za ljubitelje filmova svih generacija pomno su odabrana 24 filmska naslova te je pripremljeno čak 50 filmskih projekcija.
Ovogodišnji lineup donosi zanimljiv spoj izvođača iz Bosne i Hercegovine, SAD-a, Italije i Austrije, a kroz četiri večeri festivala posjetitelji će uživati u raznolikim jazz izražajima.
Iva Šimić Šakoronja i Gloria Dubelj širu su pažnju domaće javnosti privukle zahvaljujući urnebesnim viralnim skečevima na TikToku, a u predstavi tumače uloge dviju prijateljica, majki i čistačica koje su u nekoliko navrata pokušale postati i glumice.