PETI DAN MONTE LIBRIĆA: Dan kad se ugasio ekran prošao je u ritmu meandra, a na Librić je sletio brod za avanture
Inspiracija, intuicija, meandar, mural i ulična umjetnost samo su neki od pojmova koje su danas naučili i promišljali najmlađi Puljani na 18. Monte Libriću koji traje do nedjelje 18. svibnja.
Inspiracija, intuicija, meandar, mural i ulična umjetnost samo su neki od pojmova koje su danas naučili i promišljali najmlađi Puljani na 18. Monte Libriću koji traje do nedjelje 18. svibnja. U pulskoj Zajednici Talijana - Circolo i petog dana ovogodišnjeg Festivala dječje knjige svoje su znanje s publikom podijelili autori, vrhunski umjetnici, književnici, ilustratori i slikari.
U radionici smišljanja priča, koju je vodio Želimir Periš, višestruko nagrađivani književnik i autor društvenih i zabavnih video igara, učenici 3. c razreda Osnovne škole Tone Peruška napisali su i ilustrirali slikovnicu „Problem s vodom“. Glavni su junaci Željko i Marina, koji su jednog dana spasili grad zapao u velike probleme.
Tijekom tjedan dana od 12. do 18. svibnja, pod okriljem teme „Lov na slova“ održano je više od 70 programa poticanja na čitanje. Glavna programska okosnica bila je ulična umjetnost.
I u nedjelju je od 8 do 20.30 sati otvoren je bogat prodajni dio Librića u Circolu, gdje je izloženo oko četiri tisuće naslova slikovnica i knjiga za djecu i mlade koji su ponuđeni publici po posebno povoljnim cijenama.
10:27Prije 44 d18.05.2025
Na Pikniku s autorom, uz pomoć Librice Iris i šest volontera koji su čitali te brdo znatiželjne djece „na osmom pulskom brdu knjiga“ Želimir Periš je predstavio i svoju slikovnicu „Dan kad se ugasio ekran“ (Naša djeca). Knjigu je ilustrirala Monika Markić, a priča je to o Vjeranu, dječaku koji ne može zamisliti život bez ekrana, ili kako kažu njegovi djed i baka „bleji u ekran kao tele u šarena vrata“.
Ali, sve se mijenja kada je vozač bagera presjekao kabel za struju jer nije gledao kuda vozi, nego je gledao u mobitel, i - grad je cijeli vikend ostao bez struje. Umjesto dosade, Vjeran „bez ekrana“ otkriva uzbuđenje i zabavu u stvarnom svijetu, čitanju stripova, igranju društvenih igara, aktivnostima i druženju s obitelji...
Na kraju, ono što je na početku trebao biti najgori mogući vikend, postao je zapravo najbolji mogući vikend u životu. Vjeran je naučio da je važan balans između čitanja, igranja i gledanja u ekran. S time su se složila i djeca u publici i velikim aplauzom prihvatila poruku o potrebi da se uspostavi ravnoteža između virtualnog svijeta i stvarnog života.
Maja Biondić na Piknik je donijela svoju autorsku slikovnicu „Brod za avanture“ (Knjiga u centru). O svojoj priči „o mašti koja nas može odvesti puno dalje nego što mislimo i govori o običnom odrastanju jedne obične djevojčice u brodu za pomalo neobična putovanja“, autorica je kazala: „Htjela sam doprijeti i do odraslih kojima je još uvijek važan povratak u djetinjstvo.“ Susret s autoricom vodio je Librić Jan, a djeca su, uz ostalo, Maju Biondić pitala kako to crta i piše tako perfektno?
Foto: Petra Tadić
Danas je na Pikniku predstavljena i slikovnica o likovnoj umjetnosti književnice Sanje Lovrenčić i ilustratora Dominika Vukovića „U ritmu meandra s Julijem Kniferom“ (Mala zvona). Ovu slikovnicu, koja prikazuje opus jednog od najoriginalnijih i najcjenjenijih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća i donosi priču o Juliju Kniferu i njegovim čuvenim meandrima, predstavili su Dominik Vuković, likovni umjetnik i Librica Iris.
„Meandar je antički ukras, meandar nema ni početak ni kraj. Meandar je početak do kojeg je stigao Julije Knifer, slikar koji je cijeli svoj život slikao meandre i zapisivao svoje misli uz njih. Meandar je i misterij koji može predstavljati nešto drugo, nepoznanica unutar sebe, a ima ga i u labirintu.
Meandar je uspon i silazak, put u nepoznato ili poznato kroz puno različitih zavoja. Za Julija Knifera meandar je bila ideja, izazov i inspiracija, i zato ih je napravio toliko i radio ih je stalno“, objasnio je Dominik Vuković, kojeg zovu i Domingo, a s djecom je razgovarao i o svim mogućim nijansama bijele i različitim tonovima crne boje.
Objasnio je i zašto je odlučio biti slikar te kako izgleda slikarov radni dan. „Slikanje je i ljubav prema gledanju stvari oko sebe. To je i zanimanje u kojem se može raditi zaista sve“, kazao je Domingo i crtajući na sceni poručio: „Kad nemaš ideju moraš je naći. Ideja neće uvijek doći do tebe. Moraš se boriti za nju.“
Poslijepodne je Dominik Vuković u Urbanom Libriću na terasi Circola vodio radionicu murala „Slika od geometrijskih oblika“. Polaznici su istraživali stvaralaštvo Julija Knifera i naučili kako mural može biti više od pukog oslikavanja zida, odnosno kako može prenositi priču, ideju ili čak filozofiju.
Zanimljive papirnate figurice izradila su djeca iz 5.c OŠ Tone Peruška u radionici izrade papirnatih igračaka „Papertoy Ptić“, koju je vodio zagrebački umjetnik Marko Zubak, jedan od najboljih autora svjetske „paper toys“ scene.
Svatko je napravio i kući odnio svoga Ptića, a njegova se radionica nastavila kroz akciju „Ptić okolo po Puli!“. Jer, svi su pozvani da svog Ptića odvedu u šetnju, fotografiraju ga u gradu, u prirodi, u svom domu ili na neočekivanim lokacijama. „Podijelite svoje fotografije i neka se Ptići razlete svuda! Pridružite nam se i oživite svog Ptića – na papiru i u prostoru oko nas!“, pozvao je sve Marko Zubak.
Foto: Petra Tadić
Dan je završen u Librić teatrinu gdje je gostovala predstava „Dome, slatki dome“ Dječjeg kazališta Dubrava, nastala po istoimenoj slikovnici Svjetlana Junakovića. Redateljica Katarina Madirazza i autorica dramatizacije Danijela Evđenić i glume u predstavi te su potpisale i izbor glazbe.
Kazališna je to priča o maloj mišici, koja odluči negdje drugdje potražiti svoj novi dom. Na svom putovanju susreće različite životinje, a dinamične scene pune neočekivanih obrata, plesa i akrobatike, otkrivaju kako žive različite životinje i koje ljudske osobine u njima možemo prepoznati. No to je u konačnici i priča o tome kako doživljavamo svoj dom i što on za nas znači. Scenografija i kostimografija predstave djelo su Marte Dolenčić i Magdalene Biškup.
Librić ima i bogati prodajni dio koji je u Circolu otvoren i u subotu i nedjelju od 8. do 20.30 sati, a izloženo je oko četiri tisuće naslova slikovnica i knjiga za djecu i mlade koji su ponuđeni publici po posebno povoljnim cijenama.
Sve informacije o programima i gostima 18. Monte Librića moguće je pratiti na web stranici ovdje, te društvenim mrežama.
"Umag je naše čudo na moru jer njegov SDP-ov gradonačelnik Vili Bassanese promiče ne samo turizam kao i sve njegove kolege na Jadranu već i industriju u svom zaleđu gdje je smještena druga najjača kemijska industrija u Hrvatskoj, odmah iza daleko većeg Zagreba"
U ime Grada Rovinja-Rovigno učenicima su čestitali te im se uvodno obratili gradonačelnik Emil Nimčević i njegova zamjenica Gianfranca Šuran koji su ovim putem pohvalili i mentore koji ih svakodnevno prate.
Cilj zakona je bolja zaštita potrošača, no istovremeno uvodi stroža pravila za banke i kreditne institucije, što znači i strože uvjete za sve koji planiraju zaduživanje.
Ovim projektom vrijednosti 4.212.354,39 eura, od kojih bespovratna EU sredstva iznose 3.383.996,60 eura, energetski će se obnoviti zgrada Društvenog centra Karlo Rojc što će rezultirati smanjenjem potrošnje energije, smanjenjem troškova za grijanje te poboljšanjem uvjeta u zgradi za sve korisnike.
Iznajmljivač bi se trebao potpisivati punim imenom i prezimenom, a njegovi osobni podaci i podaci agencije trebali bi se nalaziti na svim promotivnim materijalima, uključujući i društvene mreže i internetsku stranicu putem koje se oglašava.
Bogat program Ljetnog kina u Rovinju i ove je godine pripremljen u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja – Rovigno, a za ljubitelje filmova svih generacija pomno su odabrana 24 filmska naslova te je pripremljeno čak 50 filmskih projekcija.
Ovogodišnji lineup donosi zanimljiv spoj izvođača iz Bosne i Hercegovine, SAD-a, Italije i Austrije, a kroz četiri večeri festivala posjetitelji će uživati u raznolikim jazz izražajima.
Iva Šimić Šakoronja i Gloria Dubelj širu su pažnju domaće javnosti privukle zahvaljujući urnebesnim viralnim skečevima na TikToku, a u predstavi tumače uloge dviju prijateljica, majki i čistačica koje su u nekoliko navrata pokušale postati i glumice.