U Puli otvorena izložba 'SAPPHIC SESSIONS' kao uvod u Mjesec ponosa
Kroz ovu suradnju još jednom se potvrđuje važnost queer umjetničkih glasova i kulturne reprezentacije, posebice u vremenu kad su prava LGBTIQ+ osoba sve češće meta političkih i društvenih napada pa su izložbe poput ove nužne za očuvanje prostora slobode, senzualnosti i pripadanja.
IstraIN
2 Lipanj 2025 I 22:00
Foto: Udruga Proces
U četvrtak 29. svibnja u Galeriji HUiU otvorena je izložba SAPPHIC SESSIONS autorice Helene Janečić, u organizaciji udruge Proces i Hrvatskog udruženja interdisciplinarnih umjetnika.
Izložba je okupila brojne posjetitelje koji su prepoznali važnost i snagu iskrenog, queer i feminističkog izraza u suvremenoj umjetnosti.
U organizaciji udruge Proces, u petak 13. lipnja 2025. u 21:00 sat u galeriji Makina u Puli otvara se izložba fotografija QUEER me UP (before you go go) autora Sanjina Kaštelana.
Ove fotografije svojevrsni su hommage prvoj Povorci ponosa u Puli, koja se održala 22. lipnja 2024. godine te je obilježila povijesni trenutak za LGBTIQ+ zajednicu u ovome gradu.
15:12Prije 146 d01.06.2025
U središtu ove izložbe nalazi se seksualnost, no ne kao objektifikacija, već kao nježno, iskreno i senzualno istraživanje iskustva iz perspektive lezbijki. Janečić svojim crtežima i akvarelima odvodi izvan heteronormativnih prikaza, u prostore autentične queer žudnje, nježnosti i bliskosti.
Bitno je napomenuti kako se ovdje ne prikazuju idealizirane slike “ženstvenih lezbijki” kakve su kroz povijest bile oblikovane pogledom muškarca, već stvarne, svakodnevne figure: butch i femme žene, rodno fluidne osobe, tijela u svim oblicima i nijansama.
Prve Ciacole bit će s Lejlom Kalamujić, spisateljicom i dramatičarkom iz Sarajeva, koja će nam 18. ožujka u Galeriji Cvajner s početkom u 20 sati donijeti uvid u svoj opus, osobno književno putovanje i promišljanja o aktualnostima u LGBTIQ+ svijetu.
07:20Prije 228 d12.03.2025
U intimnim kadrovima - na kauču, u zagrljaju, uz kućne ljubimce – umjetnica slavi život, ljubav i tjelesnost onih koje su povijest i kultura često ignorirali ili prikazivali iskrivljeno.
Janečić vizualno artikulira queer žudnju te aktivno upisuje lezbijsko iskustvo u povijest umjetnosti, mijenjajući pritom i samu estetiku stripa. Njezin je rad nježan, ali subverzivan; političan i veoma osoban.
Izložba je popraćena predstavljanjem knjige erotskih crteža koja se također može kupiti, čime autorica dodatno širi dostupnost sadržaja koji je povijesno bio uskraćen lezbijskim osobama.
Kroz ovu suradnju još jednom se potvrđuje važnost queer umjetničkih glasova i kulturne reprezentacije, posebice u vremenu kad su prava LGBTIQ+ osoba sve češće meta političkih i društvenih napada pa su izložbe poput ove nužne za očuvanje prostora slobode, senzualnosti i pripadanja. Izložba SAPPHIC SESSIONS otvorena je za javnost do 17. lipnja.
"Ovom prilikom podsjećamo također da je lipanj Mjesec ponosa te pozivamo sve osobe da nam se pridruže i na drugoj PULSKOJ POVORCI PONOSA koja će se održati 21. lipnja 2025. godine. Prosvjed je nastavak ovog umjetničkog, političkog i ljubavnog procesa – vidimo se na Prajdu!", poručili su iz Udruge Proces.
U Rovinju je 34-godišnja vozačica s čak 2.58 promila alkohola izgubila kontrolu nad autom, prešla preko kružnog toka i sletjela s ceste. Srećom, nitko nije ozlijeđen.
Spektakularan pogodak Antonija Maurića iz slobodnog udarca obilježio je pobjedu Istre 1961 nad Lokomotivom u 11. kolu SuperSport HNL-a. Mlada nada pulskog kluba sjajno je pogodila rašlje s 25 metara i kreirala gol koji mnogi već nazivaju – pogotkom sezone.
Radi sigurnosti stanovništva, Grad Pula je donio odluku o preventivnoj prisilnoj evakuaciji. Procjenjuje se da će evakuacija obuhvatiti oko 70 obitelji — približno 200 građana.
U prometnoj nesreći koja se u četvrtak dogodila u središtu Poreča, teško je ozlijeđena 84-godišnja pješakinja na koju je naletio automobil, a unatoč naporima liječnika, žena je tijekom jučerašnjeg dana preminula
Osim remećenja bioritma pomicanje sata ima ozbiljan utjecaj na zdravlje rekla je za Media servis neurologinja i somnologinja sa Zavoda za poremećaje spavanja u klinici za psihijatriju Vrapče Marina Mioč.
"Pridružite nam se na uzbudljivom i mračnom putovanju kroz povijest najpoznatije gotičke novele svih vremena – „Drakula” irskog književnika Abrahama Brama Stokera", poručuju iz rovinjske knjižnice.
Koncert će se održati ove subote u 19 sati u Dvorani Adris u Rovinju, a maestro Brajković poručuje: "Svi su dobrodošli na koncert, ulaz je slobodan, a mjesta ima dovoljno. Bilo bi mi jako drago da ljudi dođu u što većem broju!"