FOTO/VIDEO Čak 500 volontera posadilo preko 1600 sadnica na opožarenom pulskom području

Šuma u Valdebeku stradala je u velikom požaru 2022. godine kada je izgorjelo preko 20 hektara borove šume. Brojni volonteri sada su se odazvali pozivu organizatora i zajedno, uz stručnu pomoć šumara Hrvatskih šuma i izviđača, u tri dana posadili čak 1600 sadnica autohtonog hrasta crnike i medunca.

Anamaria Mofardin
Anamaria Mofardin

9 Veljača 2025 I 12:54

FOTO/VIDEO Čak 500 volontera posadilo preko 1600 sadnica na opožarenom pulskom području
Savez izviđača Hrvatske

Završena ja velika trodnevna akcija pošumljavanja požarišta u Valdebečkoj šumi kraj Pule koju su u sklopu projekta CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativnog programa Šumoborci organizirali Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i kreativna agencija HEARTH u suradnji s gradom Pulom, Odredom izviđača „Istra“ Pula i Odredom izviđača pomoraca „Uljanik“.

Šuma u Valdebeku stradala je u velikom požaru 2022. godine kada je izgorjelo preko 20 hektara borove šume. Brojni volonteri sada su se odazvali pozivu organizatora i zajedno, uz stručnu pomoć šumara Hrvatskih šuma i izviđača, u tri dana posadili čak 1600 sadnica autohtonog hrasta crnike i medunca.

Akcije pošumljavanja u četvrtak i petak bile su primarno namijenjene lokalnim školama i partnerima te je u njima sudjelovalo više od 250 volontera Šumoboraca. Tako su u akcijama u četvrtak i petak, uz volontere Saveza izviđača Hrvatske i šumare Hrvatskih šuma, sudjelovali učenici i nastavnici OŠ Vidikovac iz Pule, OŠ Giuseppina Martinuzzi iz Pule, OŠ dr. Mate Demarin iz Medulina, Gimnazije Pula i Ekonomske škole Pula te zaposlenici Valamar Grupe i Arena Hospitality Grupe kao partneri projekta.

Prije samog početka akcije, svim sudionicima organizatori su podijelili tople napitke, vodu za piće, sendviče, radne rukavice, alat za sadnju i sadnice nakon čega su im izviđači i stručnjaci Hrvatskih šuma održali kraću edukaciju o važnosti šuma, njihovom uzgoju i održavanju, ali i razlozima zbog kojih šume stradavaju.

Prije same sadnje, održana je i pokazna vježba ispravne sadnje sadnica i postavljanja zaštitnih cijevi koje se stavljaju na posađene sadnice kako bi ih štitile od atmosferskih neprilika i divljači.

Volontere su na terenu posjetili i podržali i gradonačelnik Pule, Filip Zoričić i načelnik općine Medulin, Ivan Kirac koji su bili izrazito zadovoljni organizacijom i općenito brojem uključenih volontera.

Posljednja akcija, održana ovu subotu, okupila je stotine izviđača iz Pule, ali i izrazito veliki broj građana Pule i okolice koji su se odazvali pozivu organizatora. Čak 250 volontera u subotu uživalo je u sadnji novih sadnica, ali i spoznaji da su pomogli svojoj zajednici i svojoj prirodi.

„Važno je saditi drveće da pomognemo vegetaciju i prirodu i da opet imamo lijepe šume. Nakon ove ogromne katastrofe u kojoj nam je cijela šuma izgorjela ovo je odličan način da bar malo pomognemo.“ – izjavila je izviđačica Asja Burba iz Pule.

A da su jako zadovoljni suradnjom s izviđačima i lokalnom zajednicom te odazivom volontera i rezultatima akcije, potvrdila je i Upraviteljica Šumarije Pula, Irena Mišković iz Hrvatskih šuma. „Naši šumari već su prošle godine ovdje posadili više tisuća sadnica te smo isto organizirali nekoliko volonterskih akcija sadnje s Mjesnim odborom Valdebek, Odredom izviđača „Istra“ Pula i udrugom Zelena Istra pa nam je bilo zadovoljstvo sudjelovati i u ovoj zaista velikoj trodnevnoj akciji.

Iznenadio nas je odaziv volontera sada, nismo vjerovali da će ih doći toliko puno pa smo u nekoliko navrata morali donositi nove sadnice i zaštitnike kako bi svi imali dovoljno za posaditi. Iako smo za ova 3 dana predvidjeli sadnju 1500 sadnica, posadilo se više od 1600 i jako smo sretni zbog toga. Ovim akcijama ukupno smo posadili 10,000 sadnica na požarištu, a nastavit ćemo sadnju i dalje dok se u potpunosti ne pošumi čitavo požarište.“ – zaključila je Mišković.

Podsjetimo, projekt CO2MPENSATING BY PLANTING i edukativni program Šumoborci, do sada su, u 4 godine trajanja, okupili više od 10,000 volontera koji su u 118 akcija pošumljavanja posadili 179,600 novih stabala.

Službeni pokrovitelji projekta su Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Projekt je na festivalu održivosti GREENCAJT osvojio glavnu nagradu za NAJBOLJU ZELENU KAMPANJU U HRVATSKOJ.