Ljeto uz dobro štivo? Posjetite besplatne ljetne knjižnice na Hidrobazi i Fratarskom
Knjižničari pulske gradske knjižnice poručuju: "Uživajte u dugom toplom ljetu i uživajte u dobrim knjigama!"
IstraIN
13 Srpanj 2025 I 07:55
Grad Pula
I ovoga ljeta Gradska knjižnica i čitaonica Pula postavila je ljetne knjižnice na Hidrobazi, jednoj od najpopularnijih i najposjećenijih javnih gradskih plaža, i Fratarskom otoku, omiljenom ljetnom odredištu Puljana.
Osnovni cilj ovih ljetnih čitateljskih punktova je osigurati svima dostupnost knjiga tijekom ljetnih mjeseci, a ljetne knjižnice na kupalištima pokazale su se izuzetno dobrom praksom u promicanju čitanja jer je broj posuđenih i poklonjenih knjiga svake godine sve veći.
Cilj ove aktivnosti je unaprijediti informiranost turista i građana te osigurati kvalitetnije snalaženje kroz povijesnu jezgru grada, uz istodobno njegovanje kulturne i jezične posebnosti Pule.
Pula od 29. travnja do 9. svibnja donosi bogat program Dana grada – od prvomajske fešte u Šijanskoj šumi i koncerata na Hidrobazi do kulturnih, sportskih i zabavnih sadržaja na brojnim lokacijama.
14:37Prije 20 d29.04.2026
Obje knjižnice su namijenjene svima zainteresiranima pa čitatelji mogu besplatno i samostalno posuditi knjige koje žele, bez potrebe da se učlanjuju u knjižnicu. Knjige se posuđuju po principu malih besplatnih knjižnica: nakon što odabrane knjige pročitate, vratite ih, poklonite prijatelju, ponesete kući ili zamijenite knjigom koju ste već pročitali.
U besplatnim ljetnim knjižnicama čitatelje čekaju romani na hrvatskom, talijanskom, engleskom i njemačkom jeziku, knjige za djecu i mlade, slikovnice za najmlađe, stripovi... naslovi za opuštanje i uživanje u hladovini ili na plaži.
Ljetna knjižnica Hidrobaza smještena je u ugostiteljskom objektu uz plažu za pse, prema lučici Štinjan, a postavljena je početkom lipnja. Iz te besplatne ljetne knjižnice svi zainteresirani mogu knjige i slikovnice posuđivati u radno vrijeme beach-bara za pse do kraja ljetne sezone.
Knjigu na sunce! - Ljetna knjižnica na Fratarskom otvorena je 9. srpnja te će se iz nje knjige moći posuđivati do kraja ljetne sezone na Fratarskom. Knjižnica se, već tradicionalno, nalazi uz recepciju, otvorena je 24 sata te je nastavak devetogodišne suradnje s ciljem promocije knjižnice, knjige i čitanja te dodatne ponude posjetiteljima Fratarskog otoka.
U Puli se pokreće čitateljski klub na hrvatskom jeziku za strance, raseljene i povratnike, a prvi susret održat će se 23. travnja u sklopu Noći knjige.
17:23Prije 30 d19.04.2026
Knjižničari pulske gradske knjižnice poručuju: "Uživajte u dugom toplom ljetu i uživajte u dobrim knjigama!"
Riječ je o večeri tehničke preciznosti, izražajne snage i stilskog raspona, a na programu su odabrani ulomci iz poznatih baletnih i operno-baletnih naslova.
Nakon nestabilnog razdoblja, Istru očekuju sunčaniji i topliji dani. Temperature će rasti do 26 stupnjeva, no u gorju su i dalje mogući lokalni pljuskovi.
Sve je krenulo pobjedom na Pordenone Rock Contestu, nakon čega bend dobiva pozivnicu za veće natjecanje u Vicenzi. Iako su znali da ih čekaju veliki troškovi puta, smještaja i hrane, članovi benda nisu dvojili ni sekunde.
Program započinje pripovijedanjem autorske slikovnice „Djevojčica s baterijom“, kroz koju se djeci na njima prilagođen način približava važnost odmora i ravnoteže između igre, aktivnosti i opuštanja.
Ovogodišnje izdanje festivala nosi nazive „Od kamena i željeza” i „Nit, maslina i tradicija”, a oba dana započinju svečanim otvorenjem u 18 sati uz nastupe folklornih skupina.
U riječkom HNK Ivana pl. Zajca doživio sam večer punu emocija, uspomena i velikih pjesama, a legendarna Iva Zanicchi pokazala je svu širinu svog umjetničkog talenta i karizme koja traje desetljećima.
Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana muzeja ponovno će podsjetiti kako muzeji nisu tek čuvari prošlosti, već važni kulturni i društveni prostori koji aktivno sudjeluju u oblikovanju suvremenog društva.