Međunarodni je dan sreće, a svoju radost i veselje pronađite u malim stvarima!
Međunarodni dan sreće prilika je da se prisjetimo svih onih sitnica koje nas čine sretnima i zbog kojih shvaćamo da je za sreću zaista potrebno tako malo.
Psiholozi sreću najčešće definiraju kao opći osjećaj osobe da je njen život ispunjen, ugodan i smislen odnosno dobar.
Ljudska težnja za srećom je univerzalna pa možemo reći da je potraga za srećom temeljni ljudski cilj. Što nas čini sretnima, kako postati i ostati sretan zanima sve ljude, pa tako i znanstvenike.
Ujedinjeni narodi proglasili su 2012. godine Međunarodni dan sreće koji se slavi diljem svijeta 20. ožujka.
Jedno od najvećih istraživanja o sreći je započelo 1938. godine na Harvardu. Istraživači prate život iste skupine muškaraca već 80 godina, bilježeći detalje njihovog tjelesnog i emocionalnog zdravlja, zaposlenosti, obitelji i odnosa s prijateljima.
Nastavak ove longitudinalne studije planira se i za drugu generaciju odnosno djecu prvotno uključenih muškaraca. Rezultati ovog dugogodišnjeg istraživanja upućuju na to da se sreća prije svega krije u odnosima s ljudima oko nas.
U Hrvatskoj je 2015. godine pokrenut projekt „CRO-WELL: Hrvatsko istraživanje dobrobiti“ koje provodi tim znanstvenika Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.
Pexsels
U sklopu projekta se tijekom razdoblja od četiri godine planira provesti online panel istraživanje u četiri vala. Cilj je projekta ustanoviti jesu li i u kojoj mjeri stanovnici Hrvatske sretni, o kojim to sve uvjetima ovisi i kako se osjećaj sreće mijenja kroz vrijeme.
Podatke o razini sreće među ostalim donosi i Europsko istraživanje o kvaliteti života (EQLS) zadnje provedeno 2016.
Prema navedenom istraživanju Hrvati ocjenjuju razinu sreće u prosjeku sa 6,75 (na ljestvici od 1 do 10; 1 = vrlo nesretan/na, 10 = vrlo sretan/na) što je niže od prosjeka Europske Unije s razinom 7,33. Države s najvišom prosječnom razinom sreće su Finska (8,16), Danska (8,11) i Luksemburg (8,07).
Pexsels
Sreća ne dolazi uvijek sama po sebi, mnogo ovisi o nama samima i onome što svakodnevno činimo te zapravo možemo naučiti kako biti sretni učeći koje aktivnosti su te koje pobuđuju sreću. Naše osobno zadovoljstvo i sreću možemo poboljšati jednostavnim svakodnevnim aktivnostima, usmjeravajući se na ono što volimo i na one koje volimo.
Međunarodni dan sreće prilika je da se prisjetimo svih onih sitnica koje nas čine sretnima i zbog kojih shvaćamo da je za sreću zaista potrebno tako malo.
Pexsels
Jedna je definicija da je sreća stanje u kojem ljudi ponašanjem dolaze do suprotstavljanja vanjskim silama koje bi inače dovele do nesreće (tuge).
Druga definicija govori da je sreća trajno, pozitivno emocionalno stanje koje uključuje smireno zadovoljstvo svojim životom, ali i aktivno zadovoljstvo i postignuća.
Kao prometnom recidivistu, prijeti mu kazna zatvora do 30 dana i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima B kategorije u trajanju od šest mjeseci.
U utrci koja je okupila rekordnih deset kandidata, nijedan nije osvojio natpolovičnu većinu, pa će konačnu odluku donijeti građani između aktualnog gradonačelnika Filipa Zoričića (nezavisni) i saborskog zastupnika Peđe Grbina (SDP).
Događanja su uključivala edukativne aktivnosti, prezentacije i izložbe namijenjene građanima svih uzrasta, fokusirajući se na značaj pčela u zaštiti biološke raznolikosti i prehrambene sigurnosti.
Udruga mladih "Urbana subkulturna baza" (USB) Poreč s velikim je uspjehom sudjelovala na Plesomaniji, županijskom natjecanju u modernom plesu za vrtićki i osnovnoškolski uzrast, održanom proteklog vikenda u Buzetu.
Prenoseći pelud s cvijeta na cvijet, omogućuju razmnožavanje biljaka, proizvodnju hrane i očuvanje bioraznolikosti. Njihova uloga nezamjenjiva je u prehrambenoj industriji, ali i u funkcioniranju čitavih ekosustava.
Koje škole su dobitnice ovog puta odlučilo je više od 70.000 glasova građana koji su u periodu od 30. travnja do 13. svibnja mogli glasati za školu koju možda pohađa njima jako važan školarac.
Nastavnici Tea Šumberac, Svebor Smodlaka i Denis Gentilini, djelatnici TSŠ-S.M.S.I. Dante Alighieri Pula-Pola, od 5. do 9. svibnja 2025. godine sudjelovali su na trećoj od tri predviđene mobilnosti u sklopu dvogodišnjeg Erasmus+ projekta.
Svojim talentom i ljepotom nadahnula je nastanak jednog od najvažnijih djela baletnoga romantizma, baleta Giselle, nastala prema libretu Théophilea Gautiera.
Ovakvi susreti važan su korak u rušenju predrasuda i stvaranju inkluzivnog društva, u kojem se međusobno poštovanje i razumijevanje oblikuju kroz zajednička iskustva.