„Mala bara, puno Krokodila“: nova izložba Bojana Šumonje
Izložba jednog od najprepoznatljivijih suvremenih istarskih i hrvatskih umjetnika, Bojana Šumonje, otvara se u petak, 7. studenoga u 19 sati, u Dnevnom boravku Rojca u Puli.
IstraIN
5 Studeni 2025 I 22:00
Foto: DC Rojc
U petak, 7. studenoga u 19 sati, u Dnevnom boravku Rojca u Puli otvara se izložba „Mala bara, puno Krokodila / Small pond, full of Crocodiles“ Bojana Šumonje, jednog od najprepoznatljivijih suvremenih istarskih i hrvatskih umjetnika.
Izložba donosi nove radove koji slikarskim, prostornim i konceptualnim postupcima istražuju stanje svijeta, tematizirajući kontrolu, otuđenje, konzumerizam, medijsku buku i društvenu tjeskobu.
U Dnevnom boravku Rojca otvorena je izložba Bojana Šumonje „Mala bara, puno Krokodila“, koja novim slikarskim i prostornim radovima propituje kontrolu, otuđenje, konzumerizam i društvenu tjeskobu.
22:15Prije 271 d09.11.2025
Naslov duhovito označuje skučen prostor s previše aktera i sukobljenih interesa, metaforu društvene stvarnosti obilježene nesigurnošću i kontrolom. Postav propituje granicu između stvarnosti i njezine distopijske refleksije te poziva na promišljanje o smislu, moći, identitetu i konzumerizmu.
Izložba je otvorena do 4. prosinca, radnim danom od 9 do 21 sat,a ulaz je slobodan.
Manifestacija Chili Fest "Pinguente Piccante" održat će se 11. rujna u Buzetu, a Grad je raspisao javni poziv za korištenje javnih površina za ugostiteljske i trgovačke sadržaje. Prijave su otvorene do 14. kolovoza u 14 sati.
Njezina poezija i eseji objavljivani su u književnim časopisima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Turskoj i Grčkoj, a uz književni rad zaposlena je u Muzeju grada Zenice.
Naša sugrađanka osvojila je prvo mjesto na 19. međunarodnoj književnoj manifestaciji "Bdijenje Kokinskih zora" u Kumanovu, gdje je njezina pjesma proglašena najboljom među čak 200 pristiglih radova.
Protekli vikend na području Općine Marčana obilježile su dvije posjećene manifestacije koje su spojile istarsku tradiciju, domaću gastronomiju i glazbu Olivera Dragojevića. Organizatori najavljuju nastavak bogatog ljetnog programa.
Turistička zajednica Kvarnera pokrenula je video serijal Nona Chef, koji donosi autentične recepte, uspomene i životne priče kvarnerskih nona. Cilj je sačuvati bogatu gastronomsku baštinu i približiti je novim generacijama.