FOTO/VIDEO Čak 500 volontera posadilo preko 1600 sadnica na opožarenom pulskom području
Šuma u Valdebeku stradala je u velikom požaru 2022. godine kada je izgorjelo preko 20 hektara borove šume. Brojni volonteri sada su se odazvali pozivu organizatora i zajedno, uz stručnu pomoć šumara Hrvatskih šuma i izviđača, u tri dana posadili čak 1600 sadnica autohtonog hrasta crnike i medunca.
Završena ja velika trodnevna akcija pošumljavanja požarišta u Valdebečkoj šumi kraj Pule koju su u sklopu projekta CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativnog programa Šumoborci organizirali Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i kreativna agencija HEARTH u suradnji s gradom Pulom, Odredom izviđača „Istra“ Pula i Odredom izviđača pomoraca „Uljanik“.
Šuma u Valdebeku stradala je u velikom požaru 2022. godine kada je izgorjelo preko 20 hektara borove šume. Brojni volonteri sada su se odazvali pozivu organizatora i zajedno, uz stručnu pomoć šumara Hrvatskih šuma i izviđača, u tri dana posadili čak 1600 sadnica autohtonog hrasta crnike i medunca.
Pošumljavanje opožarenog područja započelo je još u listopadu prošle godine, kada je posađeno oko 300 novih sadnica, a do danas ih je posađeno ukupno 7.000. Plan je do kraja godine dodati još 3.000 sadnica, čime će biti obnovljena polovica opožarene površine.
09:46Prije 36 d08.02.2025
Akcije pošumljavanja u četvrtak i petak bile su primarno namijenjene lokalnim školama i partnerima te je u njima sudjelovalo više od 250 volontera Šumoboraca. Tako su u akcijama u četvrtak i petak, uz volontere Saveza izviđača Hrvatske i šumare Hrvatskih šuma, sudjelovali učenici i nastavnici OŠ Vidikovac iz Pule, OŠ Giuseppina Martinuzzi iz Pule, OŠ dr. Mate Demarin iz Medulina, Gimnazije Pula i Ekonomske škole Pula te zaposlenici Valamar Grupe i Arena Hospitality Grupe kao partneri projekta.
Prije samog početka akcije, svim sudionicima organizatori su podijelili tople napitke, vodu za piće, sendviče, radne rukavice, alat za sadnju i sadnice nakon čega su im izviđači i stručnjaci Hrvatskih šuma održali kraću edukaciju o važnosti šuma, njihovom uzgoju i održavanju, ali i razlozima zbog kojih šume stradavaju.
Prije same sadnje, održana je i pokazna vježba ispravne sadnje sadnica i postavljanja zaštitnih cijevi koje se stavljaju na posađene sadnice kako bi ih štitile od atmosferskih neprilika i divljači.
Volontere su na terenu posjetili i podržali i gradonačelnik Pule, Filip Zoričić i načelnik općine Medulin, Ivan Kirac koji su bili izrazito zadovoljni organizacijom i općenito brojem uključenih volontera.
Posljednja akcija, održana ovu subotu, okupila je stotine izviđača iz Pule, ali i izrazito veliki broj građana Pule i okolice koji su se odazvali pozivu organizatora. Čak 250 volontera u subotu uživalo je u sadnji novih sadnica, ali i spoznaji da su pomogli svojoj zajednici i svojoj prirodi.
„Važno je saditi drveće da pomognemo vegetaciju i prirodu i da opet imamo lijepe šume. Nakon ove ogromne katastrofe u kojoj nam je cijela šuma izgorjela ovo je odličan način da bar malo pomognemo.“ – izjavila je izviđačica Asja Burba iz Pule.
A da su jako zadovoljni suradnjom s izviđačima i lokalnom zajednicom te odazivom volontera i rezultatima akcije, potvrdila je i Upraviteljica Šumarije Pula, Irena Mišković iz Hrvatskih šuma. „Naši šumari već su prošle godine ovdje posadili više tisuća sadnica te smo isto organizirali nekoliko volonterskih akcija sadnje s Mjesnim odborom Valdebek, Odredom izviđača „Istra“ Pula i udrugom Zelena Istra pa nam je bilo zadovoljstvo sudjelovati i u ovoj zaista velikoj trodnevnoj akciji.
Iznenadio nas je odaziv volontera sada, nismo vjerovali da će ih doći toliko puno pa smo u nekoliko navrata morali donositi nove sadnice i zaštitnike kako bi svi imali dovoljno za posaditi. Iako smo za ova 3 dana predvidjeli sadnju 1500 sadnica, posadilo se više od 1600 i jako smo sretni zbog toga. Ovim akcijama ukupno smo posadili 10,000 sadnica na požarištu, a nastavit ćemo sadnju i dalje dok se u potpunosti ne pošumi čitavo požarište.“ – zaključila je Mišković.
Podsjetimo, projekt CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativni program Šumoborci, do sada su, u 4 godine trajanja, okupili više od 10,000 volontera koji su u 118 akcija pošumljavanja posadili 179,600 novih stabala.
Službeni pokrovitelji projekta su Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Projekt je na festivalu održivosti GREENCAJT osvojio glavnu nagradu za NAJBOLJU ZELENU KAMPANJU U HRVATSKOJ.
Prema izmjenama Zakona o lokalnim porezima koji je u primjeni od 1. siječnja 2025. godine, jedinice lokalne samouprave mogle su donijeti odluke o lokalnim porezima zaključno sa 28. veljače 2025. godine.
Međunarodni astronomski savez (IAU) potvrdio je otkriće novih 128 satelita oko Saturna čime se ukupan broj njegovih prirodnih mjeseca popeo na brojku od 274! Time je Saturn postao apslolutni rekorder u Sunčevom sustavu.
Ona spada u red najpoznatijih i najtiražnijih istarskih glazbenika s preko 60 godina umjetničkoga rada i prva je pjevačica koja je na području Istre počela snimati zabavnu glazbu.
Marko B. potpisuje singl „One More Time“ koji donosi melodičan spoj modernih produkcijskih elemenata i emotivnih, introspektivnih tekstova koji će sigurno odjeknuti kod svih ljubitelja dubokih, iskrenih priča.
Udruga tehničke kulture Galileo Galilei organizira radionicu “Nauči upravljati dronom” namijenjenu učenicima 8. razreda osnovnih škola te učenicima srednjih škola.
U sklopu projekta uz niz 'in situ' umjetničkih radionica održanih upravo na poluotoku Vižula, održane su kao novi segment i kulinarske radionice pripreme rimskih specijaliteta za djecu.