KRITIČNA SITUACIJA Prošle godine u Istri nije pronađena nijedna živa periska!

Alarmantne vijesti stižu iz podmorja: kolektori postavljeni za prikupljanje mladih periski prošle godine ostali su potpuno prazni.

Iris Foriš
Iris Foriš I Dnevnik.hr

7 Siječanj 2025 I 10:17

KRITIČNA SITUACIJA Prošle godine u Istri nije pronađena nijedna živa periska!
Foto: Srećko Niketić/PIXSELL Plemenita periska

Alarmantne vijesti stižu iz podmorja: kolektori postavljeni za prikupljanje mladih periski ove godine ostali su potpuno prazni, dok se broj živih jedinki ove zaštićene vrste u moru sveo na kritične razine.

Znanstvenici još uvijek ne znaju točan uzrok masovnog pomora, a nade za očuvanje vrste sve su slabije. Situacija nije bolja ni na Mediteranu, gdje se mladih periski može izbrojati na prste jedne ruke.

Prema riječima biologinje Silvije Kipson, osim jedne male mrtve periske pronađene u venecijanskoj laguni i nekoliko mladih u Grčkoj, nijedan kolektor postavljen u Jadranu nije zabilježio pozitivan rezultat, piše Dnevnik.hr.

Čak su i kolektori na zapadnoj obali Istre, koji su pretprošle godine dali najbolje rezultate, prošle godine ostali prazni.

"Stanje je kritično, bez pretjerivanja. Iako uvijek postoji nada da će priroda pronaći način da se oporavi, zasad bilježimo samo daljnji pad", izjavila je Kipson.

Iznimno visoke ljetne temperature i teški uvjeti mogli bi biti jedan od uzroka, no to nije potvrđeno. "Ovo ljeto bilo je vruće i izazovno, ali nadamo se da će sljedeće godine ipak doći do poboljšanja", rekao je Sandro Dujmović iz JU Natura Histrica.

Kako piše Dnevnik.hr, trenutačno je u Jadranu ostalo svega dvadesetak živih jedinki. Gotovo cijelu populaciju desetkovala je bolest, čiji je točan uzrok još nepoznat. Pretpostavlja se da iza pomora stoji parazit Haplosporidium, no sve je više teorija koje ukazuju na moguće djelovanje virusa.

FB / Aquarium Pula

Nada u otpornost preživjelih jedinki

2023. godine iz kolektora je izvađeno osamdesetak mladih periski, no preživjelo ih je samo šest. Ove se jedinke čuvaju u strogo kontroliranim uvjetima u pokušaju da se otkrije rezistencija na bolest.

"Iako su vrlo vjerojatno zaražene, činjenica da su preživjele više od godinu dana daje nadu da su možda otpornije i da postoji potencijal za daljnji oporavak", izjavila je Tamara Sović Čalić iz Aquarium Pula.

Jedna od tih periski, nazvana Morana, jedina je koja je uspjela proslaviti treći rođendan. "Njezin rast prati sve što bi se očekivalo u prirodnim uvjetima, što daje barem tračak nade da nismo svjedoci potpunog izumiranja ove vrste", dodala je Sović Čalić.

Dok se znanstvenici nadaju boljim vijestima ove godine, trenutačni podaci jasno pokazuju koliko je situacija za periske u Jadranu i šire alarmantna.