SERVISIRATE LI SE DOVOLJNO ČESTO? Provjera krvnog tlaka može vam produžiti život

IstraIN

7 Kolovoz 2022 I 07:16

SERVISIRATE LI SE DOVOLJNO ČESTO? Provjera krvnog tlaka može vam produžiti život

Kad kažemo krvni tlak onda mislimo na pritisak koji se stvara unutar arterija, krvnih žila koje vode od srca prema svim organima i ekstremitetima. kao posljedica srčanog upumpavanja krvi što omogućava cirkulaciju krvi i snabdijevanje svih dijelova našeg tijela kisikom i hranom.

Vrijednost tlaka ovisi o snazi pumpe i raširenosti cijevi kojima krv prolazi. ”Mjerimo dvije pozicije tlaka, gornju i donju kako ih nazivamo. Sistolički ili gornji onaj je tlak koji je u arterijama dok srce upumpava krv u krvožilni sustav. Kada srce usisava vensku krv, mjeri se donji ili dijastolički tlak.” pojasnio je dr. Vlado Bjelajac gostujući u emisiji Radio ordinacija Rovinj FM-a.

Tlak je jako varijabilna vrijednost, ovisi o opterećenju tijela, različit je kad smo tijelo izložili naporu nego kad mirujemo, različit je kad stojimo, sjedimo ili ležimo. No problemi nastaju kad dođe do razlika koje nisu zdrave ili da tako kažemo, normalne.

Jedan je problem kad je tlak prenizak. To se češće događa kod mladih osoba dok su krvne žile više elastične pa se prilagođavaju tako da zbog njihovog većeg volumena vrijednost tlaka opada. Povišena tjelesna temperaatura ili velike vrućine mogu također utjecati na pojavu niskog tlaka. Drugi je česti razlog posljedica uzimanja nekih medikamenata, najčešće kod starijih osoba.

“Niski tlak nije opasan za srce i krvne žile, ne pravi nikakvih problema u organizmu. Ali kod naglog pada tlaka, na primjer naglim ustajanjem iz ležećeg u uspravni položaj, osoba može izbubiti svijest, pasti i ozlijediti se. Ili pak izgubiti kontrolu nad vozilom kojim upravlja. Tako da indirektne opasnosti postoje.” rekao je dr. Bjelajac.

Osnovna pomoć da bi se spriječio gubitak svijesti je dovesti glavu na jednaku visinu ili niže od srca, dakle ili leći ili sagnuti se kao da stojećki vežemo cipele kako bi krv što prije dospjela do mozga i vratila njegovo funkcioniranje u normalu.

Neprepoznata bolest može trajati dulji niz godina

Osobu koju hvata nesvjestica zbog pada tlaka ne smijemo zadržavati u sjedećem položaju jer je tad dostava krvi do mozga i dalje otežana.

Drugi je nezdravi poremećaj visoki tlak ili hipertenzija.

“Hipertenzija je trajno povišenje sistoličke (≥ 140 mmHg), dijastoličke (≥ 90 mmHg) ili obiju vrijednosti krvnog tlaka u mirovanju koja se dijagnosticira nakon višekratnih mjerenja krvnog tlaka. Početak bolesti nema simptoma.

Neprepoznata bolest može trajati dulji niz godina, dovodeći do niza bolesti srca i krvnih žila te ostalih organa (srčani udar, zatajenje srca, moždani udar, oštećenje bubrega, sljepoća i dr.), izazivajući i prijevremene smrti te umanjanje kvalitete života, zbog čega je i zovu "tihi ubojica".” – pišu na portalu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Preventivni pregledi

Razlozi povišenog tlaka mogu biti razni, od genetske predispozicije, začepljenosti krvnih žila.. Danas se dobro odabranom i precizno doziranom terapijom (nije svejedno je il ljeto ili zima, na primjer) tlak može trajno zadržavati na prihvatljivim vrijednostima čime se otklanja ili smanjuje mogućnost posljedica i omogućava kvalitetan život pacijenta.

Već nakon 30. godine bilo bi korisno provjeriti stanje tlaka i onda to činiti redovno, bar jednom godišnje. “Ako svom automobilu redovno priuštimo detaljan tehnički pregled, minimalno isto bi trebali osigurati i svom biološkom vozilu” rekao je za kraj razgovora dr. Bjelajac.

I stvarno, planiramo li tim vozilom putovati još dugo, uz malo pažnje to dugo može biti još duže.

Ostavite komentar