Peršurić: 'Poreč kao grad snažnog gospodarstva i poduzetništva, ali i visoke kvalitete života'

Tijekom predstavljanja, Peršurić je naglasio da se Poreč u posljednjih nekoliko godina profilirao kao atraktivna destinacija za investitore – trend koji planira dodatno ojačati daljnjim razvojem gospodarskih zona.

Ena Piglić
Ena Piglić

2 Svibanj 2025 I 16:37

Peršurić: 'Poreč kao grad snažnog gospodarstva i poduzetništva, ali i visoke kvalitete života'
Foto: IDS

Loris Peršurić danas je predstavio drugu točku svog političkog programa za naredne četiri godine – viziju snažnog i održivog gospodarskog razvoja Poreča, grada koji već sada prednjači po broju poduzetnika i obrtnika po stanovniku u Istri.

U središtu ove točke nalazi se ambicija da Poreč ostane vodeće mjesto za poslovanje, ali i grad u kojem svaki razvojni iskorak ide ruku pod ruku s očuvanjem javnog prostora i kvalitete života za sve građane.

Tijekom predstavljanja, Peršurić je naglasio da se Poreč u posljednjih nekoliko godina profilirao kao atraktivna destinacija za investitore – trend koji planira dodatno ojačati daljnjim razvojem gospodarskih zona.

U fokusu su konkretna ulaganja u infrastrukturu i proširenje postojećih zona, kao i otvaranje novih lokacija koje će biti posebno prilagođene malim i srednjim poduzetnicima.

Poseban naglasak stavlja se na mlade i poduzetnike početnike, kojima će Grad, uz osigurane prostore, pružiti i poticajno poslovno okruženje.

„Naš je cilj stvoriti još povoljnije uvjete za sve koji žele raditi, razvijati se i zapošljavati. Gospodarski razvoj ne smije biti svrha sam sebi – on mora služiti kvaliteti života građana“, istaknuo je Peršurić.

Poreč dodatno jača podršku poduzetnicima svih generacija

Porečki Program poticanja razvoja poduzetništva i dalje će biti ključni alat za konkretno poticanje gospodarstva.

Poduzetnicima će biti dostupne potpore za osnivanje novih obrta i tvrtki, za pripremu i provedbu EU projekata, za izradu web stranica i web trgovina, te za uvođenje inovacija i nabavu opreme.

Poticat će se i postavljanje fotonaponskih elektrana, kao i očuvanje tradicijskih i umjetničkih obrta. Poduzetnice početnice dobit će dodatnu podršku kroz subvencije za boravak djece u vrtiću.

U odnosu na dosadašnje mjere, uvedene su i nove – potpore za obnovljive izvore energije te povećanje iznosa potpore za poduzetnike početnike starije od 54 godine za čak 30 posto. Usto, pokreće se i program mentorstva za mlade, kako bi im se olakšao ulazak na tržište i potaknuo razvoj njihovih poslovnih ideja.

Gospodarski rast i očuvanje javnog prostora idu zajedno

Poduzetnicima će i dalje biti dostupna kreditna linija "Poduzetnik Istarska županija", koja subvencionira kamatu za investicije i trajna obrtna sredstva – mjera koju je prošle godine koristilo više od 50 porečkih gospodarstvenika.

„Grad će biti partner svima koji žele pokrenuti posao, investirati i zapošljavati“, poručio je Peršurić, dodajući kako su gospodarske politike usmjerene i na sektor ugostiteljstva, kroz promotivne aktivnosti i stvaranje poticajnog okruženja.

No, razvoj gospodarstva ide ruku pod ruku s razvojem javnog prostora. U tom je kontekstu posebno izdvojena Peškera – vrijedan prostor u samom srcu Poreča koji će ostati u funkciji građana.

„Peškera je prostor koji mora ostati otvoren za sve – za kulturna i sportska događanja, za druženja, za život. Upravo to ćemo osigurati kroz Urbanistički plan uređenja“, istaknuo je Peršurić.

U zaključku, još jednom je podvukao ključnu poruku: „Gospodarski razvoj mora biti u službi čovjeka. Naš zadatak je stvarati okruženje u kojem se poduzetništvo potiče i razvija, ali u kojem istovremeno čuvamo ono što čini Poreč posebnim – prostor, zajednicu i kvalitetu života'', zaključio je Peršurić.