Zavičajni muzej Poreštine: Najveća ulaganja u kulturnu baštinu u posljednjih 80 godina

Ravnateljica Elena Uljančić: "Muzeji nisu samo čuvari prošlosti, već živi prostori zajednice".

Grad Poreč

20 Svibanj 2025 I 19:15

Zavičajni muzej Poreštine: Najveća ulaganja u kulturnu baštinu u posljednjih 80 godina
Foto: Grad Poreč

Međunarodni dan muzeja obilježavao se protekle nedjelje, 18. svibnja, povodom čega prenosimo razgovor s ravnateljicom Zavičajnog muzeja Poreštine, dr.sc. Elenom Uljančić o planovima Muzeja, ulaganjima i obilježavanju.

ZAVIČAJNI MUZEJ POREŠTINE NAJSTARIJI JE MUZEJ U ISTRI – U KAKVOM RASPOLOŽENJU I S KAKVIM AKTIVNOSTIMA OBILJEŽAVATE OVOGODIŠNJI DAN MUZEJA?

Ponosni smo što je naš Muzej prvi i utoliko i najstariji muzej u Istri. Ta nas činjenica dodatno i obvezuje. Svake godine obilježavamo Međunarodni dan muzeja stručnim vodstvima po lokalitetima Poreča i Poreštine koja su uvijek jako dobro posjećena.

Svi naši polaznici imaju jedinstvenu priliku čuti specijalna znanja o povijesti svog zavičaja. Ovogodišnji Dan muzeja obilježit ćemo 24. svibnja obilaskom bogatih kulturnih znamenitosti Kaštelira i Labinci. Koristim ovu priliku kako bih pozvala sve zainteresirane da nam se pridruže.  

GRAD POREČ KONTINUIRANO ULAŽE U KULTURU – OD OBNOVE ZGRADE MUZEJA DO CENTRA LA MULA DE PARENZO. KOLIKO VAM TA PODRŠKA ZNAČI U SVAKODNEVNOM RADU?

Imamo privilegiju moći dati svoj stručni prinos u razdoblju kada je Grad Poreč na čelu s gradonačelnikom Lorisom Peršurićem hrabro odlučio otvoriti vrata tako brojnim, kompleksnim i financijski zahtjevnim projektima kao što su oni građevinske obnove spomenika kulture. To su složeni projekti na kojima se radi dugi niz godina i provode se pod paskom brojnih stručnih tijela.

Ne postoji u Istri, ali i u gradovima našeg opsega, primjer tako opsežnih zahvata poput onog porečkog. Time se direktno doprinosi očuvanju naše povijesti i našeg posebnog identiteta. Nama je jako bitna suradnja s lokalnom zajednicom i pohvale koje smo od naših sugrađana dobili za projekte iznimno su nam dragocjene.

Foto: Grad Poreč

Suradnja s lokalnom zajednicom u osmišljavanju projekata u obliku kazivanja, doniranja predmeta za nas su od temeljne važnosti.  

Moramo istaći da je za nas ipak najzahtjevniji rad onaj na obnovi baroknog kompleksa obitelji Sinčić, sjedištu muzeja. S ponosom ističemo da samo nedavno potpisali ugovor vrijedan 2.500.000 eura koji je dijelom financiran sredstvima Europske unije. U ovoj fazi riješit ćemo pitanje provođenja instalacija po cijelom baroknom sklopu, a Muzej će dobiti i novu vanjsku stolariju što će zasigurno utjecati na njegovu estetiku.

SURADNJA S LOKALNOM ZAJEDNICOM I OBRAZOVNIM INSTITUCIJAMA TAKOĐER JE SNAŽNA. KOLIKO VAM JE VAŽNO DA MUZEJ BUDE ŽIVI PROSTOR, NE SAMO ZA TURISTE, VEĆ I ZA NAŠE SUGRAĐANE, POSEBICE DJECU I MLADE?

Naši sugrađani su naša vjerna publika s kojom ostvarujemo iznimno kvalitetne kontakte u sklopu pedagoškog programa koji provodimo u Centru za posjetitelje „La mula de Parenzo“.

Osim tematskih kostimiranih obilazaka povijesne jezgre koje će ove godine zajedno s nama osmisliti i provoditi naši sugrađani, u Centru je uvijek prepuno djece predškolskog uzrasta, školaraca koji dolaze u sklopu provođenja zavičajne nastave, a provode se i brojne tematske radionice za odrasle. Od 2023. godine do danas na raznim manifestacijama u Centru sudjelovalo je aproksimativno 1000 djece, 150 odraslih, 600 turista....

Može se reći da je Centar za posjetitelje „La mula de Parenzo“ postao nezaobilazno mjesto za sve porečke odgojne i obrazovne institucije u Poreču i na Poreštini.

Foto: Grad Poreč

KOJI SU KONKRETNI REZULTATI TIH ULAGANJA KOJE GRAĐANI MOGU VIDJETI I OSJETITI?

Možemo sa sigurnošću ustvrditi da je ovo za Poreč razdoblje najvećih ulaganja u obnovu spomeničke baštine u posljednjih 80 godina. Rijetki su gradovi koji se mogu pohvaliti otvaranjima dvaju stalnih postava u samo godinu dana. Lanjske godine smo u selu Rakovci otvorili Memorijalnu kuću narodnog heroja Joakim Rakovca gdje se tematizira narodnooslobodilačka borba i lik i djelo spomenutog heroja.

Drugi postav, koji je privukao veliki broj Porečana i ostalih posjetitelja, onaj je o kulturi stanovanja u Romaničkoj kući u Poreču. Izradi oba postava su prethodila izrazito zahtjevne građevinske sanacije zgrada koje su zaštićena kulturna dobra. 

KAKVI SU VAM PLANOVI ZA BUDUĆNOST? MOŽEMO LI OČEKIVATI NOVE PROJEKTE, IZLOŽBE I DOGAĐANJA KOJI DODATNO OBOGAĆUJU KULTURNI ŽIVOT GRADA KOJI CIJENI I ČUVA SVOJU BAŠTINU?

Muzejski stručni tim itekako ima velike planove. Osim radova na sanaciji spomenika provodimo arheološka istraživanja na značajnim lokalitetima grada i njegove okolice. Izdavački projekti su vrlo brojni. Keramičarske radionice su sve posjećenije. Nastavit ćemo s organizacijom znanstvenih skupova, izložaba, a nadamo se da ćemo obnoviti i kuću Dva sveca.

Foto: Grad Poreč