Kako su Castropole vladale Pulom: Javna predavanja u čast povijesti
U srednjovjekovnim regijama gdje su urbani centri cvjetali kao autonomne komune, građanske slobode često su ustupale mjesto nasljednim sinjorijama, a dinastije lokalnih velikaša vješto su se koristile krizom republikanskih institucija kako bi splele mrežu vlastite moći.
Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u povodu tridesete godišnjice djelovanja provodi u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Pula ciklus javnih predavanja u kojem njegovi profesori i suradnici izlažu o temama kojima se bave u svom znanstvenom i nastavnom radu.
U ponedjeljak, 9. lipnja 2025. u 18 sati u Središnjoj knjižnici dr. sc. Josip Banić održat će predavanje Obitelj Castropola i srednjovjekovna Pula: uspon i pad jedne istarske sinjorije.
Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli povodom tridesete godišnjice djelovanja provodi u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Pula ciklus javnih predavanja u kojem njegovi profesori izlažu o temama kojima se bave u svom znanstvenom i nastavnom radu.
09:06Prije 85 d29.03.2025
U srednjovjekovnim regijama gdje su urbani centri cvjetali kao autonomne komune, građanske slobode često su ustupale mjesto nasljednim sinjorijama, a dinastije lokalnih velikaša vješto su se koristile krizom republikanskih institucija kako bi splele mrežu vlastite moći.
Taj fenomen, koji je najspektakularnije procvjetao u velikim urbanim središtima poput Milana, Verone ili Firence, nije mimoišao ni rubne, ali ne manje intrigantne regije poput Istre.
U žarištu predavanja bit će upravo politička i društvena preobrazba srednjovjekovne Pule tijekom 13. i 14. stoljeća, turbulentnoga razdoblja kada se lokalna aristokratska obitelj Castropola – s nevjerojatnom političkom pronicljivošću – postupno uzdiže do vlasti u gradu, stvarajući jedinu istarsku gradsku sinjoriju.
Njezin konačan pad i dramatičan izgon iz grada 1331. nepovratno su Pulu uvukli u trajnu mletačku orbitu moći. Posebice će biti predstavljeni novootkriveni povijesni dokumenti pronađeni tijekom arhivskih istraživanja u okviru istraživačkog projekta Fontes Istrie medievalis, koji će ovom prilikom također biti detaljno predstavljen.
Josip Banić je doktor srednjovjekovnih studija, znanstveni suradnik pri Institutu za povijesne studije ZRS Koper te glavni istraživač na projektu Fontes Istrie medievalis pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
Njegovi istraživački interesi usmjereni su na političke, pravne i društvene strukture srednjovjekovnog sjevernog Jadrana. Autor je brojnih znanstvenih radova, kao i nagrađene monografije Barmecidal Margraviate (2023.). Od 2021. do 2024. bio je poslijedoktorand, zatim suradnik na projektu Hrvatske zaklade za znanost provođenom na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Puli.
Za sve građane koji ne upravljaju automobilom ili nemaju drugog načina da odu na poslijepodnevno kupanje na omiljene im rabačke plaže, Grad Labin je osigurao sufinanciranje dodatnih polazaka autoprijevoznika Arriva.
Prva ekološka akcija zakazana je za 28. lipnja 2025. u Limskom zaljevu, a akcija će trajati od 9 do 11 sati te se očekuje sudjelovanje više od 20 ronioca iz različitih ronilačkih klubova.
Bjesnoća je virusna zarazna bolest, opasna zoonoza od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi. U svjetskim razmjerima predstavlja jednu od najznačajnijih zoonoza s preko 55 000 slučajeva u ljudi godišnje.
Pristup digitalnim izdanjima dnevnih tiskovina i časopisa omogućen je na računalima i tabletu u Središnjoj knjižnici, Čitaonici kluba umirovljenika i Knjižnici Veruda.
Također, podsjećaju da je u tijeku revizija cjelokupnog knjižničnog fonda te je Općeznanstveni odjel Središnje knjižnice zatvoren za korisnike do 27. lipnja 2025.