INK Pula: Roberta Milevoj nominirana za Godišnju nagradu za suvremeni ples za 2025. godinu
Nagrade donose presjek najznačajnijih umjetničkih ostvarenja na hrvatskoj suvremenoj plesnoj sceni u protekloj godini. O nominacijama i nagradama odlučuje stručan, neovisan i međunarodni žiri koji vrednuje prijavljena ostvarenja realizirana tijekom 2025. godine.
Roberta Milevoj nominirana je za Godišnju strukovnu nagradu za suvremeni ples za 2025. godinu u kategoriji Najbolja izvedba, za izvedbu u predstavi „S Robertom“, u kojoj potpisuje koreografiju, tekst i izvedbu. Predstava je nastala u koprodukciji Istarskog narodnog kazališta Gradskog kazališta i Umjetničke organizacije Nikad kraja.
Nagrade donose presjek najznačajnijih umjetničkih ostvarenja na hrvatskoj suvremenoj plesnoj sceni u protekloj godini. O nominacijama i nagradama odlučuje stručan, neovisan i međunarodni žiri koji vrednuje prijavljena ostvarenja realizirana tijekom 2025. godine.
Dodjela nagrada održat će se 24. siječnja s početkom u 20 sati u Zagrebačkom plesnom centru, a u organizaciji Udruge plesnih umjetnika Hrvatske (UPUH) i Udruge profesionalnih plesnih umjetnika PULS (UPPU PULS). „S Robertom“ plesni je solo u kojem istraživanje prošlosti označava temelje projiciranja i stvaranja izvedbenog djela i koreografskog vokabulara u sadašnjosti.
Drugim riječima, kroz istraživanje dubine vlastitog emotivnog i mentalnog prostora autorica stavlja vlastitu povijest i iskustvo u suodnos sa scenskom izvedbom, pronalazeći inspiraciju kako u kontinuitetu bavljenja s plesom, tako i u malim, svakodnevnim stvarima (fusnotama) iz privatnog života.
Kao konceptualna okosnica rada tako se uspostavlja autoreferencijalnost, a sama izvedba svojevrsno je suočavanje s Robertom unutar i izvan plesa, ali i putovanje kroz dva desetljeća autoričinog rada na profesionalnoj plesnoj sceni.
U produkciji predstave surađivali su dramaturg Luka Bosanac, autor glazbe Nenad Sinkauz, oblikovatelj svjetla Anton Modrušan, kostimografkinja Desanka Janković i govorna savjetnica Jadranka Đokić.
Noćašnje nevrijeme donijelo je obilnu kišu diljem Istre, a najviše je palo na Rovinjštini gdje je u Kalandri izmjereno više od 80 milimetara oborina. Za riječku regiju, koja obuhvaća i Istru, na snazi je narančasto upozorenje zbog mogućih grmljavinskih nevremena i jakog vjetra.
Dosadašnja istraživanja pokazala su da je uljara raspolagala s čak deset tijeskova odnosno preša za preradu maslina, što je svrstava među najveće poznate uljare rimskog doba.
Nakon što je slučaj zlostavljanja psa u Balama izazvao val reakcija u javnosti, policija je uhitila 21-godišnjaka koji se dovodi u vezu s događajem. Informaciju o uhićenju potvrdili su nam iz Policijske uprave istarske.
Član Judo kluba Istarski borac Dominik Družeta osvojio je brončanu medalju na Europskom kupu za seniore u Sarajevu. Do odličja je stigao nakon četiri pobjede i slavlja u borbi za treće mjesto protiv reprezentativnog kolege Dana Koncilije.
Organizatori pozivaju građane da podrže lokalne proizvođače i opskrbe se svježim domaćim proizvodima, uz nadu da će vremenske prilike biti naklonjene održavanju još jednog uspješnog izdanja eko tržnice.
Knjige, uspomene i razgovor spojili su korisnike Doma za starije osobe „Domenico Pergolis“ u Rovinju kroz novi ciklus čitateljskih susreta na talijanskom jeziku. Program potiče druženje, razmjenu životnih iskustava i očuvanje sjećanja kroz književnost.